Ч есто се казва, че вторият най-добър отговор на всеки въпрос в сравнение с "да“ е бързото "не“, а най-лошият отговор е бавното "не“. Тъй като военният конфликт в Украйна навлиза във втората си година и победата на бойното поле или договаряне на мир изглеждат по-неуловими от всякога, виждаме, че когато става въпрос за исканията на Украйна за международна подкрепа - особено военна помощ - има отговор, който, както се оказа, е по-лош от бавното "не“. Това е бавното "да“, пише американското списание Time в материал, представен без редакторска намеса от "Фокус“.

Докато президентът Зеленски се обръщаше към САЩ и НАТО с петиции за продължаване на подкрепата, като направи високопоставени посещения в няколко столици през декември, и докато Конгресът е във вътрешни борби за поредния пакет от помощ за Украйна, Америка и Алиансът все още изпращат много от съвременните оръжейни системи, които украинските служители изискват от 2022 г. Въпреки липсата на производствен капацитет на Запада, това включва първо поколение основни бойни танкове M1A1 Abrams, прецизна артилерия с голям обсег HIMARS и, в бъдеще, изтребители F-16. С първите оръжейни системи, които пристигат на бойното поле през последните няколко месеца, макар и в по-малки количества, отколкото биха искали украинците, ситуацията се промени радикално, откакто бяха поискани за първи път. Големи участъци от територия между Русия и Украйна не са сменяли собственика си повече от година. Вече не зашеметени от действията на Украйна, войските на Путин се окопаха, изграждайки обширни отбранителни укрепления и окопи. Маневрената война приключи. Възможностите на Украйна намаляват.

В навечерието на военния конфликт и в първите му дни аргументът срещу изпращането на военна помощ на Украйна беше, че нейната слаба армия няма шанс срещу руснаците. Тези аргументи срещу предоставянето на оръжейни системи на НАТО обаче се промениха. След това Съединените щати отказаха да предоставят на Киев повечето от оръжията, които произвеждат сега, опасявайки се, че това може да доведе до ескалация на военните действия и може да накара Русия да атакува член на НАТО или да започне ядрена война.

Путин умело подклаждаше страховете от ескалация сред съюзниците на Украйна, въпреки че много анализатори смятаха, че те са преувеличени. В тези критични ранни месеци, когато руската армия беше под напрежение, администрацията на Байдън заяви, че е загрижена, че ако Путин види грешен модел танк, ракета или самолет в Украйна, той може да отговори с ядрено оръжие. Тези опасения накараха администрацията на Байдън и европейските съюзници да загубят ценно време, което позволи на Русия да се прегрупира.

Зеленски: Благодаря на Бога, че се появи умна Румъния

През октомври 2022 г., след като Украйна започна контранастъпление срещу Харков, президентът Байдън не рекламира успеха. Вместо това той предупреди американците за потенциален "ядрен Армагедон“, след като Путин намекна, че загубата на територия от страна на руснаците може да има сериозни последици за Украйна и Запада. Що се отнася до военната помощ за Украйна, Путин използва ядреното си възпиране, за да регулира потока от конвенционални оръжия към Киев. И това му даде ключово предимство в определянето на темпото на някои етапи от конфликта. Той избра кога да увеличи или намали своите заплахи, а САЩ отговориха с увеличаване или намаляване на доставките. Това доведе до един вид "фалшива война“, в която САЩ и НАТО приветстват победите на Украйна и постепенно я снабдяват с оръжия от висок клас, но ги доставят бавно и в достатъчно малки количества, за да позволят на страната да се бие, без да й позволяват да спечели .

Това е тази бавна стратегия на Америка и НАТО, която всъщност заключва в себе си отговора "да“.

Зеленски: Киев все повече разчита на дронове в защитата си срещу Русия

Във война всяка страна преследва своите национални интереси. Въпреки че интересите на САЩ и Украйна се припокриват, те не са едно и също. Украйна води война за национално оцеляване, екзистенциална война. Що се отнася до Русия, през цялата й история неуспешните войни са предшествали рухването на режима. Независимо дали става въпрос за Първата световна война и рухването на царския режим или войната в Афганистан и рухването на Съветския съюз, руските автокрации рядко оцеляват след загубена война. И така, подобно на Украйна, Путин също води екзистенциална война.

Това доведе до парадокс в политиката на САЩ. Вярваме, че оцеляването на Украйна е ключът към стабилността на Европа. Но също така признаваме, че ако Путин вярва, че губи, той ще стане нестабилен. Страхуваме се от заплахите, които това ще създаде за стабилността на Европа и дори на целия свят. Що се отнася до националните интереси на САЩ, пълната победа в тази война от всяка страна е твърде опасна за нас. Затова вместо това създадохме политики, които изглежда правят невъзможно всяка страна да загуби. От нашето бавно "да“ кърви и Украйна, и Русия.

Кремъл: Няма основа за водене на мирни преговори с Украйна

Тъй като Москва продължава да укрепва позицията си на фронтовата линия и Киев най-накрая получава по-модерни оръжейни системи от НАТО и се стреми към членство в ЕС, конфликтът може да изглежда навлиза в замразен етап, в който нито една от страните не може да спечели. Този резултат не изключва преговори за прекратяване на огъня, подобни на тези, които се проведоха по време на Корейската война, конфликт, който технически все още продължава. Този резултат обаче изключва "победата“, за която украинците говорят след началото на войната на Путин, според която териториите, окупирани от Русия през 2022 г. и дори евентуално през 2014 г., ще бъдат върнати на Украйна.

Ако администрацията на Байдън и неговите съюзници от НАТО бяха решително въоръжили и подкрепили Украйна в първите дни на конфликта, възможно е руската война да се беше провалила. Но може би никога няма да има такава решителна подкрепа за Киев от Запада. Нашите национални интереси не съвпадат достатъчно с интересите на Украйна. Стратегия, толкова проста и ясна като известния императив на президента Рейгън от Студената война, "Ние печелим, те губят," не е осъществима в днешния многополюсен свят. САЩ отдавна се държат така, сякаш се нуждаят от стабилна Русия толкова, колкото и от свободна Украйна.

През новата година войната ще продължи. Украйна ще получи нови оръжия, но прогресът на бойното поле ще продължи да се измерва с малки стъпки. Съюзниците на Киев ще продължат бавно да дават своето "да“ в отговор на изпълнените с кръв молби, които украинците изпращат към нас.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЕК иска промени в правилата за пътна безопасност

ЕК иска промени в правилата за пътна безопасност

Свят Преди 1 час

Комисията предлага да се въведат цифрови сертификати за регистрация

Абсурдът в Румъния е пълен, съд обяви за законни анулираните избори

Абсурдът в Румъния е пълен, съд обяви за законни анулираните избори

Свят Преди 1 час

Съдии и адвокати обясниха, че решението на Апелативния съд в Плоещ е абсурдно

Посланикът на България в САЩ е подал оставка

Посланикът на България в САЩ е подал оставка

България Преди 3 часа

Панайотов става посланик в САЩ през 2022 г.

Терзиев: Долу ръцете от инж. Стоян Братоев

Терзиев: Долу ръцете от инж. Стоян Братоев

България Преди 4 часа

Бонев: „Това е активен саботаж на строителството на метрото на София

„Училище за отговорни инфлуенсъри“: първата по рода си платформа у нас обучава и сертифицира създатели на съдържание

„Училище за отговорни инфлуенсъри“: първата по рода си платформа у нас обучава и сертифицира създатели на съдържание

Любопитно Преди 6 часа

Инициативата цели да насърчи култура на по-осъзната, етична и безопасна ​онлайн комуникация

Дете на 4 години в София с менингококова инфекция

Дете на 4 години в София с менингококова инфекция

България Преди 6 часа

В градината, която посещава, са извършени над 200 проби

Унгария: Украйна е прекалено бедна за ЕС

Унгария: Украйна е прекалено бедна за ЕС

Свят Преди 6 часа

Бока: ЕС вече ѝ е предоставил най-малко 148 млрд. евро

<p>Принц Хари и Меган с кортеж и охрана на събитие в Ню Йорк</p>

Принц Хари и Меган с кортеж и охрана за срещата Time100 в Ню Йорк

Любопитно Преди 7 часа

Двамата отново предизвикаха вълна от реакции с новата си поява

Нападение с нож окървави гимназия във Франция

Нападение с нож окървави гимназия във Франция

Свят Преди 7 часа

По първоначална информация едно дете е загинало, а други три са тежко ранени

КЗП пуска мобилно приложение за летния сезон

КЗП пуска мобилно приложение за летния сезон

България Преди 8 часа

През 2024 г. общият брой на жалбите и сигналите до КЗП надхвърля 27 000

Ако сте в предизвестие преди напускане, работите с час по-малко – вижте защо

Ако сте в предизвестие преди напускане, работите с час по-малко – вижте защо

България Преди 8 часа

Научете повече по темата в следващите редове

Снимката е илюстративна

„Змии в самолета! Трябва да кацнем!“ - аварийно приземяване след паника на борда

Свят Преди 8 часа

Мъжът носел тениска със змийска щампа и изглежда халюцинирал, че влечугите пълзят из кабината

Снимката е илюстративна

Жена напръска друга с лютив спрей и запали лицето ѝ с електрошок

България Преди 8 часа

Нападението е извършено във филиала на Спешна помощ в Ботевград

София посреща големия финал на “Sesame Турнири на волята” тази вечер

София посреща големия финал на “Sesame Турнири на волята” тази вечер

Любопитно Преди 8 часа

Шоуто в Арена 8888 ще започне с невиждана битка на племената, а всеки гладиатор има шанс да стане шампион

<p>Мишел Обама разкри защо е пропуснала клетвата на&nbsp;Тръмп</p>

„Избрах себе си“: Мишел Обама обясни отсъствието си от встъпването в длъжност на Тръмп

Любопитно Преди 8 часа

Тя подчерта, че отсъствието ѝ е било личен избор, направен в името на вътрешния ѝ комфорт

Снимката е илюстративна

България е четвърта по брой полицаи на глава от населението в Европа - има ли резултат?

Светът в числа Преди 8 часа

Сравнения в ЕС показват, че България инвестира най-много средства в полицията, но престъпността остава спорен показател