В Мадрид лидерите на НАТО одобриха Стратегическата концепция за 2022 г. - план за развитие на алианса през следващото десетилетие.
Тя обхваща приоритетите и целите на алианса за следващите 10 години и определя съвместната му позиция по отношение на нововъзникващите предизвикателства, включително Русия, като за първи път се обръща внимание и на Китай, предава БГНЕС.
Съгласно новата стратегия членовете на НАТО се ангажират да гарантират свободата и сигурността на всички съюзници, като отново заявяват, че трансатлантическата връзка между страните членки "е незаменима за нашата сигурност".
Алиансът също така определи трите си основни задачи - възпиране и отбрана, предотвратяване и управление на кризи и съвместна сигурност - и начините за повишаване на индивидуалната и колективната устойчивост и технологичните постижения.
От края на Студената война насам НАТО преразглежда и актуализира Стратегическата си концепция приблизително на всеки 10 години, като последната беше приета на срещата на върха в Лисабон през 2010 г.
"Евроатлантическото пространство не е в мир", се казва в документа.
"Руската федерация наруши нормите и принципите, които допринесоха за стабилен и предвидим европейски ред на сигурност. Не можем да отхвърлим възможността за нападение срещу суверенитета и териториалната цялост на съюзниците."
Документът предупреждава, че авторитарни актьори поставят под въпрос интересите, ценностите и демократичния начин на живот на НАТО, и обявява Русия за "най-значимата и пряка заплаха".
"Руската федерация е най-значимата и пряка заплаха за сигурността на съюзниците и за мира и стабилността в евроатлантическото пространство. Тя се стреми да установи сфери на влияние и пряк контрол чрез принуда, подривна дейност, агресия и анексиране", се казва в документа.
"Тя използва конвенционални, кибернетични и хибридни средства срещу нас и нашите партньори. Нейната принудителна военна позиция, реторика и доказана готовност да използва сила, за да преследва политическите си цели, подкопават международния ред, основан на правила."
НАТО заяви, че военното струпване на Москва, включително в балтийския, черноморския и средиземноморския регион, заедно с военната ѝ интеграция с Беларус, поставя под въпрос сигурността и интересите на алианса.
"Ние ще продължим да отговаряме на руските заплахи и враждебни действия по единен и отговорен начин", се казва в документа.
В документа се заявява, че злонамерените хибридни и кибер операции на Китай вредят на НАТО.
"Амбициите и принудителните политики на Китайската народна република (КНР) поставят на изпитание нашите интереси, сигурност и ценности", се казва в документа.
"Злонамерените хибридни и кибер операции на КНР, както и конфронтационната ѝ реторика и дезинформация са насочени срещу съюзниците и вредят на сигурността на Алианса. КНР се стреми да контролира ключови технологични и промишлени сектори, критична инфраструктура и стратегически материали и вериги за доставки."
Съветът изрази също така загриженост относно "задълбочаващото се стратегическо партньорство" между Китай и Русия и "техните взаимно подсилващи се опити за подкопаване на международния ред, основан на правила, които противоречат на нашите ценности и интереси".
НАТО: Днес взехме историческото решение
"Като съюзници ще работим отговорно заедно, за да се справим със системните предизвикателства, които КНР поставя пред евроатлантическата сигурност, и да осигурим трайна способност на НАТО да гарантира отбраната и сигурността на съюзниците", се казва в документа.
В документа се посочва, че "нарушенията и избирателното изпълнение на задълженията и ангажиментите на Русия в областта на контрола на въоръженията са допринесли за влошаване на по-широкия пейзаж на сигурността", докато Китай "бързо" разширява ядрения си арсенал и разработва все по-усъвършенствани ракетни системи.
В документа се подчертава, че разширяването на НАТО е "исторически успех", който укрепва алианса и гарантира "сигурността на милиони европейски граждани и допринася за мира и стабилността в евроатлантическата зона".
"Потвърждаваме отново нашата политика на отворени врати, съответстваща на член 10 от Северноатлантическия договор, като израз на нашите основни ценности и стратегическия ни интерес към евроатлантическия мир и стабилност", се казва в документа.
"Вратата ни остава отворена за всички европейски демокрации, които споделят ценностите на нашия Алианс, които желаят и могат да поемат отговорностите и задълженията на членството и чието членство допринася за общата ни сигурност."
В него се посочват Западните Балкани и Черноморският регион като области от "стратегическо значение" за алианса.
"Ние ще продължим да подкрепяме евроатлантическите стремежи на заинтересованите страни в тези региони", се казва в документа.
Байдън: САЩ ще засилят военното си присъствие в Европа
"Ще работим с партньорите си за справяне със споделените заплахи и предизвикателства пред сигурността в регионите от стратегически интерес за Алианса, включително Близкия изток и Северна Африка и региона на Сахел."
Индо-тихоокеанският регион също е "важен" регион за НАТО, тъй като събитията в него "могат пряко да повлияят на евроатлантическата сигурност", се посочва в новата стратегия.
"Ще засилим диалога и сътрудничеството с нови и съществуващи партньори в Индо-Тихоокеанския регион, за да се справим с междурегионалните предизвикателства и споделените интереси в областта на сигурността", се казва в нея.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!