А фганистанците дрогират гладните си деца, за да ги успокоят и продават дъщерите или органите си, за да оцелеят, съобщава Би Би Си.
През втората зима, откакто талибаните поеха властта в Афганистан и чуждестранните фондове за страната бяха замразени, милиони са на крачка от гладна смърт.
„Децата ни продължават да плачат и не спят. Нямаме храна”, казва Абдул Уахаб: „Така че отиваме в аптеката, вземаме таблетки и ги даваме на децата, за да се чувстват сънливи”.
Той живее до Херат, третия по големина град в страната, в гето от хиляди малки кални къщи, пълно с хора, разселени заради войни и природни бедствия.
Таблетките са транквиланти, които обикновено се предписват за лечение на тревожни разстройства и депресия. Гулам има шест деца, най-малкото на една година. Дава лекарства на всичките.
В местната аптека пет таблетки струват около 10 щатски цента или колкото къшей хляб.
Повечето семейства преживяват с няколко къшея на ден. Ядат хляба сух сутрин, а през нощта го потапят във вода, за да стане влажен и да се преглъща по-лесно.
Талибаните забраниха на жените да посещават фитнес зали и паркове
ООН предупреждава, че в момента в Афганистан се разразява хуманитарна „катастрофа”.
Работа за мъжете има рядко. Дневната надница е около долар.
Младеж споделя, че е продал бъбрека си, за да спаси семейството си от глад.
„Нямаше изход. Чух, че мога да продада бъбрек в местна болница. Отидох там и им казах, че искам. Няколко седмици по-късно получих телефонно обаждане и ме помолиха да дойда в болницата”, споделя той: „Направиха ми тестове, след което ми инжектираха нещо, от което изпаднах в безсъзнание”.
Младият мъж е получил около 3100 долара, като с повечето от тях върнал заемите, които бил взел, за да храни семейството си.
„Ако ядем една вечер, не ядем следващата. След като продадох бъбрека си, се чувствам сякаш съм половин човек. Чувствам се безнадежден. Ако животът продължи по този начин, чувствам, че мога да умра”, казва той.
Талибаните: Ще плащаме в рубли за руски петролни продукти, газ и пшеница
Продажбата на органи не е рядкост в Афганистан. Но сега, дори след като са направили такъв болезнен избор, хората откриват, че все още не могат да намерят средства за оцеляване.
Млада майка вече е продала бъбрека си преди седем месеца, за да върне заем.
„Сега сме принудени да продадем двегодишната си дъщеря. Хората, от които сме взели назаем, ни тормозят всеки ден, като ни казват, дайте ни дъщеря си, ако не можете да ни върнете парите”, посочва тя.
Продажбата на момичета се превръща с масова практика. Цената на дете е около 1000 долара.
„Продадох петгодишната си дъщеря”, споделя мъж.
„Разбираме, че това е против ислямските закони и че излагаме живота на децата си на опасност, но няма друг начин”, казва друг.
Четиригодишната Назия е била продадена, за да се омъжи за момче от семейство в южната провинция Кандахар. На 14 ще бъде изпратена там. Досега баща ѝ е получил две плащания за нея.
„Използвах по-голямата част от тях, за да купя храна и някои за лекарства за по-малкия ми син. Вижте го, той е недохранен”, заявява мъжът пред екипа на Би Би Си.
Гладът е бавен и тих убиец, ефектите му не винаги са видими. Често недохранването води до сериозни заболявания заради отслабването на имунната система. Далеч от вниманието на света, мащабът на кризата в Афганистан може никога да не излезе наяве, защото никой не брои жертвите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!