О т Москва и Киев постоянно идват новини за войната в Украйна, за тежки сражения, обсадени градове, противникови загуби. В последните месеци фокусът е насочен към Бахмут, а в последните седмици и към Авдиевка.

Град с далеч по-голямо стратегическо значение обаче едва се споменава в последните военни сводки.

Украйна разгроми руската армия при Угледар

А там се водят сражения от самото начало на войната. Там Украйна постигна една от най-големите си победи. И там вероятно се крие ключът към победата.

Угледар е разположен на границата между южния и източния украински фронтове. Наблизо се намира голяма мина за въглища, но теренът е равнинен и предлага много малко прикрития извън самия град. Преди руската инвазия населението му е било по-малко от 15 хил. души.

От първия ден на войната украинците започват да го превръщат в крепост, докато руснаците правят всичко възможно да го превземат. За Угледар не се бият наети от затворите в Русия доброволци, а най-добре подготвените войници като 155-а бригада на тихоокеанския флот. Но и от украинска страна там воюват едни от най-опитните части.

Украински военачалник за Бахмут: Съвсем скоро ще се възползваме от тази възможност

Градът е стратегически ключ и за двете страни. За Украйна той дава огневи контрол върху железопътната линия, свързваща Русия с Крим. Освен Кримския мост, тя е единствената, позволяваща снабдяване на руските войски на полуострова.

Освен това през Угледар минава най-прекият път към Мариупол, разкъсването на окупираната от руснаците територия на две и обграждането на руските войски на левия бряг на река Днепър.

За Русия превземането на града ще разкъса на две украинската защита и ще постави под заплаха от обкръжение целия източен фронт на Украйна.

Денис Пушилин, руският лидер в самопровъзгласилата се Донецка народна република, коментира пред РИА Новости в края на януари, че превземането на Угледар може радикално да промени баланса на силите на украинската фронтова линия:

„Поемането на контрол над това селище ще осигури на нашите войски достъп до направленията Красноармийск (Покровск) и Кураховское”.

Медведев: Русия ще изчезне, ако не спечели в Украйна

Украинският военен репортер Юрий Бутусов посочи в канала си в Телеграм, че въгледобивният град е от „ключово значение” за Русия, тъй като „е стратегически важна комуникационна точка в южната част на Донбас, граница за започване на бъдеща украинска офанзива по Кримския коридор”, като неговото превземане „значително би подобрило стратегическата позиция на руската армия в Донбас”.

Подстъпите към Угледар от юг са защитени от река Кашлахач, което, заедно с равнинния терен, значително улеснява защитата му от украинската артилерия.

През октомври миналата година, докато отстъпваха почти навсякъде другаде, руските войнски започнаха мащабна офанзива в района и успяха да овладеят съседния град Павливка през ноември с цената на тежки загуби.

Угледар стана свидетел на интензивни сблъсъци през януари и февруари, когато руските войски се опитаха да го превземат, като висш служител в Кремъл заяви, че това може да обърне войната в полза на Москва.

Официални руски карти: Бързо изтегляне от области в Украйна?

На 8 февруари те атакуваха с танкове и бойни машини на пехотата, но попаднаха в засада под обстрела на украинската артилерия. В тази битка голяма част от 155-а бригада беше унищожена и руските войски загубиха около 130 единици военна техника, включително 36 танка. При това разгромът им беше заснет от украински дрон.

Вашингтонският Институт за изследване на войната, оцени, че силите на президента Владимир Путин са претърпели „катастрофални загуби”.

След това интензивността на сраженията край Угледар намаля, но британското военно разузнаване не вярва, че руското командване се е отказало от стратегически важния град.

Съдията: - Подсъдимия, защо открадна кравата? - Господин съдия, тя ме погледна, аз я погледнах... и някакси... просто ей така се случи... съдбата ни събра!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Да помогнем на Галя: Майка на 5-годишно дете се нуждае от средства, за да пребори рака

Да помогнем на Галя: Майка на 5-годишно дете се нуждае от средства, за да пребори рака

България Преди 3 часа

Последната ѝ надежда е скъпоструващо лекарство, за което лекарите, макар и трудно, успели да уговорят доставка от Америка

<p>10 капки кръв могат да открият 12 вида рак&nbsp;с изкуствен интелект</p>

10 капки кръв могат да открият 12 вида рак с изкуствен интелект, години преди симптомите

Любопитно Преди 3 часа

Необходими са само 10 капки кръв, за да се открият до 12 често срещани вида рак

Алис Кепел - прабаба на кралица Камила и последната любовница на крал Едуард VII

Кралят, на когото прабабата на Камила е била любовница

Любопитно Преди 4 часа

Бурният живот на крал Едуард VII

Мощна експлозия разтърси пристанище в Иран, над 500 ранени

Мощна експлозия разтърси пристанище в Иран, над 500 ранени

Свят Преди 5 часа

Взривът се е чул в радиус от няколко километра

<p>Тръмп: Русия и Украйна са на крачка от мирно споразумение</p>

Тръмп: Има съгласие по основните точки на мирното споразумение между Русия и Украйна

Свят Преди 5 часа

Сега двете страни трябва да се срещнат на много високо равнище, за да го приключат, заяви американският държавен глава

Доналд Тръмп

Доналд Тръмп пристига за погребението на папата с послание към Путин и Зеленски

Свят Преди 6 часа

Той написа кратко съобщение в социалните мрежи

Японец мълча 20 години след семеен спор, но продължи да живее с жена си

Японец мълча 20 години след семеен спор, но продължи да живее с жена си

Любопитно Преди 6 часа

Двойката даже приветства трето дете през годините тишина

Георг Георгиев: Папа Франциск остави следа в сърцата и душите ни

Георг Георгиев: Папа Франциск остави следа в сърцата и душите ни

България Преди 6 часа

Външният министър е част от българската делегация, която присъства на погребението на Светия отец в Рим

<p>Росен Желязков пристигна във Ватикана</p>

Министър-председателят Росен Желязков пристигна във Ватикана

България Преди 7 часа

„Негово Светейшество папа Франциск беше истински приятел на България. Неговото морално лидерство и отдаденост на диалога ще бъдат запомнени от поколенията“, заяви премиерът Желязков

Верижна катастрофа на АМ "Тракия"

Верижна катастрофа на АМ "Тракия"

България Преди 7 часа

Произшествието се е случило малко след 9:00 часа на 172-ри км

Стратегически ходове причиниха разрив между двойките във Вилата на любовта

Стратегически ходове причиниха разрив между двойките във Вилата на любовта

Любопитно Преди 7 часа

Любовната надпревара продължава всеки петък от 20:00 ч. по NOVA

Починала е обвинителката на принц Андрю - Вирджиния Джуфре

Починала е обвинителката на принц Андрю - Вирджиния Джуфре

Свят Преди 8 часа

41-годишната жена е била намерена мъртва в дома си

"Краен егоизъм": Китай с остра реакция за митата на САЩ

"Краен егоизъм": Китай с остра реакция за митата на САЩ

Свят Преди 8 часа

Министърът на външните работи Ван И заяви, че Пекин стои на страната на международните правила

<p>Пиян шофьор удари паркиран автомобил в Казанлък (СНИМКИ)</p>

С над 2 промила алкохол: Пиян шофьор удари паркиран автомобил в Казанлък

България Преди 8 часа

Той е откаран в болница с наранявания по главата