Р умънците се завръщат в урните този уикенд след безпрецедентната отмяна на президентските избори миналия декември, което предизвика протестите и политически сътресенията в цялата страна, пише BBC.
Шокиращата победа на крайнодесния кандидат Калин Джорджеску на първия тур на изборите беше анулирана на фона на обвинения в руска намеса, подозрителни акаунти в TikTok и тайни плащания към онлайн влиятелни лица. Москва отрече да се е намесвала в изборите.
Сега на Джорджеску е забранено да се кандидатира и е задържан, изправен пред наказателно разследване, включително опит за сваляне на конституционния ред. Той отхвърли обвиненията и обвини властите в "измисляне на доказателства, които да оправдаят кражбата на изборите".
Лидерът на румънската крайнодясна партия АУР Джордж Симион се бори за фаворит на първия тур на повторната кандидатура за изборите в неделя. Той е следван в анкетите от Крин Антонеску от Националлибералната партия и независимия кандидат Никушор Дан.
В центъра на тази безпрецедентна политическа криза са влиятелни лица от TikTok, обвинени от румънските власти в участие в кампании в социалните медии, които изкуствено засилиха онлайн присъствието на Джорджеску. Би Би Си разговаря с някои от тях.
The TikTokers accused of triggering an election scandal https://t.co/71Q09bQAc3
— BBC News (World) (@BBCWorld) April 30, 2025
TikTok и влияние
Какво се случи в TikTok? Победата на проруския независим кандидат Калин Джорджеску на първия тур на изборите беше изненада. Джорджеску беше сравнително неизвестен в месеците преди изборите, като имаше между 3-5% в социологическите проучвания. Той обяви нулев бюджет за кампанията, нямаше офис и не участваше в традиционни предизборни прояви. Вместо това се фокусира върху видеоклипове в TikTok, включително такива, показващи го на кон в традиционни румънски носии и трениращ джудо. Джорджеску стана сензационен в TikTok седмици преди изборите и скочи рязко в анкетите, като в крайна сметка спечели почти 23% от гласовете.
Независимият мозъчен тръст Expert Forum публикува доклад, според който експлозивният ръст на Джорджеску в TikTok е "създаден внезапно и изкуствено – в съответствие с начина, по който той избухва в социологическите проучвания". Властите заявиха, че алгоритъмът на TikTok е бил използван при гласуването през ноември по три направления: над 100 наети инфлуенсъри, публикували платено съдържание в подкрепа на Джорджеску, хиляди неавтентични акаунти, които чрез коментари засилвали позициите му, както и фигурата на „Краля на TikTok“, който платил хиляди долари за кампанията.
Властите заявиха, че една от тези кампании е "идентична" с операция, "управлявана от Руската федерация в Украйна". Според разсекретени разузнавателни документи Русия е извършила "кибератаки, изтичане на информация и саботаж" в Румъния. Въпреки това публични доказателства за руска намеса в изборите до момента липсват, което разочарова много румънци. Службите за външно разузнаване и полицията отказват коментар по текущите разследвания.
Инфлуенсърска кампания
Малко преди изборите кампания, използваща хаштага "стабилност и почтеност", заля румънския TikTok. Инфлуенсъри публикуваха видеоклипове, описващи какво търсят в бъдещия президент: "стабилност", "прогрес", "патриот". Никой от тях не назова конкретен кандидат. Бяха наети чрез маркетинг платформата FameUp, която позволява на марки и политици да наемат влиятелни лица за популяризиране на съдържание. Самите инфлуенсъри заявиха, че не са знаели кой стои зад зaявката.
FameUp отказа коментар пред BBC. Кристина, инфлуенсър от Яси, смята, че когато е приела предложението, в това "няма нищо сенчесто". Въпреки че подозира, че един от 14-те кандидати е зад кампанията, тя го приема за "умен подход", а не за политическа пропаганда, тъй като не популяризира конкретна кандидатура. Въпреки това някои инфлуенсъри не са обозначили публикациите си като платено съдържание, което нарушава правилата на TikTok, където политическа реклама не е позволена.
Макар Джорджеску да не е бил изброен по име в рекламните видеоклипове, инфлуенсърите отчитат "вълна от коментари" в подкрепа на неговата кандидатура. Ромео Русу, микро-инфлуенсър от Констанца с 25 000 последователи, споделя: "Точно след като публикувах видеото, в рамките на няколко секунди, започнах да получавам десетки коментари. В крайна сметка получих около 300 коментара, всички подкрепящи независимия кандидат Калин Джорджеску... Бях абсолютно изненадан."
TikTok заявява в доклад, че е премахнал мрежа от над 27 000 неавтентични акаунта, които "използваха измислени личности, за да публикуват коментари, свързани с румънските избори". Все още не е ясно кой е администрирал тези бот акаунти. Експертите твърдят, че такава практика изкуствено играе с алгоритъма и превръща името на кандидата в тенденция, което води до още по-голямо разпространение сред потребителите.
Говорител на TikTok коментира пред BBC: компанията "блокира милиони фалшиви опити за ангажираност, премахна стотици хиляди спам акаунти, предотврати представянето на политически кандидати и прекъсна три тайни мрежи за влияние с ограничен обхват". "Продължаваме да работим в тясно сътрудничество с местните власти и властите на ЕС и си партнираме с местни организации, за да издигнем надеждна информация за изборите", посочват от платформата.
Несигурността около тази кампания остана и през новата година, докато през януари не стана ясно, че кампанията stabilityandintegrity е финансирана от Националлибералната партия (PNL), която подкрепя собствения си кандидат. В отговор от PNL коментираха пред изданието Snoop, че кампанията им е "отвлечена" за подкрепа на Джорджеску.
Кралят на TikTok
През март TikTok инфлуенсърът Богдан Песчир беше арестуван за "корумпиране на избиратели чрез електронни средства за комуникация". Песчир е познат като "краля на TikTok" поради честите подаръци към други инфлуенсъри във вид на онлайн токени с реална стойност. Според прокуратурата той е платил над $900 000 на над 250 инфлуенсъри, "за да ги накара да гласуват за определен кандидат" чрез подаръци.
Неговите адвокати настояват, че "нито едно от даренията, направени от Песчир в TikTok, не е било за изборни цели". Музикантът и инфлуенсър Лучиан Елги твърди, че е получил хиляди долари за работата си като артист, не за политическа подкрепа, и отрича да е насърчавал Джорджеску. BBC не успява да потвърди това, тъй като голяма част от старите видеоклипове са премахнати от платформата.
Елги посочва, че съдържанието му е било свързано с музикалния жанр манеле, а не с изборите, макар в коментарите под видеоклипове масово са се появявали лозунги "Джорджеску за президент". Няколко известни изпълнители на манеле също са подозиранени, че са получили плащания от Песчир за популяризиране на Джорджеску.
Остава неяснота
Много въпроси около анулирането на изборите остават без отговор. Продължават разследвания в Европейската комисия и висшите румънски съдилища. Докато румънците остават обезпокоени от потенциалната чуждестранна намеса, немалко хора са недоволни, че няма публично достъпни неоспорими доказателства за руска намеса в изборите.
Разван Лутац, редактор на румънското издание Snoop, казва: "Имаме тези малки парченца сега, като пъзел. Мисля, че може би след година или две години ще имаме пълна представа защо отмениха изборите".