П оследният сезон на хитовия сериал "Короната" по "Нетфликс" се радва на голям успех.
Макар с изцяло подменен каст, сериите, посветени на живота на британското кралско семейство, привличат милиони зрители пред екраните. Третият сезон на "Короната" разглежда периода между 1964 и 1977 г., пише Си Ен Ен (CNN).
Както предните два, така и този сезон има 10 епизода, в един от които се представя една от най-ужасните трагедии в съвременната история на Великобритания след Втората световна война.
В ГАЛЕРИЯТА ВИЖТЕ ПОВЕЧЕ СНИМКИ ОТ ТРАГЕДИЯТА В АБЕРВАН
21 октомври 1966 г., мястото - Аберван, Уелс.
Около 50 г. до 1966 г. минни отпадъци от близката каменовъглена мина са били пренасяни в близката планина, точно над Аберван. Малко след 9 ч. сутринта над 150 000 м3 скали, пясък и прах се изсипват върху училището и околните къщи в Аберван. Всичко това се движи над 600 метра преди да помете всичко по пътя си. Това са изчислили по-късно разследващите трагедията.
Черната равносметка:
144 души - 116 деца - повечето на възраст между 7 и 10 години, и 28 възрастни почиват.
В училището загиват 109 от общо 240 деца, и петима учители. Другите жертви са наоколо или в къщите, има и доста ранени. Всичко се случва след продължили с дни обилни дъждове. Заради огромната влага от склона тръгват високи между 6 и 9 метра вълни със скорост между 18 и 34 км в час.
След първата вълна се изсипва и втора - нови 160 000 м3 отпадъци, които задръстват напълно класните стаи в училището.
Местните жители се втурват и започват да копаят в развалините и да разчистват натрупаната маса с голи ръце или градински инструменти.
Няколко деца са спасени в първите часове след трагедията, но след това не е открит нито един оцелял.
Стотици доброволци от страната пристигат, за да помагат в разчистването.
Как реагира Бъкингамския дворец след трагедията
The Crown: The True Story Behind Queen Elizabeth's Visit to Aberfan https://t.co/wk7y33SryX pic.twitter.com/hcKCUFN7W9
— Yhon Soto Solutions (@sotollano) November 19, 2019
Първите кралски особи, пристигнали на мястото на трагедията, са лорд Сноудън, съпруг на принцеса Маргарет (сестра на кралица Елизабет II), както и принц Филип, съпруг на Нейно величество.
Самата кралица посещава мястото 8 дни след катастрофата.
На следващата година (1967) е установено, че отговорност за трагедията носи изцяло Националният съвет за въглища - органът, ръководещ тогава национализираната въглищна индустрия на Великобритания.
В доклада от публичния трибунал се посочва, че бедствието "можеше и трябваше да бъде предотвратено".
В селото е издигнат паметник с дарения, придружени с над 50 000 съболезнователни писма.
В края на 90-те години на XX в., е открит фонд за подпомагане на оцелелите и семействата на починалите. През 2003 британски психолози откриват, че половината от оцелелите имат депресия.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!