Б еше Boxing Day (Денят, в който се отварят коледните подаръци в Англия) през 2021 г. и 3-годишният Александър Купър може и да не се чувстваше добре, но нищо нямаше да му попречи да се наслади на новите си играчки и да се чудесната семейна вечеря. Въпреки това, когато след обяда той повърнал, майка му Емили Купър завела малчугана на горния етаж, за да се почисти. "Изкъпах го и го преоблякох, след което той ми каза, че се чувства по-добре", разказва тя. 

Тя не се притеснявала, защото "той е напълно здраво момче" и изглеждало, че става дума за обикновен стомашен проблем, така че 35-годишната Купър се надявала, че му е необходима само почивка. След като Александър се успокоил, майка му, която по това време била бременна, решила да излезе навън на разходка с най-малкия си син, Фреди, който бил едва 2-годишен, за да подиша малко въздух. Александър останал вкъщи с баща си, Дарън. 

"Бях излязла за малко и оставих телефона си на тих режим, което никога повече няма да направя. Прибрах се вкъщи и видях полицейски микробус пред дома ми. Нямах представа какво се случва, защото не бях поглеждала телефона си, което беше необичайно за мен”, казва жената. 

“Първата ми мисъл беше: "Какво се е случило с Дарън? А после някой каза, че Александър е получил пристъп, но си спомням, че си помислих: той и преди е получавал припадъци, защо полицията е тук?", разказва Емили Купър. 

В болницата съобщават на Купър от Ланкастър, Северозападна Англия, че синът ѝ е получил припадък и сърцето му е спряло, затова се опитват да го стабилизират. Ужасените родители трябвало да гледат как лекари и медицински сестри се опитват да реанимират сина им, но нямало как да го спасят и Александър починал. 

Събитията от 2021 г. завинаги променили семейство Купър, тъй като техният щастлив и здрав син изчезнал за един миг, а лекарите не им дали обяснение. Седмиците и месеците след това са мъгляви, тъй като Купър си спомня, че е бил в състояние на шок. "Как може едно здраво дете да умре изведнъж?", казва тя.  

"На аутопсията през февруари 2022 г. лекарите казаха, че не знаят защо му се е случило това. Бяха озадачени и след като направиха първоначален преглед на органите му, не откриха нищо", разказва майката.  

Смъртта на Александър е обявена за внезапна, необяснима смърт в детска възраст - категория на смърт, която остава неубедителна дори след провеждане на разследване. Смята се, че приблизително 40 деца са засегнати от нея всяка година във Великобритания, докато Фондацията, която се занимава с внезапните смъртни случаи твърди, че през 2021 г. тя е отнела живота на 249 деца в САЩ. 

Не е известна причината за внезапната детска смърт, нито има предупредителни знаци, които да предскажат дали едно дете може да бъде засегнато. Смята се, че в повечето случаи здравото дете просто ще заспи и за съжаление никога няма да се събуди. 

За Купър е било и завинаги ще бъде мъчително да живее в свят без първородното си дете, но тя няма отговор на въпроса: какво е причинило смъртта му?  

Сега, когато поглежда назад, тя често се чуди как изобщо е преживяла първите месеци след смъртта му.  

"Чувстваш се много самотен и изолиран, защото всички ти задават въпроси, на които не можеш да отговориш, и ти се иска просто да се затвориш", казва Купър.  

Как генетичните тестове дават отговори 

Тъй като след аутопсията смъртта на Александър остава необяснена, Купър и съпругът ѝ вземат решение да запазят проби за бъдещо изследване. Тя благодари на опита си в академичните среди за тази прозорливост, защото това се оказало решение, което променило живота на семейството. 

През март 2023 г. и на двамата родители са взети кръвни проби за генетично изследване, а дългоочакваните резултати са получени по време на телефонен разговор през ноември. 

"Когато казаха, че са намерили отговор, настъпи пауза и аз си помислих: дори и след толкова време, потенциално имаме нещо, което може да обясни случилото се. Първоначално беше положително, че получихме отговор, но с течение на разговора ми казаха за рецесивно наследствено състояние, а аз разбрах, че другите ми деца са изложени на риск", казва Купър.  

Тестът разкрива, че Александър е починал от генетична аномалия, известна като мутация PPA2, на която и двамата му родители са били носители. Допълнителни тестове показват, че най-голямата дъщеря на двойката Изабел, която е на почти 2 години, също има мутацията, най-малката им дъщеря София, родена през януари 2024 г., също е носител на мутацията. Синът им Фреди обаче не е засегнат. Това откритие е "смесица от травма, недоверие и ужас" за Купър, защото, въпреки че най-сетне имат отговор за смъртта на Александър, научават, че дъщеря им ще трябва да живее със същата мутация. 

"Чувстваш се така, сякаш астероид е паднал върху къщата ти, защото вече си преминал през това веднъж, но след това изведнъж новото ти нормално състояние ще бъде напълно преобърнато още веднъж. Много е странно да живееш, знаейки, че Изабел има тази бомба със закъснител, която може да избухне, а може и да не избухне", казва Колинс.  

Не може да се каже как ще ѝ се отрази това, ако изобщо се отрази, но семейството взема предпазни мерки, когато е възможно. Засега Изабел има външен дефибрилатор, който се носи навсякъде с нея в случай на сърдечен инцидент, а развитието ѝ се следи отблизо за всякакви неврологични признаци. Семейството също така знае, че когато порасне, тя ще трябва да избягва алкохола на всяка цена. 

Подобни резултати са причината, поради която д-р Алисън Криванчик от борда на директорите на Фондация за внезапна детска смърт посочва, че "достъпът до генетични изследвания е от решаващо значение", ако искаме да разберем защо толкова много деца умират всяка година. Фондацията, която е създадена от майки, загубили децата си, осигурява както експертна и партньорска подкрепа за скърбящите семейства, така и набиране на средства за изследвания, които са необходими. 

Откриването на генетична мутация в случая на Александър е ключов момент за семейство Купър, но Криванчик казва, че все още има много какво да се научи за заболяването. Необходими са по-нататъшно обучение и осведоменост, за да се помогне на многото опечалени семейства, които са останали без отговори, тъй като Криванчик добавя, че "едно починало дете е твърде много". 

"Генът PPA2 кодира протеин, който участва в клетъчния метаболизъм. Знаем, че мутациите в този ген са свързани с внезапното спиране на сърцето в детска и ранна възраст, но това обяснява само незначителен процент от случаите на внезапна детска смърт. В някои случаи може да е налице сложно взаимодействие на генетични фактори", обяснява тя.  

* Видеото е архивно: Доц. Калпачки: България е първенец по заболяване и смърност от инсулт

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
OpenAI подготвя собствена социална мрежа

OpenAI подготвя собствена социална мрежа

Технологии Преди 21 минути

Тя ще се конкурира с Х на Илон Мъск

Всички артефакти от българската изложба в САЩ вече са в България

Всички артефакти от българската изложба в САЩ вече са в България

България Преди 6 часа

Те могат да бъдат разгледани в четиринадесетте музея, които се включиха в изложбата

Украйна отвърна на удара, атакува руските ракетни войски в Курска област

Украйна отвърна на удара, атакува руските ракетни войски в Курска област

Свят Преди 8 часа

Украинските отбранителни сили, атакуваха редица обекти в Курска област

Нов сблъсък между Китай и Филипините

Нов сблъсък между Китай и Филипините

Свят Преди 9 часа

Китайската брегова охрана обяви, че филипинският кораб се е приближил твърде много

САЩ обявиха, че спират грантове, включително за България

САЩ обявиха, че спират грантове, включително за България

България Преди 10 часа

Държавният департамент отменя 1,7 млн. долара по програма за медийна грамотност

Доналд Тръмп-младши идва в България

Доналд Тръмп-младши идва в България

България Преди 10 часа

Той ще участва в среща на бизнес елита

ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН: Оставаме непоколебими

ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН: Оставаме непоколебими

България Преди 10 часа

Те са категорични, че България се нуждае от редовно правителство

Не е установена развалена храна в хотела в Сандански

Не е установена развалена храна в хотела в Сандански

България Преди 11 часа

БАБХ продължава да работи в координация с РЗИ – Благоевград

Митов: В  редиците на МВР има нужда от преподреждане

Митов: В редиците на МВР има нужда от преподреждане

България Преди 11 часа

Митов: Трябва да се обръща внимание на "феномени", които влияят негативно на образа на МВР

ДПС-ДПС спира подкрепата за управляващото мнозинство

ДПС-ДПС спира подкрепата за управляващото мнозинство

България Преди 12 часа

ДПД-ДПС: Ще обсъдим и подкрепата си за вота на недоверие

.

Софийските жилища поскъпват с 200% за 10 години

България Преди 13 часа

Как пазарът на жилища променя градовете ни

Никой не ни е канил в новите военни съюзи на Балканите

Никой не ни е канил в новите военни съюзи на Балканите

Свят Преди 13 часа

България е запозната с инициативата на Албания, Хърватия и Косово и внимателно анализира текста

От 1 май декларираме купени в чужбина автомобили пред НАП

От 1 май декларираме купени в чужбина автомобили пред НАП

България Преди 13 часа

Строителните материали, автомобилни части и торовете също са в Списъка със стоки с висок фискален рис

Любовта зад „Beautiful Things“: Коя е приятелката на Бенсън Буун?

Любовта зад „Beautiful Things“: Коя е приятелката на Бенсън Буун?

Любопитно Преди 13 часа

Бенсън има връзка с инфлуенсърката и актриса Маги Търмон от края на 2023 г.

Черногорски престъпен бос е арестуван в елитен квартал в София

Черногорски престъпен бос е арестуван в елитен квартал в София

България Преди 14 часа

По оперативни данни на полицията в Черна гора Люмович е идентифициран като предполагаем член на клана "кавачки"