З аместник-министърът на отбраната на Русия беше арестуван във вторник вечерта по обвинение в подкуп, но някои анализатори предполагат, че задържането на Тимур Иванов е предупреждение към неговия началник, министъра на отбраната Сергей Шойгу.
Руският президент Владимир Путин подписа този арест и изпрати послание към Шойгу, което гласи нещо от рода на "това можеше да си ти", казва пред Newsweek Дейвид Силби, доцент по история в университета “Корнел”.
В сряда Шойгу отстрани Иванов от поста му на заместник-министър на отбраната, съобщава контролираната от Кремъл информационна агенция ТАСС. Часове по-рано се появиха съобщения за ареста на Иванов по обвинения, че е вземал подкупи, които московски съд нарече "особено големи". Той може да получи до 15 години затвор.
Заместникът на Шойгу остава в ареста
Преди ареста Иванов е отговарял за руските военни инфраструктурни проекти. Може би по-важното е, че той е смятан за един от най-близките съюзници на Шойгу. Двамата мъже са работили заедно в продължение на много години, включително когато Иванов е бил заместник министър-председател на Московска област, докато Шойгу е бил губернатор на областта.
Кремъл отрече първите съобщения, че арестът на Иванов е свързан с държавна измяна, но не всички са убедени в официалната позиция на Русия по отношение на задържането на Иванов.
"Тъй като корупцията сред висшите руски служители е ендемична, трудно е да се повярва, че арестът на заместника на Шойгу е само заради корупция. Или той е направил нещо друго, на което някой се е противопоставил, или това е ход, целящ да отслаби Шойгу - или и двете", казва професорът Марк Кац.
Putin sends Russia's defense minister a warning shot https://t.co/mneVwkDpJ5 pic.twitter.com/5twZSWJmp0
— Newsweek (@Newsweek) April 24, 2024
Шойгу често е обвиняван за недостатъците на Русия на бойното поле в Украйна, включително от бившия лидер на групата "Вагнер" Евгений Пригожин, който загина в самолетна катастрофа при мистериозни обстоятелства, след като оглави бунт срещу Москва. Кац заяви, че инцидентът му напомня за публичната вражда между Шойгу и Пригожин.
"Арестът напомня за миналогодишните критики на Пригожин за некомпетентност във висшето руско военно ръководство. Пригожин си отиде, но проблемите, които той оповести, остават", казва Кац.
"Истинският въпрос не е дали заместник-министърът е корумпиран. Вместо това въпросът е дали той и - което е по-важно - Шойгу са се превърнали в самостоятелни центрове на властта", казва Уилям Рено, професор и ръководител на катедрата по политически науки в Северозападния университет.
Заместникът на Шойгу е задържан за корупция
"Корупцията в сегашния режим е стратегически актив, който се толерира и дори насърчава, за да се култивира лоялността и зависимостта на даден човек от политическото ръководство, а след това се използва срещу него, когато стане заплаха или трябва да бъде използван като удобна цел за обвинение за недостатъците на режима. Обвиняването му в корупция в този момент помага да се подкопае общественото доверие и подкрепа за неговия началник Шойгу", казва Рено.
"Обвинението на високопоставен служител в корупция също така подчертава суверенното право на Путин като лидер да наказва, което укрепва авторитета му сред неговите подчинени и в очите на руските граждани", добавя специалистът.
Според Силби арестът на Иванов може да е само началото на това, което предстои да се случи на Шойгу.
"Не забравяйте, че това, че сте "твърде могъщ", не е възпиращ фактор за Путин или който и да е диктатор, а да отстрани някого е стимул", казва той.
"Колкото по-могъщ е някой, толкова повече той представлява екзистенциална заплаха за диктатора. Няма да се изненадам, ако Шойгу е следващият или се пенсионира внезапно", добавя Силби.
* Във видеото: Шокиращи кадри с корупция в Русия
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!