П оследните открития за миналото на Земята поставят под въпрос всичко, което знаем за глобалното затопляне.
След повече от две години анализи най-древното цяло ледено ядро, извадено от Антарктида, разкри как се е изменяла атмосферата на нашата планета през изминалите близо 2 милиона години, пише „Нейчър”.
Преди около 1 милион години цикълът на ледените епохи на Земята изведнъж се е променил. Вместо приблизително на всеки 40 000 години, глобално затопляне е започнало да се случва на 100 000 години.
Приблизително на всеки 40 000 години наклонът на земната ос се променя от 22.1° на 24.5°. Това е традиционното обяснение за редуването на ледникови периоди с такива на глобално затопляне. Към момента няма обяснение за промяната в цикъла, станала преди милион години, известна като Преход на средния плейстоцен.
Досега се смяташе, че тя може да се дължи на дългосрочен спад на концентрацията на въглероден двуокис в атмосферата до нива, които са толкова ниски, че са довели до удължаване на ледниковите периоди. Данните от леда обаче опровергават тази хипотеза.
Те показват, че нивата на въглероден двуокис по време на ледниковите периоди намаляват повече през последните 800 хил. години, което може да се обясни с по-голямата продължителност на заледяванията. По време на затоплянията обаче нивата на парниковия газ са същите, както и преди промяната.
В момента Земята се намира в първата половина на период на глобално затопляне, който се очаква да продължи още около 40 000 години.
Друго изследване, публикувано в „Нейчър”, разкрива, че нивата на Световния океан са се повишили с 10 метра над настоящите през последния топъл период на Земята, преди 125 000 години. Средната температура на въздуха в тропосферата тогава била с около 1° по-висока от сегашната. Основен двигател на покачването на водите, продължило близо 10 000 години, бил разтапянето на леда в Арктика.
Ледът се разтопил първо в Северния ледовит океан, а след това и в Гренландия. Само за век морското равнище нараснало с до 3 метра. За сравнение то се е покачило с 30 сантиметра през последните 150 години.
Учените не знаят дали този своеобразен потоп ще се повтори. Тогава нивата на слънчевата радиация били по-високи от сегашните, тъй като позицията на Земята спрямо Слънцето била по-различна.
Същевременно обаче в момента нивата на въглеродния двуокис в атмосферата са много по-големи – 410 части на милион, спрямо 280 части на милион тогава.
Също така при предходния междуледников период ледът в Арктика и Антарктида не се е разтапял едновременно, както се случва сега. Това означава, че предстоящото покачване на морските нива може да е много по-голямо.
Watch the Arctic’s sea ice slowly disappear https://t.co/PNFEY2lP1A#uvawisenaturalsciences #uvawise #science #research #earthscience #naturalscience #nature #weather #meteorology #climatechange #globalwarming #arctic #arcticice
— UVa-Wise Natural Sciences (@UVaWiseNatSci) November 13, 2019
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!