Джихадисти в Мали се заканиха да ударят Франция "в сърцето".
Заплахата идва в отговор на решението на Франция за военна намеса в бившата френска колония.
"Франция атакува исляма. Ние ще ударим тази страна право в сърцето. В името на Аллах, ние ще го направим", заяви за агенцията Абу Дардар, един от представителите на ислямисткото Движение за единство и джихад в Западна Африка.
Запитан какво точно има предвид под "в сърцето", Дардар отвърна: "Навсякъде, в Бамако, в Африка и в Европа".
Дардар подчерта, че по-късно днес ислямистите ще направят и съобщение за съдбата на осемте френски заложници в Сахел.
Франция, която обяви, че води война срещу тероризма в Мали, в петък блокира напредъка на ислямистите от Северно Мали към централните части на страната.
За първи път Франция бомбардира в неделя ислямистки позиции в северните части на страната, които от доста време бяха под контрола на джихадистите, а именно в районите Гао и Кидал. При въздушните удари само в град Гао, главен град на едноименния район, са били убити над 60 джихадисти, уточнява АФП.
Френската военна помощ за правителството в борбата му срещу ислямистките екстремисти е основна тема в западния печат днес.
Френски изтребители нанесоха удари по ислямистки позиции в северната част на Мали вчера, с което бе сложен край на продължилите с месеци международни колебания за намеса в региона след като всички други усилия на САЩ и съюзниците им да се справят с екстремистите се провалиха, пише вестник "Ню Йорк таймс".
Години наред САЩ се опитваха да спрат разпространението на ислямския екстремизъм в региона чрез прилагане на една от най-амбициозните си антитерористични програми.
Заради напредъка на бунтовниците обаче миналата година командващи на елитни части от националната армия, които бяха създадени след дългогодишно американско обучение, дезертираха, когато бяха най-необходими и дадоха на врага войски, оръжия и военни умения, посочват високопоставени малийски военни представители, пише изданието.
След това обучен от САЩ офицер свали избраното правителство на Мали и създаде условия над половината страна да падне в ръцете на ислямски екстремисти.
Сега, въпреки американските предупреждения, че западна атака над ислямистките позиции може да привлече джихадисти от цял свят и да предизвика терористични нападения чак до Европа, французите се включиха във войната, отбелязва вестникът.
Първо те задържаха напредването на ислямистите, заявявайки, че иначе останалата част от Мали е щяла да падне в ръцете на екстремистите до няколко дни.
След това вчера френски бойни самолети преминаха в настъпление и нанесоха удари по тренировъчни лагери, складове и други позиции на екстремистите дълбоко навътре в държаната от ислямистите територия в стремеж да отблъснат екстремистите, които са създали едно от най-големите убежища за джихадисти в света, пише "Ню Йорк таймс".
"Франция разширява военната си намеса в Мали", е заглавието на вестник "Вашингтон пост". Изтребители-бомбардировачи "Мираж 2000 Д" удариха ислямистки позиции в северната част на Мали вчера, с което се разширява обхватът на френската военна намеса, а допълнителни френски войски бяха изпратени в столицата Бамако. Ситуацията все повече заприличва на началото на дълга военна кампания, отбелязва изданието.
Френският министър на отбраната Жан-Ив Льо Дриан заяви, че администрацията на Обама е обещала да окаже помощ за антитерористичната операция в Мали чрез зареждане с гориво на френски бойни самолети.
Министърът определи това като проява на "пълна солидарност от страна на САЩ", пише вестникът. В радиотелевизионно обръщение Льо Дриан заяви, че сега в Бамако вече са разположени 400 френски войници за осигуряване на тилова подкрепа и защита на френските граждани.
Други 150 френски войници са разположени на 500 км на север около Мопти - главния град при линията между контролираната от правителството територия северните две трети от страната, които се управляват от ислямистки милиции от седем месеца.
Страховете, че настъпление в южна посока на няколко ислямистки милиции ще доведе до превземането на Мопти, накараха френския президент Франсоа Оланд да даде заповед за едностранната френска военна намеса, която започна в петък.
Льо Дриан заяви, че ислямисткото настъпление, което е било спряно от набези на френски бойни хеликоптери и удари на изтребители-бомбардировачи "Мираж", е можело да стигне чак до Бамако, ако Оланд не е реагирал бързо, с което намекна, че отбранителните линии на малийската армия са рухнали, отбелязва вестникът.
Министърът съобщи, че още френски войски и самолети ще бъдат изпратени в Мали, включително изтребители-бомбардировачи "Рафал" от бази във Франция. Той не посочи къде те ще бъдат разположени в Африка.
Изтребителите "Мираж", които в момента участват в операцията, идват от близки френски бази, включително тази в столицата на Чад Нджамена, но някои хеликоптери и други въздушни машини идват от малийската военновъздушна база в Севаре, община Мопти, пише "Вашингтон пост".
Военната намеса в Мали, която вероятно ще трае дълго време, не е лишена от рискове за Оланд
Той вероятно ще се появи на снимки, посрещайки ковчези в националния трибагреник, пише в коментарна статия вестник "Гардиън". При продължилото осем месеца военно участие на Франция в Либия нямаше убити военни, но още в първия ден в Мали бе свален френски хеликоптер и пилотът му загина.
Бунтовниците в Мали, които контролират територия, по-голяма от Афганистан, са по-добре въоръжени и обучени, отколкото се смяташе, и разполагат с модерни оръжия, наследени от либийския конфликт.
Цивилните жертви са основен фактор. Франция има осем заложници в ръцете на свързани с "Ал Кайда" групировки из региона, които са по-уязвими отвсякога. Рискът от терористични атентати на френска земя бе повишен до максимална степен, пише "Гардиън" в коментара си. В друга статия "Гардиън" съобщава, че
Великобритания е предложила на Франция военни транспортни самолети за превозване на военен персонал и оборудване, но британски войски няма да участват в боевете в Мали.
Вестникът цитира изказване на френския министър на отбраната Жан-Ив Льо Дриан, че Франция е била принудена да действа бързо за спиране на ислямисткото настъпление, което по думите му може да доведе до появата на "терористична държава на прага на Франция и Европа".
Вестник "Таймс" припомня в редакционна статия, че ислямистите в Мали са членове на радикалната групировка Ансар Дин и заявяват, че са част от глобалната мрежа Ал Каида. Те са известни със своята жестокост и фанатизъм.
Международният наказателен съд в Хага вече започна разследване по обвинения, че бойци на Ансар Дин са убивали цивилни и са разрушили училища и болници.
Екстремистите също така са разрушили древни архитектурни паметници в град Тимбукту. Съветът за сигурност на ООН призова международната общност да изпрати въоръжени сили в Мали.
В столицата на Мали Бамако имаше масови демонстрации, в които хората призоваваха за чуждестранна намеса.
Франция отвърна на тези призиви и започна операции срещу екстремистите. Това не е военна авантюра. Целта на мисията, която се подкрепя както от международната общност, така и от страните в региона, е да се спаси бедната страна от потисничеството на чуждестранната ислямистка групировка.
Не бива да се допусне Мали да се превърне в разпаднала се държава, както се случи в миналото с Афганистан. Светът сега вече знае какво може да стане в подобен случай, пише "Таймс" в редакционната си статия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!