С поред правителството на американския президент Джо Байдън Китай обмисля да достави оръжия на руските сили в Украйна, пише в редакционен материал в. "Вашингтон пост".
Този ход, ако бъде одобрен от китайския лидер Си Цзинпин, би бил огромна грешка не само от гледна точка на международната сигурност и благоденствие, но и от гледна точка на интересите на Пекин, изтъква американското издание.
Артилерийски огън, танкове: Какво се случва в Бахмут?
Светът вече бе застигнат от неблагоприятните последици на разрушителната война на Путин. Досега Китай мъдро спазваше дистанция, като само говореше за партньорството с Русия, а на практика се съобразяваше до голям степен със западните санкции.
Въпреки молбите на Кремъл за оръжия Китай засега доставя на Русия само защитни елементи, като например каски и бронежилетки. В същото време Пекин се възползва от международната изолираност на Москва, за да купува евтино руски газ и за да увеличи търговията с Москва.
"Пукни, мръснико": Разкриха кой е украинският войник, който бе убит пред камерата
Си не осъди нахлуването на руските сили в Украйна, но въпреки това изигра важна роля, като предупреди Путин да не използва ядрени оръжия в Украйна. Ако Пекин изостави политиката си на проруска неутралност, това ще доведе до по-голяма конфронтация със Съединените щати и ще постави Китай в положение не само на съперник на САЩ, но и на заплашителен противник в най-големия конфликт в Европа след Втората световна война, отбелязва "Вашингтон пост".
Каквото и да си мисли Пекин, че може да постигне, като достави оръжия на Москва, ясно е, че новите оръжия и боеприпаси ще дадат възможност на Русия да пролива още кръв, да унищожава още инфраструктура, да срива още градове и да отнема живота на още хора в Украйна.
Си Цзинпин заздрави хватката си върху властта в Китай и задава курс на надпревара със Запада
Това би поставило Китай в ролята на международен злодей. Освен това по този начин ще бъде дискредитирана отколешните твърдения на Пекин, че държавните граници не бива да се нарушават, и би уронило престижа му в Южното полукълбо. Подобен ход би провокирал недоволството на Индия, Бразилия и на други развиващи се страни, които се опитват да останат неутрални.
Това би била само една от неблагоприятните последици за Пекин, ако реши да въоръжава руските сили в Украйна. Подобно решение би се отразило на търговските отношения на Китай с много страни по света и вероятно би довело до вълна от западни санкции, които биха изострили съществуващите икономически проблеми в Китай, изтъква "Вашингтон пост". Правителството на Байдън и европейските му съюзници вече предупредиха, че би имало такъв отговор.
Байдън и Фон дер Лайен: Предприемаме нови стъпки срещу поддръжници на руската инвазия
Дългосрочните интереси на Китай са много по-зависими от отношенията със Запада, отколкото от тези с Русия. Търговията на Пекин със САЩ и Европа би била изложена на риск от санкции, ако Китай налее масло в огъня на конфликта в Украйна.
Защо тогава Си Цзинпин би поел риска да въоръжава Русия, пита "Вашингтон пост" и се опитва да даде отговори на този въпрос.
Най-голямата военна марина? Колко е мощна китайската армия
Едно възможно обяснение, пише американското издание, е, че китайските лидери са решили да направят стратегически отказ от глобализацията и от ангажираността със Запада.
Друго възможно обяснение е, че има вероятност Китай да смята удължаването на конфликта за полезно, тъй като по този начин САЩ и Европа отклоняват вниманието и ресурсите си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!