Е кстремни климатични условия, включително рекордно високи температури, суша и обилни валежи, се наблюдават в Северното полукълбо през първата половина на лятото.
„2018 г. ще стане най-горещата в цялата история. В много страни са поставени нови температурни рекорди. Това не е учудващо. Горещото време и много високите температури, които наблюдаваме в момента, отговарят на нашите прогнози в условията на климатични промени, предизвикани от парниковите газове. Това не е някакъв сценарий от бъдещето. Това се случва пред очите ни“, заяви Елена Манаенкова, заместник-генерален секретар на Световната метеорологична организация /СМО/ към ООН.
Експертите на СМО отбелязват, че в глобален мащаб настоящият юни беше вторият най-горещ юни в историята. Горещината не отстъпи и през юли, и през август, дори на север. Необичайно горещото време, започвайки от средата на юли, се установи в скандинавските страни. На Полярния кръг температурата надхвърли +30 градуса по Целзий. Във Финландия това е най-горещият юли в историята на страната. Горещините бяха придружени от суша, в резултат на която ще бъде загубени между 30–50% от урожая. Швеция е обхваната от най-големите горски пожари през последните години.
Горски пожари избухнаха също така в Испания, Португалия и Гърция, където на някои места температурата се повиши до 46,6 градуса. Ирландия, Германия и Франция пострадаха от сушата. Необичайно високи температури бяха регистрирани в северен Сибир, навсякъде в САЩ, в Централна Канада и Северна Африка, в Близки изток и Северен Китай.
В Парижкото климатично споразумение, което беше пописано от всички държави /САЩ по-късно излязоха от него/, е поставена задача да не се допусне увеличаването на средната глобална температура повече от 1,5-2 градуса по Целзий.
Рекордни жеги в Европа, някои страни са под тревога
Страничните ефекти на големите горещини в Европа
Какво време ни чака, горещата вълна не пуска Европа
Майкъл Спероу от СМО смята, че дори тези мерки няма да помогнат за намаляването на отделяните вредни емисии. „Дори, ако страните предприемат стъпки необходими, за да се удържи повишаването на температурите на нива от 2 градуса и по-малко, съществува вероятност, че океаните и горите, които поглъщат въглероден диоксид, ще престанат да работят и ще съдействат по-нататъшното значително затопляне“, алармира той.
Междувеременно в Португалия пак има паника и евакуация заради горските пожари.
Един от фронтовете бързо се е приближил до населен район в Силвес, което наложи спешна евакуация. В южната провинция Алгарве вече 5-ти ден гори голям пожар. Властите обявиха, че ще са е необходимо още много време, докато бъде овладян.
Свирепи пожари в Португалия и Испания
Огромен пожар в Португалия, огнена ивица раздели Испания и Франция
В началото на седмицата също имаше евакуация, след като пламъците заплашително приближиха квартали в район Моншике.
Миналата година голям горски пожар уби 114 души в Централна Португалия. Затова темата за предварителната подготовка и действията на властите е много чувствителна.
Засега жертви на бедствието няма. Но огънят се придвижва от по-слабо населени хълмове към гъсто застроеното крайбрежие на Алгарве.
В същото време в швейцарската община Шамосон има кални фонтани - причината са силни бури, които изхвърлили калта на повърхността.
Mud and rocks fly into the air during eruption in Switzerland village: Houses in the village have reportedly been evacuated due to the... https://t.co/7f9rGz1oQB pic.twitter.com/IeUD3MBRUZ
— CITIZENS for CHANGE™ 🌊 (@cfcpac) August 9, 2018
Заради добрата подготовка на местните пострадали няма, но много коли и къщи са били затрупани от земната маса.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!