С тази реч руският президент Владимир Путин призова законодателният орган на Руската федерация да подкрепи суверенитета на непризнатите от международната общност сепаратистки републики в украинската област Донбас.

„Тема на изказването ми са събитията в Украйна и защо това е толкова важно за нас, за Русия. Разбира се, обръщението ми е и към нашите сънародници в Украйна.

През декември миналата година ние предадохме на западните партньори проекта на договора между Руската федерация и Съединените американски щати за гаранции за сигурност, както и проекта на споразумението за мерките за осигуряване на сигурността на Руската федерация и държави членки на НАТО.

В отговора от САЩ и НАТО имаше много общи думи. Имаше и рационални зърна, но всичко това се отнасяше до второстепенни моменти и изглеждаше като опит да се протака въпросът, да се отклони дискусията настрана.

Путин: Русия подкрепя суверенитета на бившите съветски републики

Ние реагирахме съответно на това, подчертахме, че сме готови да вървим по пътя на преговорите, обаче при условие, че всички въпроси ще се разглеждат заедно, като комплекс, без да се отделят основните, фундаментални руски предложения. А те съдържат три ключови пункта. Първо – недопускане на по-нататъшно разширяване на НАТО. Второ – отказ от разполагане на ударни оръжейни системи до руските граници. И, най-после, връщане на военните потенциал и инфраструктурата на блока в Европа към състоянието от 1997 г., когато беше подписан Основополагащият акт Русия-НАТО.

Тъкмо тези наши принципни предложения са игнорирани. Западните партньори, повтарям, още веднъж озвучиха заучени формулировки за това, че всяка държава има право да избира свободно начини за осигуряване на сигурността си и да влиза в каквито и да са военни съюзи и алианси. Тоест в позицията им нищо не се промени, се чуват същите позовавания към прословутата политика на „отворени врати“ на НАТО. Още повече, отново ни опитват да шантажират, отново ни заплашват със санкции, които, между другото, те все едно ще въвеждат докато ще се укрепва суверенитетът на Русия и ще расте мощта на нашите Въоръжени сили. А претекста за поредна санкционна атака винаги ще го намерят или просто ще фабрикуват, при това независимо от ситуацията в Украйна. Целта е една – да възпират развитието на Русия. И те ще го правят, както правеха преди, даже изобщо без да имат какъвто и да е формален претекст, само защото сме тук и няма да се откажем от суверенитета си, националните си интереси и ценностите.

Зеленски: Няма да има голяма война срещу Украйна

Искам ясно и направо да кажа, че в сложилата се ситуация, когато нашите предложения за равнопоставения диалог по принципните въпроси фактически останаха без отговора от страна на САЩ и НАТО, когато нивото на заплахи за наша страна значително се увеличава, Русия има пълно право да взема реципрочни мерки за осигуряване на собствената сигурност. Тъкмо по този начин ще действаме.

Що се отнася до положението в Донбас, виждаме, че управляващите в Киев постоянно и публично заявяват за нежеланието да изпълняват Минския комплекс от мерки за урегулиране на конфликта, не са заинтересовани от мирно решение. Напротив, се опитват да организират в Донбас блицкриг, както това вече ставаше през 2014 и 2015 г. С какво завършиха тогава тези авантюри, ние помним.

Москва призова света да признае Донецка и Луганска народни републики

Сега практически няма нито ден без обстрели на населените места в Донбас. Създадената голяма войскова групировка постоянно използва ударни безпилотни самолети, тежка техника, ракети, артилерия и системи за залпов огън. Не се спират убийствата на мирни жители, блокадата, тормозът над хората, включително над деца, жени, възрастни. Както казват при нас, не се вижда краят на това нещо.

А така нареченият цивилизован свят, за единствените представители на който се обявиха нашите западни колеги, предпочита да не забелязва, като че ли и няма целия този ужас, геноцид, на който са подложени почти 4 милиона души, и само защото тези хора не се съгласиха с подкрепения от Запад преврат в Украйна през 2014 г., излязоха срещу поставеното на държавно ниво движение в посока на пещерния и агресивен национализъм и неонацизъм. И те се борят за своите елементарни права – да живеят на собствената земя, да говорят своя език, да запазват културата и традициите си.

Колко може да продължава тази трагедия? Колко още това може да се търпи? Русия направи всичко за да запази териториалната цялост на Украйна, през тези години тя последователно и търпеливо се бореше за изпълнение на Резолюцията на Съвета за сигурност на ООН 2202 от 17 февруари 2015 г., която закрепи Минския комплекс от мерки от 12 февруари 2015 г. за урегулиране на ситуацията в Донбас.

Всичко е напразно. Сменят се президенти, депутати на Радата, но не се променя същината, агресивният, националистически характер на самия режим, завзел властта в Киев. Той напълно е резултат на държавния преврат през 2014 г., и онези, които тогава поеха пътя на насилие, кръвопролитие, беззаконие, не са признавали и не признават никакво друго решение на въпроса на Донбас освен военното.

В тази връзка смятам за необходимо да вземем вече отдавна появило се решение – да признаем незабавно независимостта и суверенитета на Донецката Народна Република и Луганската Народна Република.

Моля Федералното събрание на Руската Федерация да подкрепи това решение и след това да ратифицира Договори за приятелство и взаимна помощ с двете републики. И двата документа ще бъдат подготвени и подписани в близкото време.

А от онези, които е завзели и удържат властта в Киев, ние изискваме да спрат незабавно бойните действия. Иначе цялата отговорност за евентуално кръвопролитие ще бъде изцяло на съвестта на управляващия на територията на Украйна режим.

Като обявявам за приетите днес решения, сигурен съм в подкрепа от гражданите на Русия, всички патриотически сили в страната”, заключи Путин.

Един мъж се прибира и вижда жена си да тренира. - Какво правиш, скъпа? - Правя упражнения за стегнато тяло. - Защо? Да няма някой…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Светли петък е!

Светли петък е!

Любопитно Преди 2 часа

Почита се и празникът Живоприемен източник в чест на света Богородица

Ограничават движението на АМ "Тракия"

Ограничават движението на АМ "Тракия"

България Преди 2 часа

Трафикът ще преминава в активната лента

В Китай: Бум на продажбите на електрически автомобили

В Китай: Бум на продажбите на електрически автомобили

Свят Преди 2 часа

Китай е най-големият пазар на електрически коли

Китай вече знае кога Тръмп ще мигне

Китай вече знае кога Тръмп ще мигне

Свят Преди 2 часа

Търговската война между двете най-големи икономики в света вече е в разгара си

<p>Мъск се завръща към Tesla</p>

Илон Мъск ще работи повече за Tesla, отколкото за Белия дом

Свят Преди 2 часа

Илон Мъск планира да посвети повече внимание на управлението на своята компания за електрически автомобили

Инцидент в лунапарк прати 13-годишно момче в болница с три счупвания

Инцидент в лунапарк прати 13-годишно момче в болница с три счупвания

Свят Преди 2 часа

Сцената е заснета от един от посетителите на парка Jatim Park

До 27° на места днес, предстои застудяване в неделя

До 27° на места днес, предстои застудяване в неделя

България Преди 2 часа

Максималните температури ще бъдат между 22° и 27°

Саботажи с избухващи пакети: Следите водят към Русия

Саботажи с избухващи пакети: Следите водят към Русия

Свят Преди 2 часа

На няколко европейски летища избухнаха пакети с взривни устройства

ЕК планира пълно спиране на вноса на руски горива

ЕК планира пълно спиране на вноса на руски горива

Свят Преди 9 часа

Все още има какво да бъде направено по този въпрос

ЕК иска промени в правилата за пътна безопасност

ЕК иска промени в правилата за пътна безопасност

Свят Преди 11 часа

Комисията предлага да се въведат цифрови сертификати за регистрация

Абсурдът в Румъния е пълен, съд обяви за законни анулираните избори

Абсурдът в Румъния е пълен, съд обяви за законни анулираните избори

Свят Преди 11 часа

Съдии и адвокати обясниха, че решението на Апелативния съд в Плоещ е абсурдно

171 кг наркотици в камиони от България на Капъкуле

171 кг наркотици в камиони от България на Капъкуле

Свят Преди 11 часа

Шофьорите на двете превозни средства са задържани

Израел заплаши с „по-голяма“ офанзива в Газа

Израел заплаши с „по-голяма“ офанзива в Газа

Свят Преди 12 часа

Еял Замир: Ще разширим действията си до по-голяма и значима операция

Посланикът на България в САЩ е подал оставка

Посланикът на България в САЩ е подал оставка

България Преди 13 часа

Панайотов става посланик в САЩ през 2022 г.

Терзиев: Долу ръцете от инж. Стоян Братоев

Терзиев: Долу ръцете от инж. Стоян Братоев

България Преди 14 часа

Бонев: „Това е активен саботаж на строителството на метрото на София