28

П рез 2024 година Лукашенко ще трябва да реши какво да прави с президентския пост. А изборът пред него изобщо не е лош: може да задоволи неутолимия си стремеж за власт, като остане президент, но има и друга опция. Това коментира Александър Фридман за Deutsche Welle.

На 22 декември в Беларус бяха приети поправки в „Закона за президента на Република Беларус“, които наред с другото уреждат статута на бивш държавен глава. На експрезидента и на членовете на неговото семейство в бъдеще се гарантира неприкосновеност, а той по желание може да стане депутат, при това пожизнен. 

Поправките в закона станаха повод за дискусия за вероятните размествания на върха на пирамидата на властта, ако Лукашенко реши да напусне президентския пост и да стане депутат. Дали епохата на „президента Лукашенко“ наистина приключва?

Лукашенко подписа закон, който му дава вечен имунитет

Добра година за Лукашенко

Наскоро московският център „Левада“ публикува резултатите от допитване за основните политически и културни събития и героите на годината, в което за „Човек на годината“ категорично е определен руският президент Путин с 53 процента, но веднага след него, макар и само с девет на сто, се нарежда Александър Лукашенко. Това посочва Александър Фридман.

Допитването отразява нарасналата политическа тежест на Лукашенко в Русия и ще остане за него като още един приятен спомен от турбулентната 2023 година – неочаквано успешна за „несменяемия президент“ на Беларус.

Първите месеци на 2023-а не предвещаваха нищо добро на Лукашенко. През февруари Международният наказателен съд издаде заповед за ареста на Путин, като аналогичната заповед и по адрес  на Лукашенко изглеждаше само въпрос на време. През същия месец руски военен самолет на военното летище край Минск бе атакуван с дронове, в което много наблюдатели съзряха предвестник на бъдещата украинска контрофанзива. През май здравословното състояние на Лукашенко силно се влоши, дори бяха разпространени слухове за скорошната му смърт, пише Фридман. 

Лукашенко обаче доста бързо се възстанови, а оттам нататък събитията се развиваха по благоприятен за него сценарий. Украинската контраофанзива не доведе до коренна промяна в хода на войната. Минск продължава да поддържа Москва в нейната „специална военна операция“, но беларуските войски не са на фронта, а бойните действия не се прехвърлиха на територията на Беларус, посочва авторът на коментара.

Икономическият срив, предричан от някои експерти, не се състоя, икономиката остана стабилна като цяло и даже се подобрява – благодарение на мащабната руска поддръжка.

Daily Mail: Един от двойниците на Путин е дърводелец от Беларус, оцелял след опит за отравяне

Номенклатурата демонстрира лоялност

По време на метежа на частната военна групировка „Вагнер“ Кремъл използва „по-малкия брат“ Лукашенко в качеството му на миротворец и преговарящ с Евгений Пригожин. Последвалата метежа предислокация на частите на „Вагнер“ в Беларус, както и разполагането на руско тактическо ядрено оръжие на територията на страната и периодически изострящата се миграционна криза по границите на Беларус и ЕС засилиха вниманието на Запада към режима на Лукашенко, коментира Фридман.

Във Вашингтон и в европейските столици очевидно нямат илюзии по отношение на самостоятелността на официален Минск, но пък и не искат да подтикват беларуските власти към по-активно сътрудничество с Кремъл. През 2023 година нови сериозни икономически санкции спрямо Беларус така и не бяха приети, а заповед за арест на Лукашенко не бе издадена – макар беларуските власти да не крият своето участие в отвличането на украински деца, което стана основание за наказателното преследване на Путин, посочва той.

Основните предизвикателства за режима на Лукашенко през 2023 година бяха от външен характер, но ситуацията вътре в страната остана стабилна. Номенклатурата демонстрира лоялност, репресиите не секнаха, а обществено-политическият живот придоби стерилен характер. Броят на политзатворниците не намаля, а се увеличи и те вече са почти 1500. Шансове за освобождението им няма. Западните страни, на които разчитат демократичните сили, макар да критикуват остро беларуските власти за нарушения на човешките права, не разполагат с реални лостови за влияние спрямо официален Минск, пише авторът на ДВ. 

Путин предложи гражданство на чужденци, които се сражават за Русия

70-годишнината на Лукашенко и 30-годишнината на режима

В края на ноември Лукашенко напусна Беларус за две седмици и направи не само официални посещения в Дубай, Китай и Африка, но беше и на почивка в Обединените арабски емирства, посочва Фридман.

За властелин, който редовно говори за заговори на западните спецслужби, опасява се за своя живот и власт и рядко излиза извън Беларус за дълго време, това пътуване бе необичайно. То показва, че Лукашенко е убеден в стабилността на положението си, а е използвал отсъствието си и за проверка на властовата система, която от „затворена в първо лице“ постепенно се превръща в „колективен модел“ с национален лидер в качеството му на висша контролна инстанция, коментира той. 

Системата издържа този стрестест успешно и това дава основание на Лукашенко да гледа към бъдещето с определен оптимизъм. Новата 2024 година ще стане специална за него. През юли той може да отбележи 30-годишнината си от встъпването във власт, а през август ще навърши 70 години. Тези две събития поставят пред Лукашенко принципния въпрос за неговото политическо бъдеще – може би най-трудния в неговата кариера: да напусне ли президентския пост, прехвърляйки се в парламента, или да го запази?

Путин осъди "тероризма във всичките му форми" след експлозиите в Иран

Какво ще е решението

В полза на първия вариант говорят почтената възраст, все по-забележимите проблеми със здравето, огромният период на власт и обновената система на държавно управление, която дава възможност на парламентарния председател да запази пълен контрол над политическите процеси в страната. От друга страна, Лукашенко се отличава с неутолима жажда за власт, а историята на постсъветските страни показва, че най-ефективният модел за прехвърляне на властта в авторитарните режима е предаването ѝ по наследство от баща на син, пише Александър Фридман.

Този вариант в Беларус сега не се разглежда, а другите крият определени рискове. Освен това Лукашенко е заложник на външните обстоятелства. По границите на Беларус продължава да се води война, а в Русия на власт остава реваншистът Владимир Путин, който разширява влиянието си спрямо Беларус и не крие империалистическите си попълзновения, посочва още той.

През 2024 година на Лукашенко ще му се наложи да реши какво да прави с президентския пост.

Този коментар изразява личното мнение на автора и може да не съвпада с позициите на Българската редакция на ДВ и на Vesti.bg като цяло.

 

Коментари 28
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

28 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Колко е твърде много? Историята на най-дългото време без сън

Любопитно Преди 1 час

Робърт Макдоналд изкарва мъчителни 18 дни, 21 часа и 40 минути без сън

<p>22 декември &ndash; Аферата Драйфус и краят на Чаушеску</p>

22 декември – Аферата Драйфус и краят на Чаушеску

Любопитно Преди 1 час

Вижте какво се е случило на тази дата в историята

Джо Байдън

Байдън подписа временния бюджет на САЩ

Свят Преди 12 часа

Новият законопроект предвижда отпускане на средства до март

д

Мъж прекара три дни в кладенец заради предразсъдъци на селяни

Свят Преди 13 часа

За да запази силите си, човекът викал за помощ само веднъж на час

Обстановката на прохода "Шипка" се влошава

Обстановката на прохода "Шипка" се влошава

България Преди 13 часа

Движението не е затворено

,

Заподозреният за нападението в Магдебург е действал сам, съобщи полицията

Свят Преди 13 часа

Въз основа на събраните данни от разследването наличието на съучастник или съучастници може да бъде изключено

TikTok

Албания спира TikTok

Свят Преди 14 часа

По време на среща в Тирана с албански учители, родители и психолози Рама каза, че TikTok е главорезът на квартала

о

Блейк Лайвли съди Джъстин Балдони за сексуален тормоз

Свят Преди 15 часа

Всичко по темата може да прочетете в следващите редове

Киселова изрази съпричастност към семействата на загиналите и пострадалите в Магдебург

Киселова изрази съпричастност към семействата на загиналите и пострадалите в Магдебург

България Преди 15 часа

Тя изказва убеждението си, че гражданите на двете страни застават единни срещу безсмисленото погубване на животи

Мохамед Халаф

Халаф за атентатора в Магдебург: Не може да го вкараме в рамката на джихадизма

Свят Преди 15 часа

Според него случката е нещо ново в историята

Александър Вучич

Вучич: Никога няма да отстъпя под натиск

Свят Преди 16 часа

Възмущението от смъртните случаи в северния град Нови Сад се разпространи из цялата страна

,

Временно е затворен Прохода на Републиката

България Преди 16 часа

Товарни автомобили са се завъртели

,

Руските сили са поели контрол над селище в Източна Украйна, твърди Министерството на отбраната в Москва

Свят Преди 16 часа

Ройтерс не е успял да потвърди по независим път предоставените от руската страна данни

<p>Папа Франциск: Въздържайте се&nbsp;от клюки и сплетни</p>

Папа Франциск укори служителите на Ватикана

Свят Преди 17 часа

Франциск отдавна приветства откровените и открити дебати и дори критиките към собствената си дейност

<p>Автобус падна в пропаст, има загинали&nbsp;</p>

Автобус падна в пропаст в Иран, има загинали

Свят Преди 17 часа

Помощни и спасителни екипи са изпратени в района