С едмица след като тръбопроводът "Северен поток“ експлодира, служителите на скандинавска делегация в Брюксел напуснаха разузнавателния брифинг в посолството си, впечатлени от нивото на подробности, които бяха получили толкова скоро след атаката, пише The Times в материал, цитиран от Агенция "Фокус“.
Това не е било извършено от американците, руснаците или поляците, очевидно им е казала тяхната разузнавателна служба, а от частно начинание с произход от Украйна. Беше им казано, че това няма да се оповестява публично и за да се отклонят всякакви въпроси защо официалното разследване на унищожаването на руско-германския тръбопровод се движи толкова бавно.
Името на заподозрения частен спонсор, украинец, който не е свързан с правителството на президента Зеленски, циркулира в разузнавателните среди от месеци, но не се разкрива.
Представители на НАТО, изглежда, са искали да защитят Украйна от публичен спор с Германия, която тогава обмисля дали да достави жизненоважна военна помощ, включително танкове Leopard 2 и системи за противовъздушна отбрана IRIS-T.
Украйна отрече връзка с взрива на „Северен поток“
Това е съвсем справедливо – те вероятно са знаели кой е отговорен преди президентската администрация или министерството на отбраната в Киев, които са били заслепени от доклада и яростно отричат да са замесени.
Подобно съчувствие предвещава продължаване на подкрепата на Киев от страна на правителствата на НАТО, докато тя се опитва да удържи безмилостната руска офанзива в Донбас и да си върне земите, изгубени от нашествениците. Общественото мнение обаче е нещо по-непостоянно и в Германия подкрепата за въоръжаване на Украйна вече е на ръба на бръснача.
🔎 Analysis: West kept schtum on the Nord Stream attack to protect Ukraine https://t.co/bbvQ4HvkAq
— The Times and The Sunday Times (@thetimes) March 8, 2023
Идеята украинци да карат превозно средство, натоварено с експлозиви през Полша, за да предприемат атака срещу германски тръбопровод от германска земя, ще разгневи особено немската общественост.
Объркването относно отношенията между правителството на Зеленски и саботьорите ще породи подозрение. Това ще насърчи тези в Германия, които оказват натиск върху Олаф Шолц, канцлера, да ограничи военната помощ и в крайна сметка да навреди на Украйна.
Вероятно това не е намерението на влиятелната фигура, заподозряна, че е финансирала такава сложна операция от собствения си джоб — включваща яхта, елитни водолази, фалшиви паспорти и доставката на профилирани експлозивни заряди, достъпни само за газовата и петролната индустрия със специфичен лиценз и на висока цена.
Името му със сигурност ще се появи в крайна сметка, особено като се има предвид, че той изглежда е оставил своята характерна визитна картичка. Отношенията на Украйна с нейните съюзници ще се подобрят, ако отделният човек си признае.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!