Н а среща с ръководството на военно-промишления комплекс и висшето военно командване руският президент Владимир Путин по всякакъв начин възхвалява постигнатите успехи в рамките на изпълнението на мащабна програма за модернизация на въоръжените сили, пише „The National Interst“.
„Армията и флотът получават най-новите оръжия и военна техника с висока динамика. По този начин потенциалът на ядрената триада е сериозно увеличен. Бойните възможности на флота са разширени“, каза руският лидер. „През следващите години е важно да се поддържат необходимите темпове на производство на съвременни ударни оръжия за тяхното използване и изпитване в хода на интензивното бойно обучение и подготовка“, цитира думите му „Фокус“.
Паралелни военни учения на Русия и на САЩ на Балканите
Съставът на руските въоръжени сили претърпя значителни промени през последните десетилетия. Някои от тези видове войски в постсъветския период са оптимизирани и сериозно модернизирани. Но има един аспект в руското военно планиране, който ще бъде запазен както в краткосрочен, така и в дългосрочен план. Говорим за оперативно-тактическите ядрени оръжия, на които Москва залага като на ключово средство за възпиране и сплашване на НАТО. Ще говорим за размера на руския оперативно-тактически ядрен арсенал и как Москва възнамерява да го използва в случай на голям военен конфликт със Запада.
Трябва да се отбележи, че няма общоприето разграничение между оперативно-тактическо и стратегическо оръжие. Но има поне един правен прецедент. За целите на контрола на оръжията Русия и САЩ обикновено класифицират системи с обхват по-малък от 5500 километра като нестратегически ядрени оръжия. По-общо, като стратегическа бойна глава се счита заряд, използван срещу инфраструктура като фабрики, електроцентрали, градове и т.н., с цел увреждане на основните източници на военна мощ на врага. От друга страна, оперативно-тактическите оръжия се използват на бойното поле с цел пряко влияние върху резултата от активните военни действия на фронта.
Ето какво откриха при разследването за шпионаж в полза на Русия
усия притежава най-големия арсенал от оперативно-тактически ядрени оръжия в света, наброяващ от 3000 до 6000 единици. Този брой включва не само бойните глави, наследени от Съветския съюз, но и мощните нови оръжейни системи, разработени през последните години.
На неотдавнашна военна среща Путин обяви, че значителна част от тези оперативно-тактически оръжия се използват от флота. „Армията и флотът получават най-новите оръжия и военна техника с висока динамика. По този начин потенциалът на ядрената триада е сериозно засилен. Бойните възможности на флота са разширени, включително чрез кораби с крилати ракети „Калибър“. Основното средство за изстрелване на тези бойни глави са ядрени подводници с крилати ракети от проекта „Ясен“ и фрегати от класа „Адмирал Горшков“. Във ВВС, модернизираните бомбардировачи Ту-22М3М и модифицираните прихващачи МиГ-31К са въоръжени с хиперзвукови ракети X-47M2 „Кинжал“, които могат да носят ядрен заряд, представлявайки значителна заплаха за важни сили и активи на НАТО, като например ударни групи (UAG). в руските сухопътни войски балистичната ракета с малък обсег „Искандер-М” също може да бъде оборудвана с ядрена бойна глава.
НАТО показва военна мощ на прага на Русия
Защо Кремъл се нуждае от всички тези ядрени бойни глави и модерни системи за изстрелване?
Позовавайки се на предполагаемата руска стратегия "ескалация за деескалация", някои наблюдатели виждат агресивни намерения на Москва в руските оперативно-тактически ядрени оръжия. Според техните аргументи Кремъл може да завземе спорната територия и след това бързо да предприеме превантивен тактически ядрен удар по близките сили и активи на НАТО, за да принуди Запада към дипломатическо уреждане. Няма обаче доказателства, че Кремъл прави такива грандиозни завоевателни планове. Опасенията относно стратегията „ескалация за деескалация“ очевидно са преувеличени.
Основната цел на руския арсенал от оперативно-тактически ядрени оръжия е много по-прозаична, но също толкова впечатляваща. Кремъл, с много ограничени ресурси, е малко вероятно да спечели продължителна континентална война срещу НАТО с конвенционални средства. Следователно в руската военна доктрина тактическите ядрени бойни глави се разглеждат като застраховка срещу нападение на НАТО. Това е не само възпиращо средство, но и възможност за Русия да изравни шансовете в случай на мащабна война, нежелана и от двете страни. Поддръжката и обслужването на такива ядрени оръжия са скъпи. Но тъй като финансовите възможности на страните са несравними, невъзможно е (и безсмислено) Русия да достигне същото ниво с НАТО в конвенционалните оръжейни системи. Оперативно-тактическите ядрени бойни глави бяха и ще бъдат икономични за Москва за да се справи по своеобразен начин с потенциалния противник.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!