А мерикански служители потвърдиха, че обмислят да разбият „незаконния монопол“ на Google върху търсенето в интернет, пише Sky News.
Според Министерството на правосъдието на САЩ технологичният гигант може да се сблъска с ограничения върху собствените си продукти, включително браузъра Chrome, магазина Play и операционната система Android.
Това се случва, след като през август съдия установи, че компанията е нарушила антитръстовите закони, за да си осигури господстващо положение при онлайн търсенето.
Сега в съдебно досие длъжностните лица са изложили редица предложения за премахване на монопола на компанията.
Плановете включват блокиране на възможността Google да плаща на други технологични фирми, за да бъде нейната търсачка предварително инсталирана или зададена като опция по подразбиране на нови устройства.
През 2021 г. фирмата е изплатила повече от 26 млрд. долара на компании като производителя на iPhone Apple като част от тази практика.
Говорител на Министерството на правосъдието заяви: „Пълното отстраняване на тези вреди изисква не само да се прекрати контролът на Google върху разпространението днес, но и да се гарантира, че Google няма да може да контролира разпространението утре.“
Google заяви, че подаването на жалбата в съда е част от „дълъг процес“, и потвърди, че ще обжалва решението.
Лий-Ан Мълхоланд, вицепрезидент по регулаторните въпроси на компанията, заяви, че предложените „радикални промени“ отиват твърде далеч и обвини правителството на САЩ, че има „мащабна програма, която ще повлияе на множество индустрии и продукти“.
Тя допълни, че този ход ще изложи на риск неприкосновеността на личния живот и сигурността на потребителите, ще възпрепятства разработването на нейните продукти с изкуствен интелект и ще „разбие“ софтуер като Android.
Съобщението на правителството идва след по-ранни съобщения, че официални лица обмислят стъпки за справяне с монопола на Google.
Междувременно в понеделник в отделно дело съдия постанови, че Google трябва да отвори магазина си за приложения за по-голяма конкуренция, включително да предостави приложения за Android от конкурентни източници.
Съдия Джеймс Донато заяви, че фирмата трябва да спре да изисква собствената си система за плащане да се използва за приложенията в Play Store.
Решението следва съдебната битка между Google и Epic Games, която създава популярната видеоигра Fortnite, относно покупките в приложенията.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!