Т ридесет и осем години след ядрената катастрофа в Чернобил, стотици хора работят за демонтирането на отдавна нефункциониращата електроцентрала и контролирането на замърсената забранена зона.
Това съобщава кореспондентът на Voice of America (VOA), Леся Бакалец в своя репортаж от Чернобил.
Тишината може да се чуе в това, което е известно като забранената зона в Чернобил. Човешката дейност там почти напълно е спряла преди 38 години. Тази празнота е позволила на природата да се развие.
“Работата в забранената зона на Чернобил е съмнително удоволствие, както обикновено казват посетителите. Но ние, служителите, го харесваме. Тук е тихо и спокойно”, разказва Володимир Вербицки, служител в забранената зона в Чернобил.
Володимир Вербицки нарича зоната просто “дом”. Той прекарва детството и младостта си в призрачния град Припят.
Вербицки показва на репортер сградата, в която е живял, и сочи към това, което е било неговият апартамент на първия етаж. Той показва прозорците на спалнята и казва, че всекидневната е от другата страна на сградата.
Припят се намира на 2 километра от атомната електроцентрала в Чернобил.
Когато експлозията на реактор номер 4 се случила на 26 април 1986 г., градът бил евакуиран за два дни. Тогава Вербицки бил млад инженер в атомната централа.
“Беше уикенд. Четох в кухнята до вечерта. Около 4 часа сутринта дойде пощальон и каза, че нещо се е случило в централата и трябва да съм на работа сутринта”, разказва Вербицки.
По-късно Международната агенция за атомна енергия обявила тревога за голяма катастрофа от ниво 7, най-сериозната по своя мащаб.
Непосредствено след това 31 души загинали, а 600 000, които участвали в предотвратяване на щетите, били облъчени с високи дози радиация.
“Казаха ни, че трябва да напуснем града само за два или три дни. По-късно лекарите прегледаха сина ми и казаха, че радиационната му доза е два пъти над нормите за възрастни”, разказва Вербицки.
След месец Вербицки е призован обратно в електроцентралата. Работи там още една година и след това се прехвърля в забранената зона – 30-километрова зона около Чернобилската централа с най-високо ниво на радиационно замърсяване.
“В Украйна първоначално бяха преселени 96 града и села. Приблизително 130-150 хиляди души бяха евакуирани”, разказва още мъжът.
Володимир показва как зоната все още е изключително замърсена.
Вербицки показва дозиметър. — Виждаш ли — пита той. Нивото на експозиция, казва той, се увеличава. Отчитане от 1,37 или 1,42 микросиверта, казва той, е пет пъти по-високо от допустимото в Украйна от нормата.
Той оцелял при втора евакуация на Припят през 2022 г., когато руснаците окупирали завода в началото на пълномащабната инвазия, предава още VOA.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!