В исшият дипломатически съветник на френския президент Еманюел Макрон, Еманюел Бон, постави вътрешния кръг на президента в несигурност миналата седмица, когато обяви, че подава оставка. Бон, който е бил опора на дипломатическия корпус и често неофициално е изпълнявал ролята на външен министър, информира Макрон за решението си в петък, съобщават двама души, близки до френския президент.
Оставката на Бон, която първо беше съобщена от бюлетина La Lettre и по-късно потвърдена от POLITICO, дойде на фона на разгорещеното съперничество с друг висш помощник и значителен политически спор в администрацията на Макрон.
@MouMou_Guichard
— Jul2B (@julienfar007) January 11, 2025
🇱🇧🇯🇴⚖📢📌 Démission éminente de Emmanuel Bonne, conseiller diplomatique de l'Élysée‼
La crise algérienne.., est la goutte d'eau qui a fait déborder le vase de la diplomatie française... pic.twitter.com/5ehi7hKp9F
Ако оставката на Бон бъде приета (към момента на писане на статията няма информация) това ще остави Макрон без един от най-доверените му съветници по външната политика в момент, когато той се подготвя да навигира един глобален ред, пълен с нестабилност и доминиран от Доналд Тръмп, който ще встъпи в длъжност като президент на САЩ на 20 януари, пише Politico.
„Това е кочина“, коментира бивш френски дипломат. „Вътрешнополитическата ситуация, невъзможните преговори за бюджета, бъдещите отношения с Тръмп и Алжир, намаляващото влияние на Франция в Европа и Африка... Ще трябва да работим усилено, за да се възстановим.“
Публична тайна в Париж е, че Бон търси нов пост след пет години в администрацията на Макрон. Но изглежда, че е бил принуден да напусне поради нарастващото напрежение с генерал Фабиен Мандон, началник на военния щаб на президента, назначен преди по-малко от две години, но който „навлиза в територията на Бон“, според един от източниците.
„Между двамата има ожесточена конкуренция от дълго време“, отбелязва друг източник, посочвайки разликите в нагласите и вероятно и в съществени въпроси.
Напрежението между двамата съветници достигна своя връх миналата седмица преди срещата на френския президент с Кийр Стармър в Чекърс, резиденцията на британския премиер. Според първия източник, Бон и Мандон имали „разправия“ в часовете преди да излетят за Обединеното кралство в четвъртък следобед. В последния момент Бон решава да пропусне пътуването, уточнява лицето пред POLITICO.
На въпрос за оставката на Бон в неделя, служител на Elysée каза: „Еманюел Бон се ползва с доверието на президента на републиката и ще напусне поста си, когато пожелае.“
Освен вътрешните конфликти с колегите си, Бон не винаги е споделял напълно възгледите на Макрон относно външната политика. Например, миналата година Макрон подкрепи Мароко в дългогодишния регионален спор с Алжир, когато призна мароканския суверенитет над Западна Сахара след неуспешен опит за помирение с Алжир. Бон, от своя страна, предпочиташе по-неутрално становище, в съответствие с традиционната френска дипломатическа линия, твърдят двама източници, запознати с неговите възприятия.
Повтарящите се териториални конфликти в алжирската политика изтощиха Бон, добавят източниците. Министърът на вътрешните работи на Франция, Бруно Ритейло, също се намеси миналата седмица, обвинявайки Алжир, че се опитва да унижи „поредна Франция“ заради инфлуенсъри.
В понеделник, френският министър на правосъдието, Жералд Дарманин, също се включи, призовавайки за прекратяване на безвизовия прием на алжирски служители във Франция.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!