М нозинството от европейците вярват, че Европейският съюз не функционира добре, доказателство за което е слабото управление на кризата с коронавируса и бавната, в сравнение с конкурентите, ваксинация срещу COVID-19.
След поредица от кризи през последните десет години правителствата в цяла Европа се надяваха, че ЕС може да се докаже и да поднови вярата в проекта, като се справи бързо с COVID-19. Но се случи точно обратното, пише The Times, цитиран от "Фокус".
Нови социологически проучвания и изследвания на Европейския съвет за външни отношения (ECFR) установиха, че по-голямата част от анкетираните във Франция, Германия, Италия, Испания и Австрия сега са на мнение, че европейският проект е "счупен".
"The slow and chaotic start to the vaccine rollout at the beginning of 2021 raised big questions about the EU’s capacity to steer its member states through the crisis."
— The Times (@thetimes) June 9, 2021
Read more: https://t.co/4il8OlzZkz
Около 62% от анкетираните французи възприемат ЕС като "разбит", а не като "работещ добре" преди собствените си президентски избори през април.
Президентът Макрон изостава от Марин льо Пен, евроскептичния лидер на крайната десница, в анкетите и е изправен пред трудна битка, за да убеди страната си, че ЕС, който той силно защитава, е годен за целта си.
В Германия, преди изборите през септември, които ще отбележат края на ръководството на Ангела Меркел, 55% виждат ЕС като "капут", като повече от всеки пети смята, че е "напълно разбит". Този брой се е увеличил с 11% през годината.
За италианците, изпаднали в още по-тежка криза от въздействието на пандемията и изпитващи остра нужда от европейско финансиране, за да не изостанат твърде много икономически, числото е 57%.
Испанците, традиционно една от европейските нации, които са най-ентусиазирани от ЕС, имат мнозинство от 52%, които го смятат ЕС за нефункционален. Около 51% от австрийците също са съгласни, че ЕС е "разбит".
Проучванията на ECFR в 12 държави от ЕС миналия месец показаха, че неуспехът да се изпревари Великобритания и други съперници като САЩ, се е превърнал в "екзистенциална" криза.
"Настъпването на пандемията беше шансът на ЕС да докаже на гражданите, че може да се движи бързо и решително в техен интерес", заключават авторите на доклада Сузи Денисън и Жана Пуглиерин.
"Бавното и хаотично начало на въвеждането на ваксините в началото на 2021 г. породи големи въпроси относно способността на ЕС да насочва своите държави-членки през кризата. Разочарованието от институциите на ЕС сега излезе от периферията и се превърна в масово течение".
С Урсула фон дер Лайен, "германското протеже на Меркел начело на Европейската комисия", както отбелязва The Times, ЕС започна годината, уверен, че моментът му е настъпил.
Надеждите бяха разбити заради провала на ваксинацията, продължителните мерки за блокиране и икономическото отстъпление на континента.
Което е по-лошо, отбелязва изданието, за стотици милиони европейци стана ясно, че напусналата ЕС Великобритания е била по-бърза в закупуването на ваксини срещу COVID-19, одобряването и прилагането им.
Сравненията между ЕС и Обединеното кралство, което все още е далеч пред континента по отношение на процента на ваксинираните, подкопаха европейската доктрина, че членството в брюкселския клуб е по-добра защита срещу пандемията.
"Фактът, че две от най-големите и влиятелни държави в ЕС - Франция и Германия - са най-малко убедени в необходимостта от европейско сътрудничество, подчертава спешността, с която ЕС трябва да подобри имиджа си", предупреждава докладът.
"И за двете страни предстоят важни национални избори през следващата година, които може да представляват предизвикателство за лидерите на ЕС - като евроскептицизмът се е увеличил поради лошото управление на ваксинацията от европейските инстутиции".
Докато социологическото проучване показа, че мнозинството във всички страни, с изключение на Франция, смятат, че членството в ЕС все още е нещо добро, проучването на ECFR предполага, че европейският проект е "изключително крехък", според авторите му.
"Ако ЕС не успее да изгради устойчивостта си към новите видове кризи, пред които е изправен нашият взаимосвързан свят днес, нашите данни показват, че самият ЕС може да се превърне в поредната жертва на COVID-19", прогнозират авторите на доклада.
След Брекзит европейците все още "чувстват особена емоционална връзка", но вече не виждат Великобритания като съюзник, а по-скоро като "необходим партньор", с който "стратегически да си сътрудничат", като Америка, Китай или Русия.
Един на всеки четирима германци и една пета от французите и испанците виждат нова независима Великобритания като съперник или противник. Само в Дания много хора, около 39%, виждат Обединеното кралство като съюзник.
Мнозинствата в Германия и Франция възприемат Турция, която се опитва да се присъедини към ЕС, като съперник или противник, мнение, споделяно от големи малцинства в Нидерландия, Дания и Швеция. За разлика от тях Русия или Китай по-често са разглеждани като "необходим партньор".
Четири месеца след началото на мандата си като президент, Байдън не е успял да отмени вредите върху трансатлантическите отношения, които нанесе Тръмп, като само един от пет смятат, че САЩ са "съюзник", който споделя "ценностите и интересите" на ЕС.
Повече от половината от хората в Австрия, Германия, Холандия, Испания и Швеция все още възприемат американската политическа система като "развалена". "Все още има широко разпространена липса на доверие в способността на Съединените щати да се върнат като лидер на Запада", заключават авторите на докладите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!