О ръжията, предизвикващи страх и даващи стратегическо преимущество, обикновено се свързват с ракетни силози, композитни брони и свръхзвукови скорости.
САЩ обаче не доставят такива на Украйна срещу руската заплаха, а нещо много по-компактно и не по-малко опасно.
Вместо танкове, самолети и ракетни установки, украинските въоръжени сили получиха стотици комплекти „Джавелин”.
Столтенберг: НАТО няма да изпраща войски в Украйна
Това ръчно оръжие е уникално по рода си. То няма нищо общо с руския му аналог, прочутото РПГ.
Наричат „Джавелин”: „стреляй и забрави”. Оръжието се състои от два компонента. Компютъризирана оптична система, наречена „команден блок” и система за стрелба, съставена от управляема ракета с инфрачервено насочване и тръба за изстрелване за еднократна употреба.
Командният блок позволява наблюдение и засичане на цели на разстояние до 4 километра. А ракетата има обхват от 2,5 километра.
Преди изстрелване, операторът „заключва” набелязаната цел, използвайки инфрачервен сензор за определяне на нейния топлинен профил. При самата стрелба той може дори да не вижда целта. След като ракетата е изстреляна от тръбата, тя задейства основния си двигател на няколко десетки метра разстояние, за да не се разкрива на противника местоположението на оператора.
Къде има разположени сили на НАТО
После ракетата се издига, намира целта по „заключения” топлинен профил и я поразява. Операторът може да избира между два режима на полет. За страничен удар, при което ракетата се издига на 60 метра височина и после захожда под малък ъгъл към целта. Този режим е ефективен и срещу вертолети. Вторият е за вертикален удар, при което ракетата се издига на височина от 160 метра.
Добре подготвен оператор може да изстрелва до три ракети на всеки две минути.
Ердоган предупреди Русия за война с Украйна
Предимствата на „Джавелин” са много, но има и сериозни недостатъци. На първо място за разлика от РПГ, американската система позволява на оператора да стреля без да вижда пряко целта. Така той не е изложен на огъня от противниковите вертолети, танкове и бронирани машини. А обхватът на ракетите далеч надхвърля този на лекото стрелково оръжие.
Освен това системата е високоточна. На практика, щом целта е „заключена”, няма как ракетата да не я уцели в открито пространство като равнините на Украйна - „стреляй и забрави”.
Така „Джавелин” прави безпредметно огромното руско превъзходство в бронирана техника.
Новите танкове „Армата” теоретично имат защити срещу американското оръжие. Топлинният им профил е минимизиран със специален дизайн и покритие. Разполагат и с усъвършенствана активна защита. Но въпреки рекламата и показването им на паради в Москва, „Армата” все още не са пуснати в серийно производство. Очаква се 100 тестови бройки да бъдат доставени по-късно тази година на руската армия. Вероятните причини за забавянето са, че реалната им цена е много по-висока от официално обявените 3,7 млн. долара за танк, както и технологични проблеми с напълно новата и до голяма степен революционна платформа.
Недостатъците на „Джавелин” обаче също са сериозни. На първо място е цената. Всяка ракета струва над 100 хил. долара. Приблизително толкова е цената и на командния модул. При това и двете системи, тъй като използват сложни технологии, са лесно чупливи. За да се предпазят от сътресения трябва да се пренасят и използват със специални обемисти калъфи от пенообразен материал.
Освен това системите „Джавелин” са чувствителни към температурата и влажността на въздуха. В градски условия използването им е проблематично, тъй като ракетите могат да бъдат спрени от пътни знаци или опънати кабели. Поради същата причина системата е неефективна и в гори.
Все пак „Джавелин” са доказали ефективността си в пустинята на Ирак, в голите планини на Афганистан и вероятно ще бъдат също толкова ефективни и в откритите равнини на Украйна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!