В рамките на едва три дни документалният филм беше гледан от 11 милиона души. При това премиерата на "Само не казвай никому" беше не по кината или по телевизията, а в Youtube. Финансирането също беше подсигурено през интернет – просто нито една голяма телевизия не се съгласи да го продуцира, разказва Deutsche Welle.
"Мисля, че точно в момента има голяма нужда от такъв филм. В медиите все по-често става дума за този проблем, тонът на дискусията постепенно се променя", казва режисьорът Томаш Секиелски. Заедно с брат си Марек, който е продуцент на лентата, Томаш е успял за пръв път да постигне нещо много важно: жертвите на педофилски посегателства не само говорят пред камерата, те застават дори очи в очи със своите мъчители. След десетилетия на мълчание хората, станали жертва на подобни посегателства, изнасят пред камерата най-интимни детайли:
"Бях на седем или осем. Те ме опипваха по разни места, където не бива да пипат, по интимни места", разказва 39-годишната Ана и гледа право в очите своя тогавашен инквизитор. Едва след няколко опита тя най-сетне съумява да нарече нещата с истинските им имена.
Documentary on child sex abuse by Catholic priests stirs debate in Poland | DW | 15.05.2019 https://t.co/w6i73Ctg4M
— Catholic Cult News (@news_cult) 16 май 2019 г.
"Само не казвай никому"
Свещеникът, който седи до нея, изглежда хем притеснен, хем сякаш отдавна е очаквал този ден на шок, а и на покаяние. С лице, заровено в двете си ръце, той казва: "Какво ли да правя сега?" Казва още, че се разкайва за деянията си и често се моли за онези, на които е посягал. Сигурно щял да се опита да компенсира извършеното, ако можел по-рано да срещне Ана. „Какво, пари ли ми предлагате?" – възкликва възмутено тя. Стореното не може да се заличи с никакви пари.
Вече цяла Полша говори за този филм. В една страна с 90% практикуващи католици, където думата на свещеника все още има сериозна тежест, особено на село, новите разкрития за сексуални посегателства в църквата предизвикват същинско земетресение. Не само заради личните истории на жертвите, но и заради това, че постепенно излизат наяве вътрешните механизми, по които е функционирала системата на мълчание в църквата: затворени врати, закрила на предполагаеми извършители, масово недоверие към жертвите и техните истории. Редом с отделните истории за сексуални посегателства, от които на човек може да му настръхне косата, филмът изважда на бял свят именно и тези механизми.
"Педофилията в църквата винаги е проблем на системата", казва пасторът-йезуит Яцек Прушак в едно интервю. "Не бива нещата да се свеждат само до отделните извършители. Те са само едната страна на медала. Другата е институцията, която е допускала те да вършат това, а понякога дори ги е оправдавала." Тъкмо това показва филмът с историята на един духовник, лежал в затвора заради сексуални посегателства срещу деца, но въпреки това после отново получил служба като духовен пастир на деца и юноши.
"Извинявам се за всяка рана“
Не закъсняха и реакциите на църковното ръководство. Най-високопоставеният полски католик, архиепископ Войчех Полак веднага взе отношение. Макар че по време на снимките и той, и редица други високопоставени духовници отказваха да говорят пред камерата. В официалния си отговор до екипа пишело, че филмът е тенденциозен. Веднага след премиерата обаче – завой на 180 градуса. Църковното ръководство начаса се извини на жертвите, архиепископ Полак дори благодари на авторите на филма за "смелостта" и демонстрира покрусата си. "Голямото страдание на жертвите пробужда чувство на болка и срам. Благодаря на всички, проявили смелостта на говорят за това страдание. Извинявам се за всяка рана, нанесена от църковни лица", заяви Полак с писмена декларация.
Другояче реагира обаче архиепископът на Гданск Лешек Глодж, един от представителите на ултра-консервативното крило в полската църква. Пред една репортерка той заяви, че имал по-важни работи от това да гледа някакви "евтинии".
Няколко опозиционни партии вече настояват за създаването на разширена анкетна комисия, в която да влязат и представители на жертвите. Издигат се искания за достъп до църковния архив. Дори най-голямата опозиционна партия, "Гражданската платформа", която винаги се е стремяла да поддържа добри отношения с църквата, сега предпазливо застава на дистанция. Нейният лидер Гжегож Схетина казва: "Борбата срещу педофилията не е борба срещу църквата. Тя е борба в защита на децата. И никой няма да ни спре."
Премиерата на филма съвпадна с един горещ политически сезон в Полша. През май предстоят европейските избори, през есента – парламентарните, а догодина се избира нов президент. Управляващата партия "Право и справедливост", която винаги се представя като пазителка на вярата и църквата, сега се опитва да влезе в ролята на водеща сила в борбата срещу сексуалните посегателства над деца в католическата църква. Лидерът на партията Ярослав Качински заяви: "Особено строго ще бъдат наказвани онези, които са носели отговорност за деца. И това се отнася не само за проповедниците, но и за високопоставените. Ще бъдем безкомпромисни. Но нима това означава, че престъпленията, извършени от отделни духовници, оправдават атаките срещу цялата църква? Че сега вече всеки може да обижда католиците? Не!"
ŚWIAT już wie>Controversial paedophilia documentary released in Poland: ‘The pope is very concerned’https://t.co/Zi4UdPaMoG😲😠😠@Dorota2604
— Zdzisław Ż..(RODO) (@ZaZdzislaw) 16 май 2019 г.
Нови тежки наказания за сексуални посегателства?
Междувременно правителството внесе законодателни предложения за промени в наказателния кодекс. Предвижда се наказание до 30 години лишаване от свобода за сексуални посегателства, отменя се давността и се повишава от 15 на 16 години възрастта на децата, които подлежат на особена закрила.
Едно вече е ясно: След този филм проблемът вече не може да бъде заметен под килима. Още повече, че авторите подготвят и втора част, а ще публикуват и книга. Събрали са толкова много истории, че не е възможно да ги поберат в два киночаса. Истории, които църквата дълго време е държала под похлупак. Прекалено дълго, защото се е опасявала да не проиграе най-голямото си богатство: убеждението на хората, че тя е лоно на вярата, на опората и утехата.
Вътре в църквата вече се чуват оплаквания, че хората все по-често поставяли знак за равенство между "духовник" и "педофил". В резултат от това все по-малко стават семинаристите, а все повече млади хора обръщат гръб на църквата като цяло и в частност – на часовете по религия в училище. С две думи: в Полша е в ход ускоряваща се секуларизация.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!