И ма причини за оптимизъм. Учените откриват, че пандемията от COVID-19 всъщност не е повлияла на световното щастие.
Скандинавските страни отново доминират в Доклада за световното щастие за 2023 г. Докато Финландия беше обявена за най-щастливата страна в света за шеста поредна година, в ежегодния индекс, спонсориран от ООН.
Световният доклад за щастието, който се провежда за 11-та година, се основава на собствената оценка на хората за тяхното щастие, както и на икономически и социални данни. Той дава оценка на щастието по скала от нула до 10 въз основа на средни данни за тригодишен период.
Световният доклад за щастието, който се изготвя за 11-та година, се основава на собствената оценка на хората за тяхното щастие, както и на икономически и социални данни. Той дава оценка на щастието по скалата от нула до 10 въз основа на средни данни за тригодишен период.
Въпреки няколко припокриващи се глобални кризи, включително пандемията и войната в Украйна, в повечето държави средните стойности на удовлетвореността от живота в световен мащаб между 2020 и 2022 г. са също толкова високи, колкото и в годините преди пандемията, установиха изследователите.
Интервютата с повече от 100 000 души в 137-те класирани държави също така показват значително по-високи нива на доброжелателност в световен мащаб, отколкото преди пандемията.
Световният доклад за щастието, който се изготвя за 11-та година, се основава на собствената оценка на хората за тяхното щастие, както и на икономически и социални данни.
Той дава оценка на щастието по скала от нула до 10 въз основа на средни данни за тригодишен период.
Тази година авторите са използвали и данни от социалните медии, за да сравнят емоциите на хората преди и след пандемията COVID-19.
Финландия е обявена за най-щастливата страна в света за шеста поредна година в годишния индекс, спонсориран от ООН. Осем от десетте най-щастливи държави се намират в Европа, като Дания заема второто място със 7,58 пункта. След нея се нареждат Исландия, Израел и Нидерландия, които отбелязват резултати съответно от 7,53, 7,47 и 7,40 точки.
Обединеното кралство е паднало с три места в сравнение с миналата година и е на 19-то място с 6,80 точки - сочат още данните - след САЩ, които са 15-та най-щастлива страна в света, и Австралия на 12-то място.
Те са следвани от Канада на 13-то място, която се е изкачила с две места спрямо миналогодишното си най-ниско класиране.
Литва е единствената нова държава в първата двайсетица, която се е издигнала с повече от 30 места от 2017 г. насам, докато Франция е изпаднала от топ 20, заемайки 21-ва позиция.
Опустошените от войната Афганистан и Ливан остават двете най-нещастни държави в проучването, запазвайки последните места, със средни оценки на живота с повече от пет пункта по-ниски, отколкото в десетте най-щастливи държави.
Сиера Леоне също падна на 135-та позиция, като се нареди на трето място сред най-нещастните държави с 3,14 точки.
"Средното щастие и класирането на страните ни по отношение на емоциите и оценките на живота са забележително стабилни през трите години на Ковид", заяви Джон Хелиуел, канадски икономист и редактор на Доклада за световното щастие.
Той добави: "Настъпилите промени в класациите са продължение на по-дългосрочни тенденции, като например увеличенията, наблюдавани в класациите на трите балтийски държави.
"Дори през тези трудни години положителните емоции останаха два пъти по-разпространени от отрицателните, а чувството за положителна социална подкрепа - два пъти по-силно от чувството за самота".
Изследователите установяват, че през трите години на COVID-a леко са намалели и показателите за мизерия в целия свят.
Въпреки по-големия брой смъртни случаи сред възрастните хора, хората на възраст над 60 години средно отчитат подобрение на щастието си в сравнение с по-младите групи.
Докладът отбеляза и първата година, в която класацията отчита инвазията на Владимир Путин в Украйна, като Украйна е класирана на 92-ро място - с шест места по-нагоре спрямо 2022 г.
Русия също се изкачи нагоре в класацията, заемайки 70-о място, което е с 10 позиции повече в сравнение с предходната година.
Според доклада двете държави споделят глобалното увеличение на доброжелателността през 2020 и 2021 г.
Но през 2022 г. доброжелателността рязко нараства в Украйна, а в Русия намалява.
Въпреки мащаба на страданията и щетите в Украйна, оценките на живота през септември 2022 г. остават по-високи, отколкото след анексията през 2014 г.
Анализаторите смятат, че това се дължи на факта, че сега украинците са подкрепени от по-силно чувство за обща цел, доброжелателност и доверие в украинското ръководство.
Проучването е проведено от подкрепяната от ООН Мрежа за решения за устойчиво развитие и Центъра за устойчиво развитие към Колумбийския университет.
Ето и първите 20 и последните 20 държави в списъка:
1. Финландия
2. Дания
3. Исландия
4. Израел
5. Нидерландия
6. Швеция
7. Норвегия
8. Швейцария
9. Люксембург
10. Нова Зеландия
11. Австрия
12. Австралия
13. Канада
14. Ирландия
15. Съединени щати
16. Германия
17. Белгия
18. Чехия
19. Обединено кралство
20. Литва
118. Бангладеш
119. Гамбия
120. Мали
121. Египет
122. Того
123. Йордания
124. Етиопия
125. Либерия
126. Индия
127. Мадагаскар
128. Замбия
129. Танзания
130. Коморски острови
131. Малави
132. Ботсвана
133. Конго (Киншаса)
134. Зимбабве
135. Сиера Леоне
136. Ливан
137. Афганистан
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!