Б лизкоизточният институт е 78-годишен, безпартиен мозъчен тръст във Вашингтон с мисия да увеличи разбирането на американците за региона. От основаването си през 1946 г. организацията е част от външните работи на столицата, ръководена от изтъкнати бивши посланици и финансирана от публично търгувани компании, адвокатски кантори и богати на петрол правителства. Сегашният ѝ председател е пенсионираният генерал Джон Абизайд.
Ето защо съдебното споразумение от миналия месец между организацията и Министерството на правосъдието изглежда на пръв поглед като счетоводен въпрос, а не като пример за политическа война от 21-ви век.
Според съобщение от 18 юни на прокуратурата на САЩ се е съгласила да плати 718 558 долара, за да уреди обвиненията, че е получила неправомерно стотици хиляди долари в заеми по Програмата за защита на заплатите по време на пандемията. Организацията казва, че грешките са били неволни.
„След гражданското споразумение MEI има за цел да преодолее това и да продължи да се фокусира върху работата си за насърчаване на по-добро познаване на Близкия изток в САЩ“, казва говорител на ведомството.
Война на пауза: Всичко, което трябва да знаем за изборите в Сирия, верният съюзник на Русия
Зад кулисите, споразумението е доста добър казус за грозните начини, по които идеологическите разделения на Америка - в този случай, по отношение на Израел и Палестина - се вплитат в съдебна война, включваща спокойни институции, които не са свикнали да участват в кървав спорт.
Делото на TZAC срещу Близкоизточния институт е нещо повече от просто недоразумение относно пандемичните правила за опрощаване на заеми.
Разковничето се крие в заглавието на делото, където има трета организация наред с федералните и мозъчния тръст: TZAC, Центърът за ционистко застъпничество, който първи заведе делото по силата на закон, който позволява на частни граждани да завеждат дела срещу лица, които смятат, че са измамили правителството.
TZAC не е организация, посветена основно на опазването на неприкосновеността на доларите за помощ при COVID-19. Той няма уебсайт, значимо присъствие в социалните медии, контакти за връзки с обществеността или какъвто и да било персонал освен един-единствен адвокат на име Дейвид Ейбрамс. Но има дълъг опит в насочването към организации от Центъра Картър до помощ за организацията "Лекари без граници".
Израел с нови нападения в Сирия и Ливан, има жертви
Общият знаменател?
Всички те, според експанзивния възглед на Ейбрамс, са враждебни към Израел.
„Аз съм страстен ционист и също така съм адвокат“, казва Ейбрамс.
Адвокат по трудово правоотношение през деня, Ейбрамс се възползва от правна концепция, наречена qui tam, според която частни лица, които инициират съдебно преследване могат да получат дял от щетите, възстановени от правителството. В случая на Ейбрамс той започна да търси нарушения на Закона за фалшивите твърдения, стар режим на готовност за сигнализиране на нередности, който наказва хора и компании, ако заявленията за федерални заеми или безвъзмездни средства включват неверни твърдения.
„Ние сме в Америка. Хората имат абсолютното право да атакуват Израел несправедливо, да клеветят Израел“, казва Ейбрамс.
„Ние вярваме, че делото срещу нас срещу Центъра за ционистко застъпничество беше злонамерено и беше заведено с намерението да се делегитимира работата ни в Израел и окупираната палестинска територия“, казва Уилям Бел, ръководител на Близкоизточната политика за Christian Aid, британска организация, която надделя през 2022 г. след пет години съдебни битки по дело Abrams, занимаващо се с договор на групата с правителството на САЩ.
„Christian Aid не е първата благотворителна организация, която е атакувана по този начин. Съществува модел на насочване към организации, които са критични към нарушенията на човешките права в Израел.“
Самият Ейбрамс използва същия термин. На страницата на TZAC във Facebook – която не е актуализирана от 2021 г. – той говори за „Закон за забавление и печалба“.
Според закона роднините могат да приберат значителна част от парите, възстановени от правителството. За работата си по въпроса на Института за Близкия изток той е получил 71 855,80 долара.
В ранните си години като роднина, Ейбрамс разглежда получателите на договори на USAID за доказателства, че са направили неверни изявления в задължителни формуляри, изискващи от НПО да потвърдят, че не подкрепят юридически лица, които са включени в терористичните списъци на САЩ. Тези потвърждения, известни като сертификати за борба с тероризма, могат лесно да се объркат - не във Вашингтон, а на място, където хуманитарните организации вършат своята работа.
Роднини на загинали при атаката на "Хамас'' в Израел заведоха дело срещу Иран, Сирия и Северна Корея
Норвежката народна помощ, например, получи договор с правителството на САЩ за работа в Южен Судан, но жалбата на Ейбрамс от 2015 г. се фокусира върху работата на групата по разчистване на мини в Иран и работата по обучение за демокрация в Газа, която не е финансирана от Вашингтон, но се твърди, че включва членове на групи в списъка на терористите. Организацията в крайна сметка плати на правителството на САЩ над 2 милиона долара за уреждане на въпроса, което щеше да спечели на Абрамс над 200 000 долара.
Ейбрамс също прокарва съмнителни тълкувания на закона. В жалбата срещу Carter Center TZAC твърди, че организацията е направила неверни твърдения, защото, наред с други неща, центърът веднъж беше домакин на среща в Рамала между бившия президент и различни палестински партии. „Представителят на “Народния фронт за освобождение на Палестина” беше снабден с физически активи от плодове, бисквити, бутилирана вода и вероятно други храни и напитки“, предава Politico. В крайна сметка правителството прекрати случая.
Докато случаите на чуждестранна помощ на TZAC обикновено включват големи организации, които получават договори в САЩ, за да извършват работа далеч от Вашингтон, COVID беше този, който доведе Ейбрамс в света на мозъчните тръстове и групите за застъпничество.
По време на пандемията правителственият отговор на кризата включваше програми, предназначени да измъкнат парите набързо. Много организации, отчаяно искащи да запазят светлините и да плащат на служителите си, не се занимаваха с подробностите твърде внимателно, нито пък правителството, чиято основна цел беше да поддържа икономиката на повърхността. Една от тези досадни подробности: Второто теглене на заеми за Отдела за информация за гражданските ресурси изисква от получателите да удостоверят, че „не са бизнес концерн или юридическо лице, ангажирано предимно с политически или лобистки дейности, включително всяко юридическо лице, което е организирано за изследвания или за ангажиране в застъпничество в области като публична политика или политическа стратегия или по друг начин се описва като мозъчен тръст в публични документи.“
Усещайки възможност, Ейбрамс заведе дела срещу прогресивно ориентираният Институт за политически изследвания и малка група за социална справедливост, наречена South Asian Americans Leading Together. Съгласно законите за лицата, подаващи сигнали за нередности, неговите искове бяха подадени под печат, така че организациите не научиха за самоличността му, докато нещата не влязоха в ход. Всичко в крайна сметка е уредено. Ейбрамс казва, че в момента има няколко други случая под печат.
„Правото, точно както самият съдебен спор, може потенциално да бъде добро или лошо в зависимост от конкретните факти и обстоятелства“, смята Ейбрамс. Той със сигурност не е единственият с тази гледна точка, посочва Politico.
* Във видеото: ООН добави армията на Израел в „черен списък“
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!