П акистанците се задушават от токсичния въздух. Със студеното време и понижаването на температурите идва и лошото качество на въздуха. Напоследък то достигна опасни нива, причинявайки смущения в ежедневните дейности. Експертите казват, че проблемът, който продължава да се връща всяка зима, ще се влошава с времето, предава Voice of America (VOA).
С настъпването на зимата големи части от Пакистан се обгръщат от токсичен смог – смесица от мъгла и опасни замърсители, която наранява очите, гърлото и белите дробове, принуждавайки мнозина да постъпят в болница.
Башир Ахмад е един от гражданите, потърсили спешна помощ. „Вече имах здравословни проблеми. Когато пристигнах в Лахор, стана още по-зле заради замърсяването на въздуха", казва Ахмад.
Индекс на качеството на въздуха или AQI над 300 прави въздуха опасен за дишане.
Градовете в най-гъсто населената провинция, Пенджаб, преминаха тази граница няколко пъти напоследък.
Рекордното замърсяване накара властите временно да затворят училищата, да ограничат дейностите на открито и да накарат държавните служители да работят от вкъщи.
„Това води икономиката ни до застой. Децата не могат да ходят на училище, авиокомпаниите не могат да оперират, влаковете спират 30 минути преди да стигнат Лахор за часове. Така че в този смисъл това е може би най-лошата криза, пред която сме изправени“, казва Али Шейх, експерт по околната среда.
Нискокачественото гориво в превозните средства отдавна е основният двигател на целогодишното замърсяване на въздуха в Пакистан, следван от промишлените емисии и изгарянето на отпадъци. Проблемът става по-видим през зимата, тъй като студеният, тежък въздух улавя замърсителите близо до земята.
„В столицата на страната, Исламабад, хълмовете Маргала тези дни едва се виждат. Градът се намира на границата на Пенджаб и Хайбер Пахтунхва, двете провинции, които са най-засегнати от смога. Натовареният с прах и замърсители въздух кара планините да изглеждат сиви“, казва Шейх.
В Националния оперативен център за извънредни ситуации на Националния орган за управление на бедствия в Исламабад експерти прогнозират, че кризата ще се влоши през следващите седмици.
Показанията за качеството на въздуха варират значително между международните сателити, сензорите на трети страни и малкото монитори на правителството. Но Шах казва, че е ясно, че тенденциите в данните за изменението на климата сочат тревожно бъдеще.
Шейх казва, че Пакистан се нуждае от дългосрочни решения, а не от временни ограничения.
Служители по околната среда на Пенджаб казват, че правят крачки, тъй като провинцията въвежда 10-годишен план за намаляване на смога.
Здравните власти в Пенджаб казват, че лекарите са лекували над 1,8 милиона пациенти с респираторни заболявания от средата на октомври.
Все пак малцина носят маски въпреки правителствените заповеди.
Дишането на токсичен въздух намалява продължителността на живота в Пакистан с почти четири години, според индекса за качество на живота на Чикагския университет.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!