В ъзможно е Русия да не може да разчита на китайската валута, както се надяваше първоначално, тъй като банките в Пекин са принудени да се съобразяват със санкциите на САЩ, наложени на икономиката на руския президент Владимир Путин в отговор на войната в Украйна.
Елвира Набиулина, управител на Централната банка на Русия, заяви в четвъртък, че проблемите с плащанията са едно от основните предизвикателства пред руската икономика. Централната банка на Русия отчита всички възможни рискове, включително риска от спиране на борсовата търговия с юана, заяви Набиулина пред репортери.
Русия става все по-зависима от китайската валута, след като страната е откъсната от банковата система SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) в отговор на войната в Украйна.
Наскоро обаче редица китайски държавни банки затегнаха ограниченията за финансиране на руски фирми. Това беше в отговор на съобщението на Министерството на финансите на САЩ от декември, че ще наложи вторични санкции на чуждестранни банки, които осъществяват бизнес с компании, подкрепящи руската отбранителна промишленост.
"Вземаме предвид всички рискове", заяви Набиулина, главният банкер на Путин, на пресконференция в Санкт Петербург, когато беше попитана дали регулаторът вижда някакъв риск от спиране на борсовата търговия с юана.
Набиулина добави, че Русия не е финансово изолирана, тъй като все още изнася стоки, като петрол и природен газ, на световния пазар.
През февруари три от най-големите китайски банки - Индустриалната и търговска банка на Китай, Китайската строителна банка и Банката на Китай - спряха да приемат плащания от санкционирани руски финансови институции.
Решението беше взето поради "рисковете от вторични санкции" от страна на САЩ, съобщи тогава руският вестник "Известия". Тези банки заемат съответно първо, трето и четвърто място по размер на активите в Китай.
Zhejiang Chouzhou Commercial Bank, водещата китайска банка, използвана от руските вносители, също спря операциите си в Русия през февруари, съобщи руският бизнес вестник "Ведомости".
А миналия месец руското подразделение на Bank of China, което се фокусира върху плащанията, деноминирани в юани, спря трансакциите с руски банки, санкционирани от САЩ заради войната в Украйна, съобщи руският вестник "Комерсант", позовавайки се на източници от финансовия сектор.
"Китайските банки се стремят да спазват санкциите на САЩ, поради което, за да намалят собствените си рискове, разплащанията в щатски долари в търговията с Русия на практика са преустановени и са заменени с разплащания в китайски юани", казва Павел Бажанов, руски адвокат, който предоставя правна помощ на руски предприятия в Китай и региона.
Бажанов заяви, че издадената на 22 декември 2023 г. Заповед 14114 на президента на САЩ Джо Байдън "създава нов риск от вторични санкции" за финансовите институции в Китай.
"Китайските банки преустановяват дейността си, за да оценят новите рискове и да актуализират изискванията си за съответствие", добави Бажанов.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!