И зменението на климата означава, че пролетта настъпва по-рано в по-високите географски ширини. Но производителите на плодове в света, който отглеждат стока в умерен климат казват, че ранната пролет не винаги е нещо добро. Причината е контраинтуитивна. Но това е друг начин, по който изменението на климата принуждава фермерите да се адаптират.
Това разказва журналистът на Voice of America (VOA), Стив Барагона в своя репортаж от Беривил, Вирджиния.
„Изглежда, че имаме може би 5 до 10% щети тук“, посочва Бил Макинтош от плодовата ферма “Макинтош”.
Производителят на плодове Бил Макинтош проверява своите прасковени дървета за щети от измръзване след поредната студена нощ. В края на март в Беривил, Вирджиния, на около 120 километра западно от Вашингтон, сланата не е необичайна, съобщава VOA.
Това, което беше необичайно тази година, беше месец февруари. Това беше най-топлият февруари в историята на Вирджиния. В тази връзка прасковените дървета започнаха да цъфтят рано.
„Вероятно сме с три седмици по-напред от това, което трябва да бъдем в нормалния сезон”, казва Бил.
Макинтош посочва, че тези ранни затопляния се случват все по-често.
„Климатът, който преживяхме през последните 10 години, предизвика по-топли зими и по-ранен цъфтеж на растенията, което ни поставя в ситуация на много загуби“, това посочва Бил от плодовата ферма, цитиран от VOA.
Когато температурите паднаха, Макинтош казва, че сливовите дървета оцеляват по-трудно от прасковите.
„Това наистина е пълно унищожаване на природата“, казва фермерът.
Професор от Virginia Tech казва, че щетите от замръзване се увеличават, дори когато температурите се покачват, следствие на изменението на климата.
"Причината не е, че имаме повече мразовити дни от преди. Причината е промяната в цъфтежа на растенията", казва ученият. Експертът посочва, че късната зимна топлина примамва дърветата от латентност. Това е причината да цъфтят твърде рано.
Професорът от университета Корнел, Джейсън Лондо казва, че ранният цъфтеж се случва по-често в умерените региони, което създава проблеми за всички производители на плодове.
"Ако това се случва веднъж на всеки 10 години, това е част от риска на работата. Ако се случва на всеки три до пет години, това започва да намалява жизнеспособността на тази индустрия с течение на времето", категоричен е Лондо.
Фермерите се адаптират. Макинтош инвестира десетки хиляди долари в нагреватели и вентилатори за борба със замръзването. Той казва, че си заслужава цената, но не всеки може да поеме рисковата инвестиция, съобщава VOA.
Независимо дали става въпрос за слана, жега, суша или наводнения, изменението на климата принуждава фермерите навсякъде да се адаптират, казва Лондо.
„Можете да направите всякакви неща, за да се опитате да намалите негативното въздействие върху климата. В един момент икономиката ще спре да се развива и този сектор ще се срине“, казва Джейсън Лондо от университета Корнел.
Повече по темата гледайте във видеото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!