Д оналд Тръмп обяви мащабен тарифен план миналата седмица, който трябваше да преобърне глобалния икономически ред, както и дългогодишните търговски отношения със съюзниците на Америка. Но този план – или поне значителна част от него – е на пауза, след като президентът спря повишаването на митата за повечето страни за 90 дни, докато се подготвяше за търговска война с Китай, пише BBC.
С този частичен обрат, по-близо ли е Тръмп до реализирането на целите си в търговията? Ето бърз преглед на пет от ключовите му амбиции и текущото им състояние.
1) По-добри търговски сделки
КАКВО КАЗА ТРЪМП: "В продължение на десетилетия страната ни е била плячкосвана, ограбвана и експлоатирана от близки и далечни нации, както приятели, така и врагове."
Първоначалният търговски план на Тръмп предизвика голямо внимание по цял свят, с установена 10% базова тарифа за всички (включително за някои необитаеми острови) и допълнителни "реципрочни" мита за 60-те държави, които той смята за най-лоши нарушители. Това накара съюзниците и опонентите да се притесняват от перспектива за разрушителен удар върху икономиките им.
Белият дом бързо се похвали с това, че множество световни лидери се свързали с президента, за да сключат сделки и да предложат търговски отстъпки – "повече от 75", според министъра на финансите Скот Бесент. Въпреки че администрацията не е публикувала списък с всички страни, Тръмп посочи, че "целуват за*ника ми" и обещават да направят всичко необходимо, а САЩ съобщиха, че са в преговори с Южна Корея и Япония, наред с други.
ИЗВОДЪТ: Търговските партньори на Америка имат 90 дни, за да сключат споразумение с Тръмп, а часовникът тиктака. Но фактът, че се водят разговори, предполага, че президентът има добри шансове да постигне нещо в свои полза.
2) Стимулиране на американската индустрия
КАКВО КАЗА ТРЪМП: "Работните места и фабриките ще се върнат с крясък в нашата страна… Ние ще заредим местната си индустриална база."
Тръмп от десетилетия заявява, че митата са ефективен начин за възстановяване на производствената база на Америка, като я предпазват от нелоялна чуждестранна конкуренция. Докато някои фабрики може да увеличат производството в настоящите си съоръжения, по-съществени усилия изискват време. За бизнес лидерите, които подготвят "превключването" на производствените си линии и инвестирането в нови фабрики в САЩ, е важно правилата на играта да са сравнително стабилни.
Обаче, митническите решения на президента, които не спират да се изменят през последната седмица, внасят неопределеност. В момента е трудно да се предвиди къде ще се установят окончателните тарифи и кои индустрии ще получат най-голяма защита. Днес това може да са производителите на автомобили и стомана, а утре – производителите на високотехнологична електроника.
ИЗВОДЪТ: Когато тарифите се прилагат и премахват на произволен принцип от президента, компаниите – както в САЩ, така и в чужбина – вероятно ще се въздържат от нови инвестиции, докато ситуацията не се стабилизира.
3) Изправен пред Китай
КАКВО КАЗА ТРЪМП: "Имам голямо уважение към президента Си на Китай и голямо уважение към Китай, но те се възползваха изключително много от нас."
След тарифите на Тръмп в сряда, някои служители на Белия дом, включително министърът на финансите Бесент, побързаха да потвърдят, че целта на Тръмп е била да се насочи към настоящия злодей, Китай. "Те са най-голямата причина за търговските проблеми на САЩ", каза Бесент пред репортери, "и действително те са проблем за останалия свят."
Ако Тръмп искаше сблъсък на намеренията с Китай, тествайки толерантността на всяка страна към икономическа и политическа болка, той го получи. Въпреки това, президентът и неговите помощници намекнаха, че търсят изход.
В сряда Тръмп заяви, че обвинява предишните американски лидери, а не Китай, за текущия търговски спор. На предишния ден прессекретарят на Белия дом Каролайн Лийвит каза, че президентът ще бъде "невероятно милостив", ако Китай протегне ръка за съгласие.
ИЗВОДЪТ: Дори и Тръмп да иска сблъсък, започването на конфронтация с втората по големина икономика в света, притежаваща значителна военна мощ, е рисковано начинание. На всичкото отгоре Америка може да е отчуждила съюзниците, от които най-много се нуждае в подобен конфликт.
4) Набиране на приходи
КАКВО КАЗА ТРЪМП: "Сега е наш ред да просперираме и използвайки трилиони долари, да намалим данъците и да изплатим националния дълг — всичко това ще се случи много бързо."
По време на миналогодишната президентска кампания Тръмп често подчертаваше, че предложените от него мита ще донесат значителни нови приходи, които САЩ могат да използват за намаляване на бюджетния си дефицит, финансиране на данъчни облекчения и покриване на нови правителствени програми.
Проучване от миналата година на безпартийната данъчна фондация прогнозира, че 10% универсалната тарифа, на която Тръмп настоява, ще генерира нови приходи в размер на $2 трилиона за следващите 10 години. За сравнение, намалението на данъците, което Конгресът наскоро включи в своя необвързващ бюджетен план, ще струва приблизително $5 трилиона за същия период, според Центъра за двупартийна политика.
ИЗВОДЪТ: Тръмп искаше да генерира повече приходи чрез мита и ако се придържа към базовите си тарифи, плюс допълнителни такси върху определен внос и по-високите мита за Китай, той би могъл да постигне целта си — поне дотогава, когато американците преминат към вътрешно производство, когато средствата от митата могат да намалеят.
5) По-ниски цени за потребителите в САЩ
КАКВО КАЗА ТРЪМП: "В крайна сметка, повече производство у дома ще означава по-силна конкуренция и по-ниски цени за потребителите. Това наистина ще бъде златният век на Америка."
Анализатори и експерти предлагат различни обяснения за агресивния ход на Тръмп в търговията миналата седмица. Опитва ли се да намали лихвените проценти или да обезцени щатския долар, или да постави ново глобално споразумение за търговия? Самият президент не говори много за такива сложни схеми.
Едно нещо, за което той често говори, е желанието си да намали разходите за американските потребители и уверява, че търговската му политика ще помогне в това направление. Докато цените на енергията паднаха откакто Тръмп обяви тарифния си план, това може да се дължи на опасения, че търговските конфликти могат да предизвикат глобална рецесия.
Консенсусът сред икономистите е, че новите мита ще повишат потребителските цени, тъй като митата влияят върху цената на вноса и в крайна сметка, когато конкуренцията за американски продукти намалее. Миналата година Данъчната фондация изчисли, че универсална тарифа от 10% ще увеличи разходите за американските домакинства средно с $1253 през първата година. Икономистите предупреждават, че най-сериозно ще бъдат засегнати американците с по-ниски доходи.
ИЗВОДЪТ: Повишаването на цените е очевиден сигнал в неправилна посока – и представлява потенциална заплаха както за политическата позиция на Тръмп, така и за бъдещите изборни перспективи на неговата партия.