Т алибаните са издигнали знамето си над ключов граничен пункт между Афганистан и Пакистан и твърдят, че той сега е под техен контрол, съобщава Би Би Си (BBC).
В социалните мрежи бяха разпространени клипове, на които се вижда как бялото знаме се вее над граничния пункт Спин Болдак, който се намира близо до Кандахар.
Афганистанските власти отричат
граничния пункт да е паднал под контрола на талибаните, но снимки в социалните мрежи показват как бойци разговарят с пакистански граничари.
Как талибаните победиха САЩ и кой е виновен
По информация на Би Би Си талибаните са превзели граничния пункт без да срещнат съпротива. Граничният пункт, който разделя афганистанския град Спин Болдак в провинция Кандахар от едната страна и пакистанския град Чаман, от друга, е вторият най-натоварен граничен пункт между страните. Той свързва град Кандахар с пристанищата на Пакистан и през него преминават около 900 камиона всеки ден.
Пакистанските власти са потвърдили, че граничният пункт е под контрола на талибаните.
Taliban flag raised above Afghanistan border crossing with Pakistan https://t.co/FzeB7OVIwE
— BBC News (World) (@BBCWorld) July 14, 2021
На журналистите и на обществеността е разпоредено да не се доближават до границата от страната на Пакистан и там се провежда спешна среща, касаеща сигурността.
Местните жители също заявиха, че талибаните, които обещават на жителите и търговците, че „сигурността им е гарантирана” в изявление по-рано в сряда, са в Спин Болдак. Собственик на магазин е споделил пред АФП, че талибани са били забелязани на пазара, в полицейското управление и на други обществени места.
В същото време говорителят на афганистанското министерство на вътрешните работи Тарек Ариан настоява, че макар да е имало „някои движения близо до границата ... силите за сигурност отблъснаха атаката”.
Генерал Кохищани: САЩ се изнесоха без да разберем
През последните седмици бойците постигнаха бърз напредък в цялата страна,
превземайки поредица гранични пунктове от афганистанските сили, включително на границите с Иран, Таджикистан и Туркменистан.
Това се случва в момент, когато САЩ изтеглят своите военни сили от Афганистан преди крайния срок от 11 септември, определен от президента Джо Байдън.
Талибаните – фундаменталистка ислямистка милиция, които бяха изтласкани от властта от американското нашествие преди близо 20 години – поеха също така контрола върху редица ключови пътища, стремейки се да прекъснат доставките до големите градове.
Афганистанският президент Ашраф Гани обеща във вторник на цивилни, че „гръбнакът на талибаните ще бъдесчупен”
и загубената територия ще бъде върната обратно. Но силите му се борят да спрат напредъка на талибаните през страната, който се ускори след сделката от 2020 г., сключена с администрацията на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп.
Завръщането на талибаните на власт в Афганистан е напълно вероятно
Съгласно условията на тази сделка САЩ и техните съюзници от НАТО се споразумяха да изтеглят всички войски от страната в замяна на ангажимент от страна на бойците да не позволяват на нито една екстремистка група да действа в районите, които те контролират. Но талибаните не се съгласиха да спрат борбата с афганистанските сили. Сега бойците водят преговори с афганистанското правителство – нещо, което преди това отказваха да направят – но не показват никакви признаци за спиране на техните атаки, като разговорите едва напредват.
Мнозина се страхуват, че афганистанските сили за сигурност ще се сринат изцяло под натиска,
а бившият президент на САЩ Джордж Буш – който стоеше зад решението за изпращане на американски войски в страната през 2001 г. – предупреди, че последиците от изтеглянето на САЩ вероятно ще бъдат „невероятно лоши”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!