С транен „ултрасветлинен източник на рентгенови лъчи“ свети милиони пъти по-ярко от слънцето, нарушавайки физичен закон, наречен границата на Едингтън, установи ново проучване.
Този странен обект в космоса нарушава законите на физиката, категорични са учените.
Астрономите наричат тези нарушители на закона ултрасветлинни рентгенови източници (ULX) и те излъчват около 10 милиона пъти повече енергия от слънцето. Това количество енергия нарушава физичен закон, известен като границата на Едингтън, който определя колко ярко може да бъде нещо с даден размер. Ако нещо наруши границата на Едингтън, учените очакват то да се разпадне на парчета. Въпреки това, ULX "редовно надвишават тази граница от 100 до 500 пъти, оставяйки учените озадачени", според изявление на НАСА.
Нови наблюдения, публикувани в The Astrophysical Journal от ядрения спектроскопичен телескоп на НАСА (NuSTAR), който вижда Вселената във високоенергийни рентгенови лъчи, потвърди, че един конкретен ULX, наречен M82 X-2, определено е твърде ярък. Предишни теории предполагаха, че екстремната яркост може да е някаква оптична илюзия, но тези нови наблюдения показват, че това не е така - този ULX напълно се противопоставя на ограничението на Едингтън.
What's new on the Web(b)?
— NASA (@NASA) April 11, 2023
We always have the latest hi-res images from @NASAWebb available to view (and download) at https://t.co/GWdGTk8Oqk. Stop by and make sure you haven't missed any! pic.twitter.com/1D8T7xAyvX
Астрономите вярваха, че ULX могат да бъдат черни дупки, но M82 X-2 е обект, известен като неутронна звезда. Неутронните звезди са остатъците от мъртви ядра на звезди като слънцето. Неутронната звезда е толкова плътна, че гравитацията на нейната повърхност е около 100 трилиона пъти по-силна от тази на Земята. Тази интензивна гравитация означава, че всеки материал, издърпан върху повърхността на мъртвата звезда, ще има експлозивен ефект.
„Зефир, пуснат върху повърхността на неутронна звезда, би я ударил с енергията на хиляда водородни бомби“, според НАСА.
Новото проучване установи, че M82 X-2 консумира около 1,5 земен материал всяка година, изсмуквайки го от съседна звезда. Когато това количество материя удари повърхността на неутронната звезда, то е достатъчно, за да произведе необичайната яркост, наблюдавана от астрономите.
For solar eclipses visible around the world, check out: https://t.co/GV99NpBAzK pic.twitter.com/sMWjmPXlJd
— NASA (@NASA) April 8, 2023
Изследователският екип смята, че това е доказателство, че нещо трябва да се случва с M82 X-2, което му позволява да промени правилата и да наруши ограничението на Едингтън. Текущата им идея е, че интензивното магнитно поле на неутронната звезда променя формата на нейните атоми, позволявайки на звездата да става все по-ярка и по-ярка.
„Тези наблюдения ни позволяват да видим ефектите от тези невероятно силни магнитни полета, които никога не бихме могли да възпроизведем на Земята с настоящата технология“, заяви водещият автор на изследването Матео Бачети, астрофизик в астрономическата обсерватория в Каляри в Италия, се казва в изявлението.
„Това е красотата на астрономията… не можем наистина да проведем експерименти, за да получим бързи отговори; трябва да изчакаме Вселената да ни покаже своите тайни.“
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!