З акъснялото решение на Джо Байдън да разреши на Украйна да използва доставените от САЩ ракети с голям обсег на територията на Русия ще бъде приветствано от Киев и почти сигурно ще накара Обединеното кралство да последва примера му. Зашеметяващата промяна в американската политика - само няколко седмици преди Доналд Тръмп да поеме поста президент на САЩ - ще предизвика и ярост и нови заплахи от страна на Москва в момент на нарастваща несигурност относно бъдещия ход на войната.
Президентът Владимир Путин предупреди Запада, че ще си играе с огъня, ако позволи на украинските сили да изстрелват към Русия доставяни от Запада крилати и балистични ракети, като заяви, че това може да предизвика дори глобален конфликт.
Официални представители на Великобритания и САЩ обаче неведнъж са съветвали столиците си да не се плашат от заканите на Москва.
И все пак, особено във Вашингтон, се появиха колебания относно използването на балистични ракети на американската армейска тактическа ракетна система (ATACMS) отвъд границите на Украйна. Изглежда обаче, че ходът на Северна Корея да изпрати хиляди свои войници да се бият с Русия е променил изчисленията на САЩ.
Вестник „Ню Йорк Таймс“, който беше сред американските медии, съобщили за решението на администрацията на Байдън относно ракетите с далечен обсег на действие, съобщи, че първият път, когато американските оръжия ще бъдат използвани на територията на Русия, вероятно ще бъде срещу руски и севернокорейски войски, които се борят с украинското нахлуване в руската област Курск.
It's a stunning shift in US policy - but Biden's announcement will trigger fury and fresh threats from Moscow
— Sky News (@SkyNews) November 18, 2024
Read more🔗https://t.co/chNidazBIh
Макар и да е значителна стъпка в подкрепа на Украйна, възможността за използване на американски ракети с голям обсег на действие в Русия не е печеливша за войната.
Но тя разширява възможностите на Киев да поразява важни военни цели, умишлено разположени от руските командири далеч от фронтовата линия. Това включва запаси от ракети, безпилотни самолети и други боеприпаси, използвани за нанасяне на удари по Украйна.
Също толкова важен, колкото и военното въздействие, е политическият сигнал, който решението на САЩ изпраща на Кремъл за готовността на Вашингтон да пренебрегне руските предупреждения за тежки последици, ако Байдън се осмели да даде на Украйна разрешението, което тя толкова дълго търси.
Политически престрелки: Тръмп се обяви против ударите с американско оръжие в Русия, Украйна реагира
Драматичният ход на САЩ идва след месеци на лобиране от страна на украинския лидер Володимир Зеленски.
Ключово за наблюдение сега ще бъде как ще реагира Путин при първия случай, когато американска ракета убие руски войници на руска земя.
Москва не желае пряка война със САЩ и НАТО - ядрени сили с много по-голяма обща огнева мощ - но Кремъл може да засили и без това засилената си кампания за саботажи и други форми на хибридна война в Европа.
Друга важна реакция, която трябва да се проследи, ще бъде как Тръмп ще реагира на хода на Байдън и дали ще продължи да разрешава на Украйна това разрешение, след като поеме поста на главнокомандващ на САЩ.
Новоизбраният президент обеща бързо да сложи край на войната на Русия в Украйна, но не каза как. Въпреки това той изрази яростна опозиция срещу продължаващото подаряване на огромни количества американски оръжия на украинската армия.
* Във видеото: Номинациите на Тръмп: Имената на кандидати за висши постове предизвикаха критики
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!