О сновните политически партии в Германия се споразумяха за провеждане на общи избори през февруари след разпадането на управляващото коалиционно правителство по-рано този месец. Вотът може да има големи последици за украинската военна помощ - точно когато Европа се подготвя за втория мандат на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп. Това съобщава кореспондентът на Voice of America (VOA), Хенри Риджуел в своя репортаж.
Германците ще се отправят към избирателните секции на 23 февруари след разпадането на трипартийното коалиционно правителство миналата седмица. Канцлерът Олаф Шолц заяви, че ще се кандидатира отново като кандидат на социалдемократите.
Основните опозиционни християндемократи имат голяма преднина в социологическите проучвания. Техният лидер Фридрих Мерц се обяви за по-бързи избори.
Управляващата коалиция, съставена от три партии, се разпадна вследствие на разногласия относно набирането на нов дълг за финансиране на бюджета за 2025 г., включително предоставянето на военна помощ за Украйна.
Берлин е вторият по големина донор на военна помощ за Киев след Съединените щати, като след нахлуването на Русия през февруари 2022 г. е предоставил средства на стойност около 11 млрд. долара. Отиващото си правителство планираше да намали тази помощ до малко над четири милиарда долара през следващата година.
Изборите ще се проведат само няколко седмици след встъпването в длъжност на Доналд Тръмп като президент на САЩ.
„Най-лошият случай, от който се опасяват мнозина в Берлин и Киев, е идването на власт на администрацията на Тръмп през януари, след което орязване или прекратяване на помощта за Украйна. Това ще принуди куцото правителство на Шолц да увеличи финансирането за Украйна“, смята експерт.
Не е ясно и какво би могло да означава предстоящото президентство на Тръмп за по-широката европейска сигурност - включително за разполагането на американски сили и оборудване, като например ракетни системи с голям обсег „Томахоук“, казва анализаторът Марина Мирон.
След нахлуването на Москва в Украйна Европа замрази руски активи на стойност около 200 милиарда долара. Лихвите се използват за финансиране на оръжия за Киев. Някои твърдят, че е време активите да бъдат конфискувани изцяло.
Канцлерът Шолц наблюдаваше усилията на Германия да прекрати зависимостта си от евтината руска енергия. Според анализатори обаче това е довело до инфлация и е подкопало доверието в най-голямата европейска икономика.
Същевременно анализаторите твърдят, че Германия се бори да преодолее десетилетията на недостатъчни инвестиции във въоръжените си сили - нещо, с което следващото правителство ще трябва да се справи.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!