Ливанският премиер Наджиб Микати, за чиято оставка настоява опозицията след вчерашния атентат в Бейрут, обяви днес, че остава на поста си по молба на президента Мишел Слейман и в името на "националните интереси" на страната, съобщи Франс прес.
Осем души, сред които началникът на разузнавателния отдел на ливанската жандармерия генерал Уисам ал Хасан бяха убити при взрив на кола бомба на площад "Сасин" в християнския квартал Ашрафия в източен Бейрут.
"Предложих на президента да подам оставка, но той ми каза да не бързам с това решение и да остана на поста, защото не става дума за личен въпрос, а за националните интереси".
Това заяви Микати на пресконференция след извънредно заседание на правителството.
Премиерът даде да се разбере, че ще вземе окончателно решение дали да подаде оставка или не след консултациите, които президентът ще проведе с основните политическите сили в страната.
Микати заяви също, че е правителството е взело екстрени мерки за укрепване на стабилността и мира в страната след убийството на генерал Хасан.
Той сравни атентата с убийството на бившия премиера Рафик Харири през 2005 г.
Сирия е главният заподозрян за убийството на генерал Уисам ал Хасан, смятат експерти
Според тях обаче едва ли това убийство ще хвърли Ливан в хаос. Убийството на генерал Хасан, спечелил си омразата на режима на Башар Асад, доказва, че макар и отслабена, бившата господстваща сила в Ливан все още разполага със средства да действа у съседа си, изтъкват анализатори.
Уисам ал Хасан бе обект на всекидневни нападки в просирийския ливански печат, а Дамаск го обвиняваше, че помага на сирийските бунтовници, които се бият срещу Асад, заявява Гасан ал Ази, професор по политически науки в Ливанския университет в Бейрут.
Дамаск го ненавиждаше преди всичко, че спипа на местопрестъплението с експлозиви бившия ливански министър Мишел Самаха, най-просирийския съюзник в Ливан на Сирия, изтъква Ази.
Уисам ал Хасан арестува на 9 октомври в дома му Самаха и намери в колата му експлозиви предназначени, според следователите, да бъдат използвани в серия атентати в северен Ливан с цел предизвикване на хаос.
Най-вече прецизността, с която бе подготвен атентатът, кара следователите да смятат, че убийците са професионалисти от службите за сигурност на някоя държава. Това е война между службите за сигурност (на Ливан и на Сирия) и Уисам ал Хасан бе начело на този сблъсък със сирийския режим, особено след атентата, коствал живота през 2005 г. на премиера Рафик Харири, изтъква Фадиа Киване, директорка на института за политически науки на Университета Свети Йосиф в Бейрут.
Сирийският режим господства 25 г. в Ливан и проникна във всички административни органи, той бе представен във всички правителства. Има свои ядра в службите, отбелязва тя, имайки пред вид опекунството на Сирия над Ливан. Според началника на полицията генерал Ашраф Рифи генерал Хасан се е завърнал ден преди убийството.
Никой, дори и аз не знаеше, че ще пристигне от Париж, заяви той за печата. Никога не му задавах въпроси за пътуванията му, защото той бе експерт по сигурността, добавя Рифи. Но въпреки, че се е придвижвал с кола без отличителни белези убийците му са били уведомени да го чакат и взривяват от разстояние колата бомба. Според Ази подозрението се насочва главно срещу сирийците, макар да не може да се изключи ролята на Израел.
Той бе разбил няколко шпионски мрежи в полза на еврейската държава и хвърли в затвора нейни агенти, изтъква Ази. Експертът за Сирия Фабрис Баланш също смята Дамаск за заподозрян №1. Според него така сирийските служби доказват каква вреда може да нанесат в чужбина, особено в Ливан, защото при една антивъстаническа стратегия трябва да покажеш, че можеш да елиминираш противниците си дори и в чужбина, заявява Баланш. Според анализаторите обаче Ливан няма да затъне в хаоса след този атентат.
Страната ще продължи да живее под напрежение под ритъма на сирийската революция. Нито Хизбула, която разполага с военни възможности, нито противниците на Дамаск, имат желание или интерес да хвърлят отново страната в гражданска война, смята Ази. За Баланш Ливан е нещо като отдушник на сирийския конфликт. Работата обаче ще се усложни, ако Саудитска Арабия и Катар – които подкрепят сирийския бунт – използват Ливан като тилова база на опозицията срещу Асад.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!