2

С уверенният военен орден на Малта, известен още като Малтийските рицари, не е просто религиозен католически орден с близо 1000-годишна история. Той не е и просто организация за хуманитарна помощ с многомилионен бюджет, чиято дейност включва бежански лагери и програми за подпомагане при бедствия в около 120 държави по света.

Това е и суверенна държава със статут на наблюдател в ООН и собствена Конституция, но, необичайно, без никаква земя. Издава регистрационни номера на автомобили, без да има пътища, по които да се движат, и има собствени марки, валута и паспорти.

Кои са Малтийските рицари и какво искат от света?

Рицарите възникват като рицарски орден в Йерусалим около 1099 г., а през 1530 г. испанският крал им подарява Малтийския архипелаг. Наполеон Бонапарт принуждава рицарите да напуснат Малта по време на френското нашествие през 1798 г., а в наши дни седалището на ордена е в Рим. Даниел де Петри Тестаферата, базираният в Малта президент на ордена, казва пред CNN, че само около 100 от 13 500-те рицари, дами и капелани, които сега са разпръснати по целия свят, живеят на Малтийския архипелаг.

Изключителен документ

Първите паспорти са издадени от Малтийския орден през 1300 г., когато негови дипломати пътуват до други държави с документи, удостоверяващи ролята им на посланици. След Втората световна война използването на дипломатическия паспорт придобива характеристиките на паспортите, използвани в други държави. Днес в обръщение са само около 500 дипломатически паспорта, което го прави най-редкия паспорт в света.

Пурпурният паспорт на ордена (може би в знак на почит към кръвта на Христос) е запазен за членовете на Суверенния съвет и ръководителите на дипломатически мисии и техните семейства. Той е украсен със златни букви, на които е изписано името на организацията на френски език: "Ordre Souverain Militaire de Malte", и с герб.
 
"Орденът издава паспорти на членовете на своето правителство за срока на мандата им", казва де Петри Тестаферата. Паспортите на великите магистри са валидни за най-дълъг период, тъй като те се избират за 10 години, могат да служат два мандата и трябва да се пенсионират на 85 години. Другите паспорти са валидни за четири години и се използват само за дипломатически мисии. Паспортите имат 44 страници с воден знак с малтийския кръст без други изображения или цитати.

Еудженио Аджролди ди Роббиате, бивш директор по комуникациите на ордена, разказва пред CNN, че може да бъде забавно да се види реакцията на митническите служители, когато видят паспорта.

"Те вероятно никога преди не са виждали такъв. Веднъж, когато пристигнах на летището в Банкок, тълпа от оператори на паспортния контрол искаше да види редкия ми паспорт и да си направи селфи с него", казва Аджролди ди Роббиате.

Според Де Петри Тестаферата две трети от членовете на Шенген признават дипломатическия паспорт, а орденът работи в тясно сътрудничество с много държави без официални дипломатически отношения като Франция, Обединеното кралство и Съединените щати.

"Осигуряваме бързи медицински и хуманитарни доставки на жертви на конфликти или природни бедствия. Управляваме болници, линейки, медицински центрове, домове за възрастни хора и инвалиди, кухни за бедни и пунктове за първа помощ", обяснява де Петри Тестаферата.

По следите на рицарите в Малта

Макар че е малко вероятно да се сблъскате с рицари при посещението си в Малта, има много места из Малтийските острови, където можете да научите за борбата и съдбата на легендарния орден.

Едно от първите неща, които ще забележите, когато пристигнете на главния остров, е масивният форт "Сейнт Анджело" с цвят на мед, който стърчи от лазурните води на Голямото пристанище. Внушителният средновековен бастион някога е бил щаб на ордена и е единствената останала структура на острова, която все още частично принадлежи на рицарите.

Де Петри Тестаферата разказва пред CNN, че параклисът, посветен на Света Анна в горната част на форта, все още се поддържа от ордена. Можете да обиколите тази част на форта, за да видите мястото, където Великият магистър дьо Валет се е молил ежедневно за избавление от османските нашественици по време на голямата обсада през 1565 г.

Вътре в древните бастионни стени на Мдина, средновековната столица на Малта и обект на световното наследство на ЮНЕСКО, можете да научите повече за ордена в 3D аудиовизуалното шоу "Рицарите на Малта". То се намира в Casa Magazzini, където някога рицарите са съхранявали боеприпаси, и разказва за историята на рицарите в Малта, включително когато през 1530 г. кралят на Испания им подарява архипелага.

В столицата Валета можете да продължите рицарския си път в Националната библиотека на Малта, където се съхранява Pie Postulatio Voluntatis - пергаментът, използван от папа Паскал II през 1113 г., за да предостави суверенитет на ордена.

"Колекцията на библиотеката се състои от оригинални документи и ръкописи на ордена", казва Дейна Мънро, екскурзовод и историк, специализиран в историята на ордена.

След библиотеката можете да се отправите през улицата към Двореца на Великия магистър, в който някога са се помещавали рицарите. Тронната зала е била използвана от рицарите като зала на Върховния съвет и остава украсена с древни фрески, изобразяващи Великата обсада. Не пропускайте и портретите на великите магистри в Залата на посланиците.

На няколко пресечки от Двореца на Великия магистър се намира Каса Рока Пикола на семейство де Пиро, което според Мънро е било тясно свързано с ордена. Можете да направите обиколка на грандиозния дом, в който живее маркиз Николас де Пиро, канцлер на малтийската асоциация на ордена. Домът му е капсула на времето с барокова елегантност от XVI век.

Можете да отседнете и в дворец, принадлежал на рицарите. Rosselli AX Privilege е бутиков хотел, който се помещава в къщата от XVII в. на рицаря на Малта дон Пиетро Росели и е разположен в центъра на Валета, което го прави идеална база, докато обикаляте из Малта, за да научите повече за рицарите.

Ако имате късмет и забележите някой от малкото рицари на архипелага, може да успеете да ги разпознаете по традиционните им одежди, които се носят само по време на религиозни церемонии. На черната туника с бели маншети е изобразен осемконечният малтийски кръст. Допълнителна украса около врата изобразява ранга на рицаря в Малтийския орден.

Времето на Караваджо като рицар

Като всички добри рицари джентълмени, рицарите обичали изобразителното изкуство, което довело до спор. Прочутият италиански художник Микеланджело Меризи да Караваджо пристига в Малта през 1607 г., след като убива човек в дуел и бяга от Рим. Орденът го прави рицар и той става придворен художник. Скоро след това Караваджо показва, че е по-скоро биткаджия, отколкото джентълмен, и рицарите го изключват от ордена.

При посещението си в съкровищницата "Свети Йоан", само на няколко пресечки от Двореца на Великия магистър, обърнете внимание на "Обезглавяването на Свети Йоан", която е най-голямата и единствената известна подписана творба на Караваджо.

Коментари 2
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

2 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Посолството на Украйна награди и Бойко Борисов и Кирил Петков

Посолството на Украйна награди и Бойко Борисов и Кирил Петков

България Преди 1 час

Отличията са от Върховната рада на Украйна

Последни номинации очи в очи в Big Brother тази вечер

Последни номинации очи в очи в Big Brother тази вечер

Любопитно Преди 1 час

Зрителите подкрепят фаворите си в приложението на NOVA PLAY

ГЕРБ-СДС в СОС поиска оставката на Цветомир Петров

ГЕРБ-СДС в СОС поиска оставката на Цветомир Петров

България Преди 4 часа

Зам.-председателят на СОС Ваня Тагарева припомни, че Петров е бил избран с гласовете на ГЕРБ-СДС

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Любопитно Преди 4 часа

Българският и международен бизнес и гражданско общество заедно за по-добра среда

Почина бившият министър от кабинета на Блеър Джон Прескот

Почина бившият министър от кабинета на Блеър Джон Прескот

Свят Преди 5 часа

Прескот бе един от най-колоритните министри в кабинета на Блеър

Нападнаха къщата на Жерар Пике в Каталуния (ВИДЕО)

Нападнаха къщата на Жерар Пике в Каталуния (ВИДЕО)

Свят Преди 6 часа

Домът му беше надраскан с надписи от активисти на лявата младежка организация Arran

Църквата "Свети Петър" в Люцерн

Дигитален Исус изповядва богомолци в Швейцария

Любопитно Преди 6 часа

Поне две трети от хората, които са говорили с дигиталния Исус, излизайки от изповедалнята споделят, че са имали „духовно“ преживяване

Морски съревнования решават съдбата на племената в “Игри на волята”

Морски съревнования решават съдбата на племената в “Игри на волята”

Любопитно Преди 6 часа

Ще успеят ли Храбрите да се спасят от сигурни елиминации?

<p>Зеленски разкри, че нов тип ракета е ударила Украйна</p>

Зеленски: Русия е използвала "нов тип" ракета, която има "характеристики на междуконтинентална балистична ракета"

Свят Преди 6 часа

„Днес нашият луд съсед за пореден път показа какво представлява в действителност и как презира достойнството, свободата и човешкия живот като цяло“, заяви Зеленски в изявление

Унгария ще разположи система за ПВО край Украйна

Унгария ще разположи система за ПВО край Украйна

Свят Преди 6 часа

Будапеща: Все още вярваме, че възможно най-скоро ще има мир чрез дипломация

<p>Шокиращо лечение на трансджендър със 7&nbsp;сеанса с електрошок</p>

Подложиха трансджендър на терапия с електрошок, за да “излекуват” хомосексуалността му в Китай

Свят Преди 6 часа

Почти един от всеки петима транссексуални младежи в Китай съобщава, че е бил принуждаван от родителите си да се подлага на подобни практики

,

София, 1973 г.: Загадъчният "инцидент" с Енрико Берлингуер

България Преди 6 часа

Каква е истината за загадъчния "инцидент" с Енрико Берлингуер в София през 1973 година четете в следващите редове

Разнообразни таланти провокират усета на Орлин Горанов в “Пееш или лъжеш”

Разнообразни таланти провокират усета на Орлин Горанов в “Пееш или лъжеш”

Любопитно Преди 6 часа

Ще успеят ли Наско от Б.Т.Р. и Мариана Попова да помогнат на певеца?

Папа Франциск

Папата ще канонизира първи светец от поколение Y

Любопитно Преди 7 часа

Карло Акутис, който почина от левкемия през 2006 г., беше наречен „Божият инфлуенсър“

Пожар гори в жилищна сграда в Свети Влас

Пожар гори в жилищна сграда в Свети Влас

България Преди 7 часа

Евакуирани са хора, към момента няма данни за пострадали

Бенямин Нетаняху

Международният наказателен съд издаде заповеди за арест за Бенямин Нетаняху, Йоав Галант и командир на "Хамас"

Свят Преди 7 часа

Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху обвини Международния наказателен съд в антисемитизъм в отговор на заповедта