В ъпреки опасенията на Индия и САЩ китайският специализиран кораб „Юан Уанг 5” влезе днес в южното пристанище Хамбантота в Шри Ланка, което е се управлява от китайски концесионер.
Той получи разрешение да акостира в дълбоководния порт при условие, че няма да извършва никакви изследвания.
Избраха нов президент на Шри Ланка
Първоначално плавателният съд трябваше да пристигне миналата седмица, но Шри Ланка помоли Пекин да отложи акостирането след възраженията на Индия, която споделя опасенията на Запада относно дейността на Китай в региона.
В събота, след интензивни преговори, властите в Коломбо обявиха, че е дадено разрешение корабът да акостира в Хамбантота и да остане там шест дни.
Приеха оставката на президента на Шри Ланка
Официално „Юан Уанг 5” е изследователски и проучвателен кораб, но според индийските медии той е шпионски съд с двойна употреба.
Ню Делхи се отнася с подозрение към засилващото се присъствие на Китай в Индийския океан и Шри Ланка.
Ден преди пристигането на плавателния съд Индия подари на Шри Ланка самолет за наблюдение „Дорние 228” в опит да засили възможностите на острова за морско наблюдение.
Китайският кораб беше допуснат в пристанището при условие, че ще държи включена своята система за автоматична идентификация.
Според индийски доклади „Юан Уанг 5” може да бъде използван за космическо и спътниково проследяване и има специфични приложения при изстрелването на междуконтинентални балистични ракети.
Шри Ланка обяви извънредно положение
Индийското правителство изрази загриженост, че корабът би могъл да шпионира Индия. Съединените щати също изразиха загриженост относно кораба.
Шри Ланка обаче няма голям избор. В периода 2005-2015 г. тя взе големи заеми от Китай, а през 2017 г. даде на Пекин под наем пристанището Хамбантота, което се намира на един от основните морски пътища в света, след като изостана с плащанията по дълга.
Китай остава най-големият държавен кредитор на Шри Ланка, притежаващ над 10% от външния дълг на острова.
Подкрепата на Пекин е от съществено значение, за да може Шри Ланка, която в момента страда от тежка икономическа криза, да преструктурира външните си заеми, за да получи спасителна помощ от Международния валутен фонд.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!