Д осега Западът предоставяше на Украйна основно отбранителни оръжия, като системи за противовъздушна отбрана, преносими антитанкови ракети, превозни средства. Реално първото изцяло нападателно оръжие, което Киев получи, бяха мобилните ракетни установки „Хаймарс”.
Това беше моментът, в който визията на САЩ за войната в Украйна видимо започна да се променя. В началото на руската инвазия, Вашингтон се противопоставяше на удари срещу цели в Русия. А отказът за предоставяне на нападателни оръжия правеше и атаките в окупираните от руснаците украински земи трудно осъществими.
Това оръжие на САЩ е истинска заплаха за Русия
С едва 20 системи „Хаймарс” Украйна нанесе огромни поражения върху руската военна логистика, унищожавайки множество складове и снабдителни линии, което позволи контранастъпленията с Харковска и Херсонска области.
Сега САЩ пращат на украинците друго нападателно оръжие, което обаче се използва за превземане на територия – бронирани машини „Брадли”.
„Най-големият пакет за подпомагане на сигурността, който сме отпускали досега”, коментира зам. помощник-министърът на отбраната на САЩ Лора Купър.
„Машините „Брадли” ще повишат още повече способността на Украйна да провежда сложни маневри при почти всякакви метеорологични условия и терен, особено в южната и източната част на страната”, заяви Купър.
На пръв поглед наличието на 50 такива на фронта едва ли ще доведе до съществена промяна на силите. Това е аналог на руските БМП-3. Подобна логика важеше и за „Хаймарс”.
Пълен отчет на Пентагона за войната в Украйна: Анемия
Реално „Брадли” също могат да се превърнат във фактор, променящ хода на войната, водена от Украйна срещу окупатора.
Те вече са използвани срещу руски танкове и бронирани машини във войната в Персийския залив с унищожителен ефект. Наистина тогава САЩ имат пълно въздушно превъзходство, с каквото Украйна не разполага. Но дори в битката за хребета Медина, където пясъчна буря предотвратява въздушната подкрепа, американските бронирани машини унищожават стотици танкове съветско производство.
„Брадли” са по-тежки и имат много по-добра броня от руските БМП. Основното им оръжие е напълно стабилизирано 25 милиметрово автоматично оръдие, ефективно срещу повечето видове бронирани машини на Русия. Освен това са способни да изстрелват противотанкови ракети с топлинно насочване, от които Украйна на първо време ще получи 500.
Голямото им предимство обаче са техните сензорни системи. Командир на екипаж на „Брадли” споделя пред „Task & Purpose”, че от километри може да определи дали някой от колегите му е настинал по температурата на носа му. Инфрачервените сензори са по-ефективни в студено време.
"Офанзивата в Украйна се превърна в ужасна катастрофа за Путин"
Заледеният зимен терен в Украйна е подходящ за „Брадли” и с оглед на сравнително голямата тежест, която може да се превърне в проблем, когато черноземът се затопли и омекне през пролетта.
Освен това сензорите на американските машини могат да бъдат интегрирани и с украинския софтуер за набелязване на цели. Тактика прилагана и при „Хаймарс”. Това може да превърне „Брадли” в ефективно средство за комбинирани настъпателни действия в Украйна още през февруари и март.
Ходът на войната отразява американската концепция за „настройка на сцената”. Това според генерал-лейтенант Дони Уокър, заместник-командващ на материалното снабдяване на армията на САЩ, са стратегически, оперативни и тактически дейности, които създават и поддържат благоприятни условия за провеждане на армейски и съвместни операции.
Тази „настройка” се постига най-вече с предно позициониране и доставки на армейски запаси и оборудване.
Ключът към успеха на такива действия, смята Уокър, е предлагането на пълен пакет от материали, резервни части, обучение, техническа документация, поддръжка и други услуги. Това гарантира, че партньорите и съюзниците на САЩ не само получават оборудване, но могат ефективно да го използват и поддържат.
Тук възниква въпросът дали „Брадли” ще бъдат задействани в Украйна преди пролетта, с оглед на необходимото време за обучение на украински екипажи. Докато тренирането на шофьори, командири и стрелци отнема седмици, то за обучаване на специалисти по техническа поддръжка са необходими поне три месеца.
Ако американските машини се появят на бойното поле тази зима, това ще означава, че подготовката за изпращането им е започнала още през миналата година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!