Р ано сутринта на 30 юни руският товарен кораб "Жибек Жоли" напуска окупираното украинско пристанище Бердянск, натоварен със 7000 тона зърно.
Плаването бе приветствано от назначения от Москва ръководител на окупираната Запорожка област като "първия търговски кораб", който напуска украинското пристанище след месеци на война, отнасяйки отчаяно необходимото зърно за "приятелски страни", пише "Политико".
Много анализатори обаче смятат, че товарът вероятно е бил откраднат от украински складове. Те предупреждават, че съдбата на оспорваната пратка зърно сега заплашва да отрови крехките преговори за постоянно примирие в Черно море, като още повече намали надеждите за мир и задълбочи продоволствената криза, обхванала света, посочва БГНЕС.
Путин: Русия иска да остане най-големият производител на пшеница в света
"Това е пълен фарс", смята Назар Бобицки, представител на Полския съюз на работодателите и предприемачите в Украйна: "Изключително вероятно е Русия да каже "вижте, можем да организираме безопасни коридори за зърно", но от окупираните пристанища - което означава, че украинските фермери ще трябва да предадат зърното на руските сили, за да получат транспорт".
Решението на Русия да пусне "Жибек Жоли" е типично провокативно и може да има дългосрочни последици. Той акостира в Турция на 1 юли вечерта, което поставя и правителството в Анкара в потенциално сложна ситуация.
Тъй като войната разклаща световните пазари на суровини, страните от Северна Африка и Близкия изток са изправени пред недостиг на пшеницата, която доставят от Украйна. От началото на инвазията всички търговски доставки на украински хранителни продукти през Черно море са спрени от руската блокада. ООН предупреди, че може да се стигне до извънредна ситуация и глад.
Украйна: 40 тона зърно са унищожени при руска атака
Турция се явява като независим посредник в преговорите между Русия и Украйна, целящи безопасното отваряне на морските пътища. Но ако Анкара позволи на "Жибек Жоли" да разтовари вероятно откраднатия товар, рискува да бъде възприета в Киев като трафикант, който се занимава с крадените стоки на Владимир Путин.
Украйна очакваше от Турция гаранции за сигурността при превоза на зърно през Черно море.
Вместо обаче да отклони кораба, в петък турският президент Реджеп Ердоган изглежда реши да приеме потенциалната си роля във веригата за доставки.
Обсъжда се износ на украински стоки през България
"Можем да доставяме или реекспортираме пшеница, ечемик, слънчогледово олио и други селскостопански продукти за нуждаещите се страни", заяви Ердоган на пресконференция, цитиран от руската информационна агенция ТАСС. Турският президент бил готов да обсъди въпроса за износа в телефонни разговори с Путин и украинския лидер Володимир Зеленски, посочва ТАСС.
Ситуацията поставя Украйна в неизгодна позиция.
"Украинците много трудно балансират, в този случай те не искат да изглеждат неотстъпчиви, дори когато Русия краде зърното им", смята Аслъ Айдънташбаш от Европейския съвет за външна политика.
"Цялата игра на Русия е да накара Украйна да се откаже от този механизъм за износ на зърно, така че руснаците да могат да отидат и да кажат, че са отворени за преговори и разумна сделка, но украинците не са," допълва Айдънташбаш.
ЕС ще улесни износа на зърно от Украйна
Залогът остава висок. Докато цените на суровините се покачват, стимулирайки инфлацията, Русия блокира над 20 млн. тона зърно в Украйна. По-рано тази седмица италианският министър-председател Марио Драги изрази надежда, че споразумението за повторно отваряне на черноморските морски пътища е близо, като заяви, че е необходимо само окончателно "да" от страна на Русия.
Украински официални лица също така сигнализираха, че подходящите гаранции за сигурност от страна на Турция или друга страна от НАТО биха могли да отключат потока от зърно в рамките на няколко дни. Това са факти, които вероятно ще натежат в Киев, заедно с перспективите за по-дългосрочен мир.
"Те не искат да развалят отношенията си с Турция, които не се отнасят само до износа на зърно", подчертава Айдънташбаш и допълва: "Тя ще продължи да бъде много важна страна за украинците, докато трае тази война. Съществува разбирането, че в някакъв момент Украйна може да се нуждае от преговори и че Турция е вероятна държава, която да бъде домакин на тези преговори за мир или прекратяване на огъня, или локално прекратяване на огъня. Ясно е, че Турция е предпочитаната от Русия страна за разговори и сега украинците не могат да си позволят да разстроят Ердоган".
Според Марк Пиерини, гостуващ учен в Карнеги Европа, Западът обаче ще бъде обезпокоен от приемането на такива доставки от Турция.
"Това може да създаде трудности и за бъдещата роля на Турция като безпристрастен посредник за украинския износ на зърно", казва Пиерини.
Саит Акман, директор на Центъра за изследване на Г-20, заявява, че изглежда, че Русия се опитва да достави на Анкара зърно, което "ще помогне за намаляване на цените на пшеницата в Турция, основен елемент в нарастващите цени на хляба".
Но това може да има и своята цена. "Подобен ход на Русия ще бъде оспорен от Украйна (и Запада), които могат да кажат, че подобни доставки торпилират преговорите за откриване на безопасна зона. Такива инциденти могат да повлияят негативно на решаващата роля и доверието към Турция в осигуряването на защита, за да се гарантира коридор през Черно море," счита Акман.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!