22

Р ейчъл Уайтман е библиотекарка, работеща в университета „Конкордия“ в Сейнт Пол, Минесота. Тя редовно посещава една от местните църкви, а в свободното си време организира курсове, посветени на борбата с фалшивите новини.

Уайтман решила да се захване с това, след като забелязала колко много хора, с които се среща във въпросната църква, започнали да споделят материали със съмнително съдържание и да обсъждат различни конспиративни теории.

„Помня как един ден нашият пастор каза, че трябва да сме много внимателни, когато става въпрос за информацията, която споделяме. Тогава разбрах, че има сериозен проблем и аз съм длъжна да направя нещо“, споделя тя.

Първият курс бил проведен в началото на миналата година. Днес Рейчъл Уайтман е затрупана от покани от църкви в различни части на САЩ, които искат тя да им гостува, за да организира такова събитие.

Това изобщо не е случайно

– през последната година някои християнски общности се превърнаха в своеобразни развъдници на конспиративни теории, свързани с пандемията от COVID-19.

Проведено наскоро социологическо проучване разкри, че близо половината от белите евангелисти в САЩ са скептични по отношение на ваксините срещу опасната болест или дори смятат, че те представляват опасност за здравето. Друго проучване, извършено от организацията Lifeway Research, показва, че 45 процента от протестантските пастори са чували поне веднъж как вярващи защитават някоя конспиративна теория.

„Като библиотекарка, на мен ми се налага да работя с голямо количество информация всеки ден. Знам колко объркващо може да е това. През последната година всички ние бяхме подложени на огромен стрес и затова смятам, че е много важно да се успокоим и поне да се опитаме да погледнем по един обективен начин на ситуацията, в която се намираме“, споделя Уайтман.

В нейните курсове тя обръща специално внимание на начините, по които може да бъде проверявана достоверността на статии, снимки и видеоклипове, както и на подхода към онези хора, които споделят фалшиви новини и конспиративни теории в социалните мрежи. Уайтман добавя, че по време на курсовете тя винаги се стреми да бъде „политически неутрална“.

Д-р Кристофър Дъглас от университета във Виктория е експерт по въпросите на християнската литература и история. Според него, провеждането на подобни курсове в нашето съвремие е от огромна важност.

„В известна степен, дезинформацията е неделима част от т. нар. бели евангелистки църкви. Те често не признават както научните постижения, така и журналистиката. Нека не забравяме, че пътят от отричането на еволюцията до твърденията, че ваксините срещу COVID-19 са вредни, е много кратък“, казва той.

Пандемията и президентските избори в САЩ през 2020 г. са изострили проблема, тъй като мнозина смятат, че техните политически опоненти се опитват да „унищожат християнска Америка и да отнемат религиозната им свобода“, добавя д-р Дъглас.

Проблемът далеч не засяга само САЩ.

Андрю Дайър, който е пастор в църква в Лондон, разказва, че според някои вярващи, с които той е разговарял, ваксините срещу COVID-19 са „белега на звяра“ и предвещават края на света.

„Фалшивите новини днес са навсякъде и не подминават нашата вяра. За съжаление, сензациите се продават най-лесно, дори и на християнския пазар“, отбелязва пастор Дайър. Той добавя, че се опитал да разбере кой е първоизточника на тези твърдения, но безуспешно.

„Хората постоянно търсят отговори на въпросите, които ги вълнуват, в интернет. Често те не преценяват правилно кои източници на информация са достоверни и кои – не. Проблемът става още по-сериозен, ако бъдат намесени и някои теми, свързани с религията. Дори споделена само веднъж, една фалшива новина може да предизвика ефекта на доминото“, отбелязва на свой ред комуникационният експерт Марина Шелтън.

Тя цитира социологическо проучване, проведено от института „Пю“, според което 64 процента от хората смятат, че социалните мрежи като Facebook и Twitter имат негативно въздействие върху съвременното общество. Като най-сериозен проблем те посочват именно лесното разпространяване на невярна информация.

Кой всъщност използва религията, за да разпространява фалшиви новини?

Изследване на експерта по американска история и литература Кристофър Дъглас от университета във Виктория, Канада се опитва да даде отговор на този на въпрос. Според него, в повечето случаи става въпрос за „политически играчи“, искащи да окажат влияние върху общественото мнение.

Дъглас смята, че проблемът е по-сериозен в САЩ, отколкото в Европа, а дезинформацията циркулира основно сред хората, споделящи консервативните възгледи на Републиканската партия.

Фалшиви новини като „Папата подкрепи Доналд Тръмп“ и „Демократите ръководят сатанинска мрежа за трафик на деца“ например са били споделени стотици хиляди пъти. Подобни твърдения могат да бъдат мощно оръжие в ръцете на някои политици, с помощта на което те не просто привличат избиратели, но и нанасят сериозни щети по имиджа на опонентите си.

Ситуацията в Европа не е по-различна.

В страни като Франция, Германия и Холандия постоянно се появяват фалшиви новини за някои политици (например „Ангела Меркел си направи селфи с един от извършителите на атентатите в Брюксел“ и „Еманюел Макрон получава пари от радикални ислямисти“). Целта е те да бъдат злепоставени и заклеймени като противници на патриотизма и християнската вяра.

Според Дъглас, много по-малко хора в Европа, отколкото в САЩ, попадат в капана на фалшивите новини. Това се дължи както на по-голямото доверие в традиционните медии, така и на езиковото разнообразие на Стария континент. „Текст, създаден на нидерландски език, сравнително трудно ще стане популярен в Италия например“, отбелязва Дъглас.

„Трябва да не забравяме, че не всичко в интернет, за което се твърди, че е християнско, всъщност е такова“, подчертава пастор Дайър. Според него, социалните мрежи могат да бъдат изключително полезни, стига да не се злоупотребява с тях. „Моят съвет е прост - не споделяйте слухове, конспиративни теории или новини от непроверени източници. Те могат да бъдат опасни и да навредят на много хора“, добавя той.

Вижте още:

Най-странните религии, за които може би не сте чували

Кой наистина е написал Корана

Хороскопи, врачки и предсказания – поглед в бъдещето или чиста измама?

Коментари 22
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

22 коментара
 
Преди операция: - Докторе, истина ли е, че ще ме оперира студент по медицина? - Да, истина е. - Ами ако нещо сгреши? - Ще…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Яжте диета, богата на плодове и зеленчуци

Тази диета е полезна за мозъка и може да пази от рак

Любопитно Преди 37 минути

Мазните риби като сьомга, сардини, херинга и скумрия са отлични източници на омега-3 мастни киселини

Четири партии се споразумяха за правителство

Четири партии се споразумяха за правителство

България Преди 9 часа

От ПГ "Демокрация, права и свободи" - ДПС ще подкрепят правителство на ГЕРБ-СДС, БСП-"Обединена левица" и ИТН

Почина диригентката проф. Адриана Благоева

Почина диригентката проф. Адриана Благоева

България Преди 11 часа

Проф. Адриана Благоева има много отличия, сред които "Златна лира"

МРРБ издаде виза за проектиране за Националната детска болница в София

МРРБ издаде виза за проектиране за Националната детска болница в София

България Преди 12 часа

Документът предшества началото на същинските строителни дейности

МС предлага България да купи ракети от САЩ против танкове

МС предлага България да купи ракети от САЩ против танкове

България Преди 12 часа

На 20 септември миналата година държавният департамент на САЩ одобри възможната продажба на България

Бюджетната комисия прие специалния закон за приходите и разходите

Бюджетната комисия прие специалния закон за приходите и разходите

България Преди 13 часа

Почти всички редакционни предложения бяха отхвърлени

Запознайте се с най-богатия готвач в света

Запознайте се с най-богатия готвач в света

Любопитно Преди 14 часа

Състоянието на Алън Уонг се оценява на 880 млн. паунда

Втора аутопсия разследва причината за смъртта на бебето от Сандански

Втора аутопсия разследва причината за смъртта на бебето от Сандански

България Преди 14 часа

29-годишна жена от Сандански роди на път за болницата в Петрич на 27 ноември и загуби детето си

Глобяват шофьори с 50 лева за непочистен от колата сняг

Глобяват шофьори с 50 лева за непочистен от колата сняг

България Преди 14 часа

В неделя и понеделник са наказани над 20 водачи

<p>Гуардиола и съпругата му се развеждат</p>

Мениджърът на „Манчестър Сити“ Пеп Гуардиола и съпругата му се развеждат

Свят Преди 14 часа

Двамата живеят разделени от близо пет години

Снимката е илюстративна

"Ла Ниня" най-накрая е тук: Каква зима ни очаква

Любопитно Преди 14 часа

"Ла Ниня" има тенденция да увеличава активността на ураганите в Атлантическия океан

Байдън защити $74 милиарда  от Тръмп

Байдън защити $74 милиарда от Тръмп

Свят Преди 15 часа

Тръмп обеща да премахне законопроекта за климата, когато встъпи в длъжност

Първа област въвежда противоепидемични мерки

Първа област въвежда противоепидемични мерки

България Преди 15 часа

Към момента не се обмисля вариант за обявяване на грипна ваканция

Ето кои ще са звездите на събитията по случай встъпването в длъжност на Тръмп

Ето кои ще са звездите на събитията по случай встъпването в длъжност на Тръмп

Любопитно Преди 15 часа

Кери Ъндърууд ще изпълни „America the Beautiful“ на 20 януари

Израел и "Хамас" са близо до споразумение

Израел и "Хамас" са близо до споразумение

Свят Преди 15 часа

"Докато "Хамас" не ни информира колко от нашите заложници са живи, не можем да уточним броя на затворниците, които ще бъдат освободени"