О ще в предизборната си кампания новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп обяви, че спечели ли вота, негов абсолютен приоритет през втория му мандат ще бъде депортирането на нелегалните мигранти.
А победата му на изорите накара имигрантите в цялата страна, както законните, така и нелегалните, да се страхуват и безпокоят на фона на несигурно бъдеще, разкриват в ексклузивни интервюта за Newsweek някои от тях.
Междувременно се допитахме до Google Trends за това как нараства интересът към Тръмп в световен мащаб след резултатите от вота в САЩ. Според най-популярната търсачка в света търсенията за него не спират, като за последните дни пик бележат в нощта срещу 2 декември.
Търсенията по темата за мигрантите в Google Trends пък са най-големи в три щата – Мичиган, Флорида и Калифорния.
В България търсенията за Тръмп в Google Trends очаквано са били най-големи в деня на изборите в САЩ, 6 ноември.
А най-голям е бил интересът в регионите Смолян, Монтана, Стара Загора, Русе и Сливен.
Тръмп обеща по време на първата си успешна президентска кампания да "построи стената", разделяща Съединените щати и Мексико на южната граница. Той даде по-сериозни обещания по време на последния цикъл на кампанията, като каза преди изборната си победа над демократа Камала Харис, че ще постави началото на нов „Ден на освобождението“, след като встъпи в длъжност през януари 2025 г.
Президентът Джо Байдън и Харис бяха наблюдавани внимателно през почти четирите си години на поста, тъй като около 10 и повече милиона „срещи“ са регистрирани от американските митнически и гранични патрули на северните и южните граници от януари 2021 г. Това не включва тези които са преминали в САЩ незаконно и незабелязани. Повечето имигранти идват от Мексико, следвани от Венецуела и Гватемала.
Доклад от 2022 г., издаден от Министерството на вътрешната сигурност, изчислява, че 11 милиона неупълномощени имигранти са живели в САЩ на 1 януари 2022 г., което е спад от 11,6 милиона през 2010 г. и увеличение от 10,5 милиона през януари 2020 г.
Имигрант без документи разказва пред Newsweek, че се чувства "парализиран" след победата на Тръмп, което го оставя несигурен дали в крайна сметка ще бъде принуден да се върне в Нигерия заедно с майка си и двамата си братя и сестри, които пристигнали в САЩ през 2009 г.
„Чувствам, че нямам контрол над нищо“, казва 23-годишният мъж. „Чувствам и голямо отчаяние заради нещата, които Тръмп обеща и каза, че ще направи.“
Възпитаник на държавния университет в Аризона, който пожела анонимност поради страх от ескалиране на имиграционните мерки, казва, че победата на Тръмп е била особено болезнена, което по същество се равнява на категоричното потвърждение на твърдолинейния имиграционен подход на републиканеца.
„Не вярвах, че ще бъде толкова решителна победа“
Амбициозен режисьор от Аризона, където Тръмп победи Харис с 6 процентни пункта, казва, че сега се подготвя за невъобразими досега сценарии - включително масови депортации, включващи военните ресурси на САЩ, за които новоизбраният президент посочи, че обмисля да включи като част от плана за национално извънредно положение.
„Като чета такива неща, наистина боли“, казва той. „Защото не знам дали ще бъда тук след една година. Или дори ако съм на американска земя, ще бъда ли в затворническа килия, в очакване на процес или нещо подобно? Какво следва? Как ли ще изглеждагодината за мен? Колко трудно ще бъде за мен и семейството ми?".
Завръщането на Тръмп в Белия дом, след предизборните обещания за най-голямата програма за масово депортиране в историята на САЩ, сигнализира за пълна несигурност и мрачна перспектива, казва режисьорът.
„Това не вещае нищо добро за нас“, добавя той. „Попринцип изглежда много мрачно за нашата общност“.
Цененето на времето, прекарано в Съединените щати, сега ще се превърне в основен приоритет за младия мъж, независимо от убеждението му, че половината страна привидно презира мигрантите и подкрепя "консервативните" възгледи на Тръмп за имиграцията.
„През последните няколко години ситуацията не беше никак забавна. Видях различната страна на Америка, за която изобщо не подозирах, когато дойдох тук за първи път. Страна, чиито жители са изпълнени с омраза и пренебрегват миграните, които на практика представляват огромна част от населението на САЩ"
Страхът да се върне в Нигерия, откъдето семейството му е емигрирало законно, като е получило виза, която по-късно е изтекла, завладява мъжа.
„Напоследък това се върти в ума ми все повече и повече, обмисляйки какви да са следващите ми стъпки“, разказва той пред Newsweek, като добавя, че пребивава на територията на САЩ от 7-годишен.
Опасения, че федералните "ще започнат да качват хора в автобуси"
Конкретни подробности за това как може да се развие мащабното усилие на Тръмп за справяне с миграцията не бяха предоставени от преходния му екип, но негови представители твърдят, че новоизбраният президент ще използва „всички необходими федерални и щатски правомощия“, за да депортира "престъпниците".
Около 4 милиона семейства със смесен статус или граждани на САЩ с роднини без документи също могат да бъдат разделени според плана на Тръмп, сочи доклад на Американския имиграционен съвет, организация с нестопанска цел, базирана във Вашингтон.
Следващата администрация на Тръмп потенциално ще се насочи към между 11 и 14 милиона души и ще струва на САЩ повече от 315 милиарда долара, ако идеята бъде напълно реализирана, според оценките на съвета.
Някои центрове за подкрепа на мигранти планират да затворят врати в края на годината, тъй като досега са използвали държавни средства.
Въпреки, че не всички финанси са изразходвани, те споделят, че „предприемат предпазни мерки поради несигурността относно подкрепата и финансирането, когато новата администрация встъпи в длъжност“.
Очакванията на мнозина за масовото депортиране са, че ще започнат посещения от врата на врата от правоприлагащите органи, както и, че ще бъде включен по-целенасочен подход към онези, които бъдат счетени за "най-големи вътрешни заплахи".
„Не всички сме престъпници“
Розмели Перес изпитва вълна от емоции. Тя е в САЩ от по-малко от две години.
Законната имигрантка от Венецуела и други подобни на нея хора успешно са намерили жилище, работа и спокойствие в района на Денвър, Колорадо – регион, който дълго време се следи под микроскоп поради статута си на град-убежище. Там се влагат десетки милиони долари за ресурси, като същевременно градът поема най-големия прилив на мигранти на глава от населението, откакто е започнал да ги приема и настанява през декември 2022 г.
Пътуването, предприето от Перес, към която се присъединяват нейният съпруг, двете им деца и още двама нейни роднини, започва от Венецуела през юли 2023 г., минава през Перу докато стигне до САЩ.
Перес казва, че е искала да живее в САЩ, тъй като за нея това е „страна на възможности“ в сравнение с нестабилната икономика в нейната родина.
Родителите на Перес остават във Венецуела, но живеят с ниски доходи и не могат да приемат нея и семейството ѝ.
Дъщеря ѝ пък непрекъснато задава въпроси за бъдещето на семейството, на които Перес не може да даде отговор.
„Не знам какво да правя, ако бъда депортирана“, казва тя. „Във Венецуела нямам нищо, дори човек, с когото да бъда. Не харесвам действията на новия президент. Той е расист и безсърдечен човек", категорична е тя.
Припомняме и тази галерия от нашия архив:
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!