В ъпреки че настоящият слънчев цикъл е едва в средата си, Слънцето показва признаци, че започва нов.
Нашата звезда се приближава към слънчевия максимум на настоящия 11-годишен цикъл, което означава, че скоро ще достигне пика на активността си, преди да стане все по-слабо активна.
Възможно е обаче Слънцето вече да показва признаци на начало на следващия си цикъл, разкриха изследователи от Университета в Бирмингам на Националната астрономическа среща на Кралското астрономическо дружество в Обединеното кралство.
Магнитното поле на Слънцето се обръща: Как ще ни се отрази?
Слънчевият цикъл се определя основно от сложната динамика на магнитното поле на Слънцето. Това магнитно поле се генерира от процеса на слънчевото динамо, което се задвижва от разместването на плазмата в Слънцето. По време на всеки цикъл магнитното поле на Слънцето претърпява пълно обръщане, което означава, че северният и южният магнитен полюс се разменят, което се случва около слънчевия максимум.
По време на слънчевия минимум има малко слънчеви петна и минимална слънчева активност, тъй като магнитното поле е стабилно и просто, обикновено с диполна структура. При наближаване на слънчевия максимум броят на слънчевите петна се увеличава, тъй като слънчевото магнитно поле става по-сложно и усукано, което води до по-чести слънчеви изригвания и изхвърляния на коронарна маса. Прогнозите са, че следващият слънчев максимум ще настъпи между края на 2024 г. и началото на 2026 г.
„Слънцето има приблизително 11-годишен цикъл на слънчеви петна. Сега сме в слънчев цикъл 25, който започна през декември 2019 г. Когато наближаваме пиковата активност около средата на пътя, слънчевите петна стават по-активни и се регистрират слънчеви изригвания. Тези изригвания възникват, когато магнитните полета на Слънцето се изкривят“, казва Роджър Дюб, професор по физика в Рочестърския технологичен институт.
„Магнитните полета могат да се счупят, причинявайки слънчеви изригвания - електромагнитни бури на повърхността на Слънцето. Понякога, тези изригвания предизвикват изхвърляне на огромно количество слънчева плазма в Космоса под формата на изхвърляне на коронална маса (CME)", обяснява Дюб.
Въпреки това, предварителните проучвания на изследователи от университета в Бирмингам са открили признаци, че Слънцето вече може да започне следващия си цикъл. Тези резултати все още не са публикувани в рецензирано списание, посочва Newsweek.
Слънцето достига феноменален 11-годишен връх и последиците може да са огромни
Астрономите измерват въртенето на Слънцето, използвайки неговите вътрешни звукови вълни, което им позволява да изучават въртящи се пояси от плазма в звездата. Предишни данни показват, че тези пояси са склонни да се ускоряват няколко години преди началото на слънчевия цикъл.
Слънчевите торсионни осцилационни сигнали на Слънцето в момента изглеждат по същия начин, както преди началото на предишните слънчеви цикли.
„Вълнуващо е да видим първия намек, че моделът ще се повтори отново в цикъл 26, който трябва да започне след около шест години. С повече данни се надявам да разберем повече за ролята, която тези потоци играят в сложния танц на плазмата и магнитните полета, които формират слънчевия цикъл“, казва в изявление Рейчъл Хоу, научен сътрудник в университета в Бирмингам.
Припомняме и тази галерия от нашия архив:
* Във видеото: НАСА засне мощно изригване на Слънцето
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!