Н а всеки няколко секунди болно дете се докарва в спешното отделение на главната болница в Лашкар Гах в Афганистан в надпревара с времето за спасяване на най-младите жертви от криза с глада в Афганистан. За това ни разказват от BBC.
Сред звука на плач на десетки гладни бебета и отчаяни молби за помощ от майките им, медицинските сестри се борят да се погрижат първо за децата, които се нуждаят от спешни грижи. А има много такива бебета.
Лашкар Гах е град в столицата на Хелманд, една от най-опустошените от войната провинции в Афганистан. Градът се намира на около 644 км югозападно от Кабул.
Персоналът в болниците няма време за почивка.
Едно на всеки пет деца, приети в интензивното, умира, а ситуацията в болницата се влоши през последните седмици от разпространението на силно заразната болест морбили, която уврежда имунната система на организма - смъртоносен удар за бебетата, които вече страдат от недохранване.
Болницата, управлявана от благотворителната организация "Лекари без граници", е една от няколкото напълно функциониращи медицински заведения в провинция, която е дом на около 1,5 милиона души. Болницата обаче е напълно затрупана. Разполага с 300 легла, но приема около 800 пациенти на ден - повечето от които деца.
Хората няма към кого другиго да се обърнат. Отрязването на чуждестранните средства, които управляваха Афганистан, нанесе двоен удар върху хората. Това предизвика икономическа криза, която доведе и без това бедно население до ръба на глада.
Недохранването при децата отдавна е проблем в Афганистан, но данните, събрани от УНИЦЕФ, показват огромен ръст в броя на децата с тежко остро недохранване, приети в болници, от 2407 през август 2021 г. до 4214 през декември 2021 г.
Увеличението на случаите може отчасти да се дължи на това, че е по-безопасно да се пътува до болници сега, след като фронтовите линии ги няма, но също така има голям брой недохранени деца, които не са откарани в болница, защото семействата им не могат да си позволят пътуването. Дори и да можеха, щеше да им се наложи да пътуват с часове по пътища в развалини и би било трудно да се намери медицинско заведение, което да работи.
"Не бъркайте децата в политиката. В момента ситуацията в Афганистан е критична за децата и всяко решение, което светът и политиците вземат, ще ги засегне", казва Салам Джанаби от УНИЦЕФ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!