„Идваш с нас и ще ти издадем нови документи", казали полицаи на 22-годишния Бахтияр. Афганистанецът бил убеден, че това е нещото, което ще му помогне да реализира мечтата си да започне нов живот в Европа, пише DW.
Стрелба на границата между Турция и Гърция при р. Еврос
Два месеца преди това младият мъж влязъл в Гърция от Турция, прекосявайки с лодка граничната река Марица - ключов маршрут за бежанците, опитващи да се доберат до ЕС. След това се отправил към бежански лагер „Диавата" край Солун, но преди това се регистрирал надлежно пред гръцките власти – задължително условие за получаването на закрила и първа стъпка в процеса на даване на убежище. Документите му носят датата 12 февруари 2020 година.
Над 3 млн. в света заразени с COVID-19, Тръмп: Не сме доволни от Китай
Депортиран
През април Бахтияр бил качен на бял микробус и отведен в полицейско управление в Солун, където обаче, вместо обещаните нови документи, полицаите му конфискували всичко, включително мобилния телефон. По-късно бил натоварен на камион, който се отправил в източна посока. Когато спрял, Бахтияр отново се озовал на брега на Марица – с още много други кандидати за убежище като него. Започнали да ги товарят на малки лодки – по десетина в една. Лодкарят говорел на гръцки с полицаите, а с бежанците – на техния роден език дари. ДВ не можа да установи със сигурност дали полицаите са истински. Но по думите на Бахтияр, било ясно, че не за първи път човекът с лодката прекарва такъв „товар".
Заради пандемията от коронавирус, границата между Гърция и Турция е затворена, а всички процедури по репатриране временно са преустановени. Когато Бахтияр и останалите бежанци били свалени на турския бряг, там никой не ги очаквал.
Лодка с мигранти се обърна в Дунав, осем са безследно изчезнали
Разказаното от Бахтияр не е изолиран случай. Журналистическо разследване на ДВ, нидерландското издание Trouw, организацията с нестопанска цел Lighthouse Reports и независимата разследваща група Bellingcat установи, че и други бежанци са били връщани насила от Гърция обратно в Турция. Техният профил: мъже под 30 години, които пътуват сами. Повечето от тях са афганистанци, но има и пакистанци и северноафриканци. Една част от тях са били арестувани в бежанския лагер „Диавата", а други са били задържани от полицията в близост до лагера.
Властите отричат
Разследващите журналисти са успели да съберат доказателства, вкл. свидетелства на очевидци в Гърция и Турция и полицейска документация, говорещи ясно за това, че има нелегални депортации на бежанци от Гърция в Турция.
Един от върнатите обратно в Турция е Рашид, избягал от Афганистан преди 3 години и работил известно време като разносвач в Турция, преди да успее с още двайсетина други бежанци да прекоси Марица с лодка. Два месеца той живял на палатка край бежанския лагер „Диавата". В края на март т.г. на връщане от петъчната молитва той бил спрян от въоръжени мъже в цивилно облекло, които га натикали в бял микробус и го отвели в близкото полицейско управление. Рашид е убеден, че тези мъже работели в тясно сътрудничество с полицаите. ДВ не може да потвърди връзката между неуниформените мъже и полицаите.
Коронавирус: Опасно е, че българите живеят толкова натясно
Има и много други съобщения за депортирания през река Марица. Журналистите са установили, че от 31 март до 5 май в бежанския лагер „Диавата" са извършени най-малко 5 полицейски акции, целящи най-вероятно незаконно връщане на десетки бежанци обратно в Турция. Съществуването на незаконната практика потвърждава и Василис Пападопулос, директор на организацията Гръцки съвет за бежанците и бивш служител на миграционните власти при предишното управление на страната.
На въпрос на ДВ, говорител на гръцкото Министерство за миграция и убежище определи като „изфабрикувани, неверни и непотвърдени" обвиненията за нарушения на човешките права от служители на гръцките сили за сигурност.
В нарушение на европейското законодателство
Гърция и други страни по външната граница на ЕС, като Хърватия например, са обвинявани, че гонят мигранти. Бившият президент на Международната федерация за човешки права Димитрис Христопулос казва по този повод: „Очевидно тази тактика е в нарушение на гръцката конституция и обичайното международно право, но се толерира от ЕС, тъй като служи на целта да бъде пресечен пътят на бежанците през Егейско море и река Марица на път за Европа".
Ясно нарушение на закона вижда в тези практики за връщане на бежанци професорът по европейско право в Университета в Гисен, Германия, Юрген Баст: „Това противоречи на всичко, предвидено в европейските закони", категоричен е той пред ДВ.
Нито един от свидетелите не е бил информиран от властите, че ще бъде върнат обратно, каквото предвижда процедурата, нито пък му е било обяснено какви права има.
20 мигранти с коронавирус в Гърция
Погубени надежди за живот в Европа
Сега Рашид обитава с други 10 млади афганистанци жилище в Истанбул. И понеже той пребивава в Турция без документи, го грози опасността да бъде върнат обратно в Афганистан. По официални данни на турското правителство, през последните две години властите са задържали над 300 хиляди афганистанци. От 2018 година насам Турция дава изключително трудно убежище на граждани на Афганистан.
„Трябва да стигна до Европа"
Отчаян, че е попаднал в капан, Рашид продължава да търси трескаво начини да стигне до Европа. „Не знам какво ще правя тук. Но знам, че нямам никаква вина, и че ще продължа да се опитвам да мина отново границата. Трябва да продължа по този път", казва той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!