Р екордната температура от 49,9 градуса по Целзий беше измерена във вторник в индийската столица Делхи, съобщиха местните метеоролози, цитирани от Франс прес.
*Видеото е архивно!
Само с 1,5°C повече: Много страни може да станат невъзможни за живеене
Индийската метеорологична служба, която съобщи за „сериозна гореща вълна“, отчете рекордните стойности в две станции в покрайнините на Делхи - Нарела и Мунгешпур.
Според синоптиците подобни температури се очакват и в сряда.
През май 2022 г. в някои части на индийската столица беше измерена температура 49,2°C, съобщиха индийските медии тогава.
Екстремните горещини са обичайни за Индия през лятото, но изследователите смятат, че изменението на климата води до по-дълги, по-чести и по-интензивни горещи вълни.
Властите в Делхи предупредиха и за възможен недостиг на вода, като на места вече има прекъсвания на доставките.
Министърът на водите Атиши Марлена призова жителите да поемат „колективна отговорност“ за прекратяване на разхищението на вода, пише тази сутрин вестник Тimes of India.
Бъдещето на Земята е необитаем адски свят
„За да решим проблема с недостига на вода, предприехме редица мерки, като например намаляване на водоснабдяването от два пъти дневно на един път дневно в много региони“, каза Атиши, цитирана от вестник „Индипендънт“.
„Спестената по този начин вода ще бъде разпределена в райони, където има недостиг на вода и където водоснабдяването продължава само 15 - 20 минути на ден“, добави тя.
Индийската метеорологична служба предупреди за последиците за здравето от горещините, особено за бебетата, възрастните хора и хората с хронични заболявания.
Аномалиите на климата: Април счупи световните температурни рекорди
В същото време щатите Западна Бенгалия и Мизорам, в североизточната част на страната, са засегнати от силни ветрове и проливни дъждове, съпътстващи мощния и опустошителен циклон „Ремал“, който връхлетя Индия и Бангладеш в неделя и причини смъртта на поне 38 души.
Метеорологичната служба на Бангладеш заяви, че преминаването на циклона през страната е било едно от най-дългите като времетраене, регистрирани някога в Бангладеш, и посочи, че климатичните промени са причината за извънредно голямата му продължителност.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!