Н а фона на бушуващата война и постоянната заплаха от руски ракети е била извършена успешна трансплантация на сърце на 6-годишно момиче в Киев, съобщават властите от Института по сърдечни заболявания към Министерството на здравеопазването на Украйна.
Тричасовата операция, дала на момиче сърцето на 4-годишно момче, починало след аневризма.
„Това е първата сърдечна трансплантация в Украйна извършена на толкова малко дете“, казват от института.
Amid the raging war and constant threat of Russian missiles, a successful heart transplant has been performed on a 6-year-old girl in Kyiv, authorities with the Heart Institute of Ukraine’s Ministry of Health announced on Monday. https://t.co/1hSt4ShbYO
— CNN (@CNN) July 11, 2023
„Операцията беше уникална, заради това, че и донорът и реципиентът бяха много малки деца и трансплантацията изискваше повече усилия от страна на лекарите“.
Трансплантацията е извършена от лекарски екип, ръководен от д-р Борис Тодуров, главен научен сътрудник на отделението по хирургично и минимално инвазивно лечение.
„Операцията премина безпроблемно, момичето беше екстубирано два часа след операцията“, каза Тодуров в публикация на официалната си страница във Фейсбук.
Heart Institute разпространи снимки от операцията, показващи как майката на момчето, чието сърце е дарено, стои до леглото на момичето.
„Операцията мина добре и новото сърце бие в гърдите на момичето“, каза Оксана Дмитриева, председател на подкомисията на украинския парламент за съвременни медицински технологии и развитие на трансплантациите, в емоционален пост във Facebook.
„Изключително трогателно е, че майката на починалото момче дойде да чуе как сърцето на детето й дава живот на друго дете... Насълзяват ми се очите от тази снимка“, добави тя.
Още три от органите на момчето – двата бъбрека и черния дроб – бяха трансплантирани на други две деца в Националната детска болница „Охматдит“ в Киев.
Двата бъбрека са трансплантирани на 12-годишно момче от окупираната част на Херсонска област. „Той чакаше за трансплантация повече от 3 години и живееше в „Охматдит““, казаха от болницата. Черният дроб е трансплантиран на 15-годишно момче от Кировоградска област.
Ukrainian doctors were performing heart surgery on a child. Then the power went out https://t.co/4ce0deaypX pic.twitter.com/XjYNm2aItS
— BMICalculator Canada (@BMICalculatorCA) November 26, 2022
„Много благодаря на родителите на малкото ангелче, които направиха изключително благородна постъпка в този невероятно труден за семейството момент! Вие сте хора с изключително голямо и добро сърце!“ каза Дмитриева. „Нека малкото ангелче почива в мир. И бързо оздравяване на пациентите, получили шанс за пълноценен живот!“
„Трансплантациите не биха били възможни, без роднините на донорите да вземат решението да спасят живота на хора, които не познават, толкова скоро след като са загубили любим човек“, каза Дмитриева. „Това е най-благородната проява на хуманност. Особено когато става въпрос за загуба на дете.“
Досега тази година в Украйна са извършени 23 сърдечни трансплантации на фона на войната, съобщиха от Института за сърдечни заболявания.
„Ако операцията вече е започнала и в този момент се активират системите за въздушно нападение, не може да прекъснем докато опасността премине и продължаваме дори, ако има атака срещу града“, казаха от института пред CNN.
„Ако операцията не е започнала, екипът от лекари и пациентът изчакват сирените за въздушна атака да спрат, преди да започнат.“
По-рано тази година, когато Киев бил по-слабо защитен от ПВО, всички пациенти били свалени в специално оборудвано бомбоубежище.
Тези, които можели се придвижвали сами, останалите били подпомогнати от персонала. Единственото изключение били пациентите в интензивното отделение, които не могат да бъдат местени, така че дежурният лекар заедно с част от медицинския персонал оставали с тях, разказаха от Института по сърдечни заболявания.
За Кардиологичния институт са закупени специални генератори, за да може работата да продължи и при спиране на тока. Осигурено е и автономно водоснабдяване.
По време на войната се е увеличил броят на пациентите, страдащи от сърдечно-съдови заболявания и влошени хронични заболявания поради стреса.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!