О пасно изтичане на гориво е установено по време на зареждането на мегаракетата на НАСА, която според плановете по-късно днес трябва да бъде изстреляна от космическия център "Кенеди" във Флорида за тестов полет към Луната, предаде БТА.
Течът е открит часове преди отварянето на двучасовия стартов прозорец днес, започващ в 14:17 часа източноамериканско време (18:17 ч. по Гринуич).
В понеделник, 29 август, изстрелването на 98-метровата Ес Ел Ес (SLS) бе спряно също заради изтичане на гориво и повреден термосензор на двигател. Смяташе се, че проблемите са решени от инженерите на НАСА.
Проблем спря „мегаракетата” на САЩ към Луната
По време на зареждането рано тази сутрин местно време е прозвучала аларма за свръхналягане и то за кратко е преустановено. Не са констатирани щети и зареждането с гориво е продължило. Минути по-късно обаче водородното гориво започнало да изтича от секция на двигателя в долната част на ракетата. НАСА спря зареждането, докато инженерите се опитват да решат проблема.
НАСА може да насрочи друг опит за изстрелване на ракетата в понеделник или вторник.
Мисия "Артемис 1" цели тестов полет без астронавти на борда. Това ще е първи полет за високата 100 метра ракета, разработвана повече от десетилетие като най-мощната в света.
Целта е да постави началото на американската програма за завръщане на Луната, да установи трайно присъствие на спътника на Земята и той да се използва като база за бъдещи мисии до Марс.
НАСА е готова за звездно завръщане на Луната
За последно НАСА е пращала астронавти на Луната през далечната 1972 г. След това мисиите са прекратени заради астрономическите разходи, свързани с тях. Целта сега е не само хората да се върнат на спътника на Земята, но това да стане на много по-ниска цена.
Стойността на програмата "Артемис 1" е общо 93 милиарда долара до 2025 г., като всеки старт на ракетата ще струва до 4,1 млрд. долара. За сравнение цената на програмата "Аполо", осъществила шест успешни мисии до Луната, отчитайки инфлацията, е над 280 млрд. сегашни долара.
Компанията "Спейс Екс" на милиардера Илон Мъск има още по-амбициозната задача да намали стойността на космическите полети до само 2 милиона долара на старт. В момента тя изпълнява две трети от полетите на НАСА на цена средно 62 милиона долара всеки, но с ракети с много по-малка мощност и мисии в ниска орбита.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!