Д жо Байдън сравни китайския президент Си Цзинпин с "диктатор" по време на политическо събитие за набиране на средства в Калифорния и то само ден след като държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен заяви, че неотдавнашното му пътуване е довело до "напредък" в поправянето на влошените отношения между Вашингтон и Пекин.
"Причината, поради която Си Цзинпин се разстрои много по отношение на това, когато свалих онзи балон с два вагона, пълни с шпионско оборудване в него, е, че той не знаеше, че е там. Не, говоря сериозно. Точно това е голямото неудобство за диктаторите, когато не са знаели какво се е случило", каза Байдън пред участниците в събирането на средства в района на залива, визирайки китайския шпионски балон, който САЩ свалиха по-рано тази година.
Балон с горещ въздух: Какво се случи на срещите между Китай и САЩ
Очевидно нестандартните забележки на президента идват на фона на особено напрегнат момент в отношенията между САЩ и Китай. Най-високопоставеният дипломат на Вашингтон заяви в понеделник, че САЩ и Китай са постигнали "напредък" към възстановяване на отношенията, като и двете страни са се съгласили, че е необходимо да "стабилизират" двустранните си отношения.
CNN се свърза с Белия дом относно коментара на президента.
Държавният секретар Антъни Блинкен присъства на съвместна пресконференция с британския външен министър Джеймс Клевърли в Лондон на 20 юни. Блинкен казва, че е "дал ясно да се разбере", че САЩ "са дълбоко обезпокоени" от китайските военни дейности в Куба.
В изказването си Байдън също така похвали работата на Блинкен за възстановяване на отношенията, като повтори, че той "е свършил добра работа" и добави, че подобряването на отношенията "ще отнеме време". По време на второто събиране на средства във вторник Байдън каза на дарителите, че се надява американският пратеник по въпросите на климата Джон Кери също да направи пътуване до Китай "съвсем скоро" с акцент върху околната среда.
Блинкен - който е първият държавен секретар на САЩ, посетил Пекин от пет години насам - наскоро приключи двудневните си срещи в китайската столица с високопоставени служители, включително Си, които не доведоха до големи пробиви, но до споразумения от двете страни за продължаване на по-нататъшните дипломатически ангажименти.
"Няма да постигнем успех по всеки въпрос между нас във всеки един ден, но в най-различни области, при условията, които си поставихме за това пътуване, постигнахме напредък и се движим напред", заяви Блинкен на пресконференция в Пекин в понеделник.
От своя страна Байдън заяви пред репортери още този уикенд, че се надява да се срещне със Си през "следващите няколко месеца".
Във вторник президентът навлезе в допълнителни подробности относно някои от продължаващите напрежения между двете свръхдържави. Той заяви, че макар китайският лидер да е "смутен" от инцидента с балона, това, което "наистина го е разстроило", са усилията на Байдън след встъпването му в длъжност да сближи лидерите на Четворката - САЩ, Индия, Австралия и Япония - за да служат като противовес на по-настъпателния Китай.
"Той ми се обади и ми каза да не правя това, защото го поставям в затруднено положение", каза Байдън, визирайки китайския президент. "Ние просто се опитваме да гарантираме, че международните правила за въздушните и морските пътища остават отворени."
Байдън окачестви Си Цзинпин като диктатор
Засилените ангажименти на Белия дом с лидерите на Четиристранката, официално известна като Четиристранен диалог за сигурност, са част от по-широка стратегия на САЩ да повишат дипломатическия си обхват към страните от южната част на Тихия океан и да възстановят връзките си с тази част на света.
Регионът придобива все по-голямо значение за Вашингтон, тъй като Китай става все по-настъпателен по отношение на териториалните си претенции в района, разширява военноморския си капацитет и милитаризира островите в Южнокитайско море.
"Сега имаме Индия, Австралия, Япония и Съединените щати, които работят ръка за ръка в Южнокитайско море, в Индийския океан. Имаме ситуация, в която съм се срещал с всичките 50 големи морски държави в Източна Азия", заяви Байдън в Калифорния.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!