О става само един месец до първите избори в Германия за последните 16 години, на които Християндемократическият съюз ще се яви без лидера си Ангела Меркел.
Социологическите проучвания показват, че оттеглянето ѝ може да остави нейния ХДС на второ място. Още по-лошото е, че от гледна точка на политическата стабилност в най-голямата икономика в Европа, дори и социалдемократите да са на върха за първи път от 2002 г., те ще останат в рамките на 20-те процента. Това означава, че дори Голямата коалиция, която Меркел сглоби толкова умело, няма да има мнозинство в Бундестага, пише „Телеграф“, цитиран от „Фокус“.
Изглежда най-малко шест партии ще получат места на 26 септември. И тъй като националистическата „Алтернатива за Германия“ и „посткомунистическата“ Левица, са формации, с които никой не иска да прави коалиция, Зелените и пазарно ориентираните Свободни демократи могат да имат решаващите гласове, но през 2017 г. и двете отправиха взаимно противоречиви политически изисквания, които Меркел не можа да изпълни.
Изглеждаше, че консенсусното правителство послужи добре на Германия през последните десетилетия, но бъркотията в действителност често води до популистки решения, макар и от предпочитания от Меркел центристки вид. Например, канцлерът е възприела широко разпространената екологична тревога в Германия, като разпореди постепенно премахване на ядрената енергия в отговор на бедствието във Фукушима в Япония през 2011 г.
Ангела Меркел с тревожни данни, за какво призова
В енергийното фиаско на Меркел имаше циничен метод. Въпреки че германската тежка промишленост беше ужасена от внезапната загуба на основен капацитет за генериране на електроенергия, тя предложи на ХДС възможността да привлекат гласоподавателите на Зелените под своето крило.
Твърде често се пренебрегва как краткосрочните политически изчисления и дори грубите търговски интереси са диктували политическите решения на Меркел. Но зад облика на високопринципната реторика, ерата на Меркел показа, че Германия приема денуклеаризацията и съответно увеличава зависимостта си от доставките на руски газ. Канцлерът и президентът Макрон се опитаха да подтикнат своите партньори от ЕС към възобновяване на диалога с Кремъл, дори когато източноевропейските членове се оплакваха, че те и Украйна са под нарастващ руски натиск, не на последно място в резултат на газопровода „Северен поток 2“, който заобикаля техните икономики и тече направо в Германия.
Германия на Меркел също настоява за задълбочаване на търговията с Китай и смекчаване на ограниченията за китайските инвестиции в ЕС, въпреки проблемите на Пекин с правата на човека - от Хонконг до уйгурите от Синдзян. Както и в Русия, големите немски фирми като „Мерцедес“ или „Сименс“ изнасят много за Китай и лобито им в Берлин е също толкова ефективно в заглушаването на хуманитарните проблеми, колкото ефективно техните фабрики произвеждат отлични продукти.
Ето каква пенсия ще взима Ангела Меркел
Социалдемократите демократите печелят в анкетите главно благодарение на това, че техният кандидат за канцлер, настоящият финансов министър, Олаф Шолц изглежда скучно надежден в сравнение с неговия злополучен, склонен към авантюри съперник от ХДС, Армин Лашет. И докато двете големи партии са „се хванали за вратовете“, отстъплението на Зелените в анкетите въпреки ужасяващите наводнения в Западна Германия предполага, че проблемите с климата са се сблъскали със стена на безпокойството, че екологичните политики ще унищожат работните места и ще лишат германските шофьори от привилегията да карат колкото искат бързо по аутобаните.
Ирония е, че твърдата линия на Зелените към Русия и Китай, която изглежда ги направи потенциално надеждни партньори от гледна точка на НАТО, отблъсна части от тяхното по-традиционно пацифистко крило.
Меркел поиска Навални да бъде освободен
Не очаквайте Ангела Меркел незабавно да напусне канцлерството. Дълъг и мъчителен период на изграждане на коалиция в Берлин ще изпълни голяма част от есента. Парализата на политиката в Германия може да не бъде спряна с формирането на ново правителство. Именно защото поне три партии ще са необходими за съставянето му, компромисът, а не яснотата, ще бъде неговата програма.
Със сериозни предизвикателства, които се очертават в и около Европа, нито НАТО, нито ЕС могат да си позволят парализирана Германия, но изглежда именно такова ще бъде наследството на Ангела Меркел, пише „Телеграф“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!