О чаква се унгарските законодатели да гласуват днес спорна конституционна поправка, която защитници на човешките права определят като „значителна ескалация“ в усилията на правителството да потисне несъгласието и да ограничи основни права, съобщава The Guardian.
Поправката, подкрепена от министър-председателя Виктор Орбан и неговата дяснопопулистка партия „Фидес“, цели да кодифицира вече наложената от правителството забрана на ЛГБТК+ парадите, като същевременно дава възможност на властите да използват софтуер за лицево разпознаване, за да идентифицират участниците и потенциално да ги глобяват.
— Laremie Tan (@Chinesepop) April 14, 2025
Според правителството, поправката поставя на преден план защитата на физическото, психическото и моралното развитие на децата, като същевременно утвърждава признаването само на два пола. Това създава конституционна основа за отричане на правото на полова идентичност за определени хора в Унгария.
В духа на многократните твърдения на Орбан за чужда намеса във вътрешната политика, поправката предвижда възможност за временно прекратяване на унгарското гражданство на двойни граждани, за които се счита, че представляват заплаха за сигурността или суверенитета на страната.
Унгарският хелзинкски комитет — правозащитна организация — определи поправката като инструмент за „законодателство на страха“ в страна-членка на ЕС. „Тези закони представляват сериозна ескалация в усилията на правителството да потисне несъгласието, да отслаби защитата на човешките права и да консолидира властта си“, гласи тяхно изявление.
Опозиционната партия Momentum отбеляза приликите между тази политика и ограниченията, наложени в Русия. Подобно на Владимир Путин, Орбан се стреми да се представи като пазител на традиционните семейни ценности, прокарвайки мерки, които забраняват на еднополови двойки да осиновяват деца и ограничават всяко споменаване на ЛГБТК+ теми в училищните програми.
Momentum отправи призив в социалните мрежи към унгарските граждани да се присъединят към блокада на парламента в понеделник, с цел да попречат на депутатите да приемат законодателството. „Нека заедно спрем опита им да ни поведат по пътя на Путин и да ни отнемат свободата“, се казва в тяхното обръщение.
Очаква се конституционната поправка да бъде приета почти месец, след като парламентът прие закон, забраняващ публични събития, организирани от ЛГБТК+ общности.
Оттогава хиляди протестиращи излязоха по улиците, блокирайки мостове и централни булеварди, скандирайки „демокрация“ и „събранието е основно право“ в седмични демонстрации. „Това правителство не просто разрушава демокрацията тухла по тухла — сега вече се бори с нея с булдозер“, заяви независимият депутат Акош Хадхази на неотдавнашен митинг, цитиран от Bloomberg. „Тук сме, защото трябва да действаме бързо, за да го спрем.“
Орбан и неговото правителство твърдят, че целта им е да защитят децата от това, което определят като „сексуална пропаганда“. Анализатори обаче обръщат внимание на предстоящите избори, посочвайки, че ЛГБТК+ общността отново е използвана като изкупителна жертва от властта с цел да мобилизира консервативния електорат.
Орбан, който от години е критикуван за отслабване на демократичните институции и подкопаване на върховенството на закона, е изправен пред безпрецедентно политическо предизвикателство от страна на бившия партиен функционер Петер Маджар в навечерието на изборите догодина.
След като през миналия месец новината за забраната на прайда стана публична, 22 европейски посолства в Будапеща, сред които на Великобритания, Франция и Германия, излязоха с общо изявление, изразявайки дълбоко безпокойство, че законодателството ще доведе до „ограничаване на правото на мирни събрания и свободата на изразяване“.
Комисарят по въпросите на равенството в ЕС, Хаджа Лахбиб, също коментира темата в социалните мрежи: „Всеки трябва да може да бъде такъв, какъвто е, да живее и обича свободно. Правото на мирни събрания е основно право, което трябва да бъде защитено в целия Европейски съюз. Ние стоим зад ЛГБТКИ+ общността — в Унгария и във всички държави членки.“
Организаторите на Будапеща Прайд, събитие, което обичайно събира десетки хиляди участници, заявиха решимостта си да проведат шествието на 28 юни, въпреки забраната. „Това не е защита на децата — това е фашизъм“, заявиха те миналия месец.
Това е 15-ата поправка на унгарската конституция, откакто управляващата коалиция Фидес-КДНП еднолично я прие и одобри през 2011 г. Поправката също така цели да засили позициите на Орбан срещу предполагаемите чуждестранни опити за влияние върху унгарската политика.
В скорошна реч, изпълнена с конспиративни внушения, Орбан се зарече да „разбие цялата армия в сянка“ от финансирани от чужбина „политици, съдии, журналисти, псевдо-НПО и политически активисти“.
Правозащитни организации определиха поправката като поредна стъпка в този курс на Орбан, който се самоопределя като „нелиберален“ лидер. Новата мярка предвижда възможност за спиране на унгарското гражданство за срок до 10 години за лица с двойно гражданство, които се смятат за заплаха за обществения ред или сигурността. Това ще се отнася само за унгарци, притежаващи гражданство на държава извън ЕС или Европейското икономическо пространство.
Унгарският хелзинкски комитет, Унгарският съюз за граждански свободи, Amnesty International и Háttér Society призоваха Европейската комисия да започне процедура срещу унгарското правителство, заявявайки, че последните промени нарушават правото на ЕС.
В свое изявление организациите подчертаха „сериозността и неотложността на последиците от въведените промени“, изразявайки опасения, че те ще „принудят ЛГБТК+ хората да останат напълно извън полезрението на обществото“. Смята се, че тази национална забрана е първата по рода си в съвременната история на ЕС.
Те подчертават също, че поправката надхвърля нарушаването на правата на ЛГБТК+ хората и техните поддръжници, превръщайки се в средство за още по-голямо насаждане на страх сред всички, които се осмеляват да изразяват несъгласие в страната. „Промените имат широкообхватни последици, засягащи основни права далеч отвъд въпроса за прайда“, заявиха организациите.