П редставители на САЩ и ЕС призовават за разследване на неотдавнашните избори в Грузия, в резултат на които проруската партия „Грузинска мечта“ спечели четвърти мандат като управляваща партия в страната. Това обаче не попречи на унгарския министър-председател Виктор Орбан да поздрави партията по време на посещение в грузинската столица Тбилиси, предаде Voice of America (VOA).
Унгарският министър-председател Виктор Орбан пристигна в Грузия, за да поздрави управляващата партия „Грузинска мечта“ за изборната ѝ победа. На този фон грузинските граждани излязоха по улиците на Тбилиси, за да протестират срещу фалшифицираните според тях избори.
„Поздравявам министър-председателя за изборната победа. Виждам, че никой не се осмелява да постави под съмнение, че тези избори бяха свободни и демократични“, заяви Орбан.
Грузинският президент Саломе Зурабишвили подкрепи онези, които нарекоха резултатите „напълно фалшифицирани“. САЩ и ЕС изразиха загриженост относно нередностите при гласуването, а някои международни наблюдатели призовават за разследване.
Експертите казват, че не са изненадани от решението на Орбан да демонстрира подкрепата си за „Грузинска мечта“.
Когато Русия нахлу в Украйна през 2022 г., Орбан беше критикуван от членовете на ЕС и НАТО за решимостта си да запази приятелски отношения с Русия - нещо, което прави и управляващата партия в Грузия.
„Това е брак по сметка между двама автократи. Единият от тях е водещ, което дава на Бидзина Иванишвили и неговата партия „Грузинска мечта“ някои уроци - как да контролират гражданското общество, как да установят това, което политолозите наричат конкурентен авторитаризъм или електорален авторитаризъм“, казва изпълнителният редактор на Realpolitik.
Партията „Грузинска мечта“ увери избирателите си, че е решена да се присъедини към ЕС - но Брюксел спря процеса, тъй като партията прие закон за чуждестранното влияние, много подобен на руския закон за чуждестранните агенти, предназначен да задуши свободата на словото.
И Унгария, и Грузия са преживели руска агресия - първата през 1956 г. по време на съветските репресии, а втората през 2008 г., когато руските сили все още окупират 20% от територията на Грузия. Политическите анализатори казват, че „Грузинска мечта“ се възползва от страховете на гражданите, че Русия може да изпрати войски обратно в Грузия.
Лидерите на опозицията твърдят, че събират доказателства, че вотът е бил фалшифициран, но не са обявили по-нататъшни стъпки. Междувременно международните партньори на Грузия призовават правителството да разследва твърденията.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!