Р едки кадри на изолирано от цивилизацията племе показват, че неговите членове са изправени пред „хуманитарна катастрофа“, тъй като дървосекачи нахлуват на територията им, предупреди британска правозащитна група, цитирана от Sky News.
Според местни активисти племето Машко Пиро (Mashco Piro) е било забелязано да излиза от тропическите гори в тяхната отдалечена част на перуанската Амазонка през последните седмици в търсене на храна.
Survival International посочва, че изображенията подчертават необходимостта от „прогонване“ на дървосекачите, които трябва да започнат работа на територията на племето, на няколко километра от река Las Piedras/” Лас Пиедрас”.
Пясъчни бури, суша и бедност: Ирак страда от високите температури
Няколко компании за дърводобив държат концесии за дървен материал на територията, докато повече от 50 души от Машко Пиро се появиха през последните дни близо до селото на народа Yine, наречено Монте Салвадо.
Машко Пиро, които живеят между два природни резервата в Мадре де Диос, рядко се виждат и не общуват много с Yine или с когото и да било, според Survival International.
„Това е хуманитарна катастрофа – абсолютно жизненоважно е дървосекачите да бъдат изхвърлени и територията на Машко Пиро най-накрая да бъде защитена“, каза директорът Каролайн Пиърс.
Една компания е построила повече от 200 километра пътища за своите камиони за дърводобив, за да добиват дървен материал, според Survival International.
Rare video of uncontacted tribe shows members emerging from Amazon rainforest amid 'humanitarian disaster' https://t.co/BP9K3j63o5
— @lilesosanna.bsky.social (@Lile_sosanna) July 17, 2024
Компанията е сертифицирана от Forest Stewardship Council, според която разполага с 53 000 хектара гори в Мадре де Диос за добив на кедър и махагон.
На 28 юни правителството на Перу съобщи, че местните жители твърдят, че са видели Машко Пиро близо до река Лас Пиедрас, на 150 километра от град Пуерто Малдонадо, столицата на Мадре де Диос.
Хора от племето Машко Пиро също са били забелязани от другата страна на границата в Бразилия, според Роза Падила от местния съвет на бразилските католически епископи в щата Акре.
„Те бягат от дървосекачите“, казва тя.
Как превръщаме горите в източник на вредни емисии
Алфредо Варгас Пио, президент на местната организация FENAMAD, казва, че териториалните права на племето трябва да бъдат защитени.
„Това е неопровержимо доказателство, че много от племето Машко Пиро живеят в тази област, която правителството не само не успя да защити, но всъщност продаде на компании за дърводобив“, добавя той.
„Работниците по дърводобив могат да донесат болести, които биха унищожили Машко Пиро, а също така има риск от насилие от двете страни, така че е много важно териториалните права на Машко Пиро да бъдат признати и защитени от закона“, коментира той.
Припомняме и тази галерия от нашия архив:
[gallery]7197[/gallery]
* Във видеото: Жители на свищовско село обвиняват Енергото в неправомерно изсичане на дървета в дворовете им
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!